Михаил ГРИГОРОВ
На 13 юли 1990 г. с Декларация на Министерството на външните работи България приема поканата за установяване на редовни дипломатически отношения с НАТО. Няколко месеца по-късно, през ноември, е и първото посещение на български външен министър в Главната квартира на Алианса в Брюксел. През ноември 1991 г. по покана на Северноатлантическия съвет президентът Желю Желев посещава НАТО и се среща с генералния секретар Манфред Вьорнер. Две години по-късно – през април 1993 г., в България за първи път идва и върховният командващ на Обединените въоръжени сили на НАТО в Европа генерал Джон Шаликашвили. С пълен консенсус на 21 декември 1993 г. Народното събрание приема Декларация, с която България заявява стремежа си да се присъедини към НАТО и Западноевропейския съюз. През февруари 1994 г. президентът Желев подписва Рамковото споразумение, с което България се присъединява към програмата на НАТО „Партньорство за мир“. На 28 ноември 1994 г. Северноатлантическият съвет във формат „16 + 1“ приема Индивидуална програма за партньорство (ИПП) между България и НАТО, която се актуализира всяка година. На 16 октомври 1995 г. България се присъединява към Споразумението на страните членки и държавите участнички в „Партньорство за мир“, регулиращо статута на техните въоръжени сили при участието им в дейности на партньорството на чужда територия. През май 1996 г. в България идва генералният секретар на НАТО Хавиер Солана.
На 29 януари 1997 г. новоизбраният президент на страната ни Петър Стоянов посещава Главната квартира на НАТО. Там той изразява пред Северноатлантическия съвет категоричната позиция на България за пълноправно членство в Организацията на Северноатлантическия договор. На 17 март 1997 г. правителството приема Национална програма за подготовка и присъединяване на България към НАТО. Прието е и Постановление на МС, с което се създава правителствен механизъм за координация на усилията за подготовка и присъединяване към Северноатлантическия съюз, който се нарича Междуведомствен комитет за интегриране в НАТО. Комитетът се ръководи от министъра на външните работи и министъра на отбраната, и включва началника на Генералния щаб на Българската армия и заместник министри от заинтересованите министерства.
На 8 май 1997 г. 38-то Народно събрание приема Декларация за национално съгласие. В нея категорично се заявява, че присъединяването на България към Организацията на Северноатлантическия договор и към ЕС са основни национални приоритети. Декларацията е подпечатана с държавния печат и след 5 дни е обнародвана в Държавен вестник.