Огромният сом, хванат край Русе, разбуни рибарите по течението на Дунав от Видин до Силистра. „Това си е жив късмет, и то невиждан. По това време – насред зимата, и то при ниски води, рибата в реката е кът. Едва хващаме по някой дребосък, какво остава да измъкнеш такъв гигант”, коментират рибарите в Ломско.
Късметлиите Димитър и Стефан от Пиргово, Русенско, излезли за риба на 31 декември и хвърлили мрежата си в района на Дунав мост. Още в първите минути мрежата потънала и мъжете видели огромния сом, който с мъка извлекли. Само главата на гиганта се оказала около половин метър, а на кантара чудовището, дълго 2,78 м, заковало 138 кг.
По легенди, небивалици и мистични разкази сомът държи първенството. Ловът на този хищник има редица свои с нищо несравними особености, но за начинаещия любител таи доста рискове. Риболовът на сом изисква дисциплинираност, концентрация и спазване на мерките за сигурност. Никога не ловете сом през нощта сам, при ваденето на едрия хищник не бива да бързате, трябва умело да отпускате влакното, като го запазвате опънато и в никой случай не го намотавайте на ръката.
При постоянно време сомът напомня за себе си на разсъмване. За него казват, че се къпе в зората. Няколко пъти за 30–40 мин се издига от дълбочините, тихо и внимателно изплува на повърхността, може да се преобърне, да се покаже в цялата си красота, а понякога вдига такъв шум, че се създава впечатление, че от вертолет са пуснали греда.
Сомът може да се лови на жерлица, спининг, дъно, отвесно блеснене и прочие. Монтирането на стационарните такъми става по следната схема. Първо се открива сомовата яма (грешка е да се смята, че това е най-дълбокото място във водоема). Такъмите се установяват на изхода от ямата в посока плиткия участък, стръмния скат и на повърхността на ямата на две или три места. Понякога плясъкът на сома подсказва конкретните места, където трябва да се лови.
Най-често се лови на диск (кръгче). Той се оказва много успешен особено при лов на течение. Нужното количество влакно се фиксира в страничния прорез на диска, от който то може да се освободи само по време на хватка на хищника. Размерът на диска е толкова по-голям, колкото по-силно е течението. На диска се използва влакно или капронов шнур с диаметър 1,5–2,0 мм, поводът е от влакно с диаметър 1,2–1,5 мм и кука за лов на едра риба.
При риболов от брега често се използват дънни такъми, но трябва да знаете, че сомът може да се намира на такова място, че с дънната няма да може да се изтегли. Затова преди това трябва да се провери дъното в мястото на предполагаемото замятане, като се сметне, че при ваденето ще се наложи да се отпуска влакно, и е възможен отход на хищника встрани минимум на 15–20 м.