„Този Север стресна душата ми” – думи от специалното пълно издание на пътеписа „Сибирски тетрадки” на големия ни разказвач Йордан Радичков, резултат от творческата му командировка в Сибир. Само той изявил желание да замине за там, повечето писатели предпочитали Париж, Европата.
То е представено в Града под тепетата от внука му Йордан Димитров Радичков, млад писател с 3 книги зад гърба си, като част от празниците „Европейска столица на културата – Пловдив 2019”. И други събития през януари бяха посветени на 90-годишнината от рождението на класика – лекция за творчеството му, фотографска изложба, наречена на името на пътеписа му „Неосветените дворове”, документален филм за него „Черказки хроники”.
Авторът решава да замине в Далечния север през 1963-та и описва пътуването си в 3 тетрадки. Поразява го контрастът между сковаващия студ на северната шир и топлотата на сибиряците, на руската душа. Както и мащабите – и на двете.
Радичкови чествания предстоят в цялата страна. Творчески срещи с читателите му ще напомнят за ненадминатия майстор на късия разказ, за изключителните му пиеси и сценарии, за самобитния му и неподражаем стил, който увековечи вселената не само на българския Северозапад.
„Сибирски тетрадки” са своеобразна чернова, основа на пътеписа му „Неосветените дворове”. Но според внука на писателя текстът, пропит от дълбока човечност, може да се прочете и като отделна книга.
Пътуването до Сибир е оставило отпечатък върху личността и творчеството на Радичков през целия му живот. Писателят възкликва: „Сбогом, студена земя, в топла Европа понякога зъзнем повече, благодаря ти, че ме стопли!” Всъщност цялата книга е наситена с иначе обикновените истории от живота на местните жители, които, докоснати от вълшебното перо на Радичков, се превръщат в необикновени, резултат и от задушевните разговори със сибирските хора. Любопитството на писателя и спътника му Георги Гачев води дори до загубването им из северните пътища и пътеки…
Всъщност уникалността на книгата е и в това, че е единственият нередактиран текст на Йордан Радичков, останал непокътнат от над 55 г. в архивите на автора. Единственият от работния процес, достигнал до нас. Затова и текстът е особен – накъсани мисли, думи, колкото да напомнят за случка или впечатление, цели самостоятелни истории и проникновени разсъждения. И всичко, написано на несравним език. Четенето на книгата е наистина едно особено преживяване.