Доц. д-р инж. Георги Маринов
Южнокорейската компания Daewoo Precision Industries е избраният доставчик на стрелково оръжие за армията на страната си. Тя разработва и произвежда всички видове индивидуално оръжие за войника – пистолети, картечни пистолети, щурмови пушки и картечници. Тяхното добро качество е признато от редица държави, явяващи се потребители на тези оръжия.
През 1988 г. в южнокорейската армия е приет на въоръжение пистолет с обозначение K5. Автоматиката му е конструирана на принципа на използване на енергията на отката при къс ход на цевта. Заключването на цевта към затвора се осъществява от два бойни упора. Рамата на пистолета е изработена от алуминиева сплав.
Ударно-спусковият механизъм е с нестандартното тройно действие (Triple action). За използването на режима Fast Action (бързо действие) след зареждането на патрон в патронника взведеното ударно чукче може да се върне обратно в изходно положение с помощта на палеца. При това положение бойната пружина остава свита (взведена). За произвеждането на първи изстрел в режим Fast Action е необходимо само да се натисне спусъкът. Усилието е значително по-малко и не е необходимо стрелецът да преодолява силата за свиване на бойната пружина, която е вече натегната и не надвишава 2,7 кг. За сравнение при изстрел със самовзвеждат ударно спусков механизъм е необходимо усилие от 5,4 кг. За следващите изстрели се изисква само преодоляване на усилието за освобождаване на ударното чукче от взведеното му състояние.
Лостчето на предпазителя е разположено от двете страни на рамката. Ключалката на пълнителя е разположена в основата на спусковата скоба. Пистолетът използва патроните 9х19 „Парабелум”, като пълнителят му събира 13 патрона.
С обозначение Daewoo K1 през 1980 г. е приета на въоръжение 5,56-мм щурмова пушка. Тя използва стандартните патрони за страните от НАТО 5.56×45 mm NATO. Цевната кутия на Daewoo K1 е изработена по подобие на американската щурмова пушка М16 от две половинки – горна и долна част. Те са от устойчиви алуминиеви сплави и се съединяват помежду си с помощта на напречни щифтове. Ударно-спусковият механизъм в копие на механизма на щурмовата пушка М16A1, но е допълнен със селектор, позволяващ произвеждане на редове от 3 изстрела. Превключвателят на режима на огъня едновременно се използва и като предпазител. Той е разположен на лявата страна на цевната кутия над ръкохватката.
Щурмовата пушка използва пълнители с вместимост 20 или 30 патрона, които са еднакви с тази на пушката М16. В механизма е предвидена затворна задръжка, която застопорява затвора в отворено положение след изразходване на патроните от пълнителя. Бутонът за отключване на задръжката е разположен на лявата страна на цевната кутия, зад фиксатора на пълнителя.
Щурмовата пушка Daewoo K1 е снабдена с телескопичен приклад с пластмасов задтилък. След пускането му в серийно производство били установени редица недостатъци, като например силен откат, висок темп на стрелбата, достигащ до 900 изстр./мин, силен звук при изстрел и др. Затова през 1982 г. били въведени някои усъвършенствания за отстраняване на недостатъците, включително и поставяне на дулно устройство за намаляване на пламъка и звука. По-късните модели били снабдени с „пикатини релса“ и възможност за монтиране на 40-мм подцевен гранатомет.
През 1984 г. била разработена и приета на въоръжение нова щурмова пушка с обозначение Daewoo K2, която се явила по-нататъшно развитие на щурмовата пушка Daewoo K1. Тя се различавала по конструкцията на приклада, черните прибори, газоотвеждащия механизъм и др. Газоотвеждащият механизъм е с дълъг ход на газовото бутало, познати от механизма на автомат „Калашников“. Ръкохватката за зареждане е разположена непосредствено на затворната рама, от дясната страна.
Ударно-спусковият механизъм има допълнителен режим за стрелба на редове по 3 патрона. Мерните приспособления включват мушка, монтирана на газовата камера, както и диоптричен мерник с възможности за стрелба в условия на намалена осветеност и за нормални условия. Мерникът се регулира в диапазона от 100 до 600 м. Към дулото може да се закрепва щик-нож, а под него – 40-мм подцевен гранатомет.
Daewoo K2 е намерила добър прием в армиите на Сенегал, Ливан, Фиджи, Нигерия, Перу и др.
За нуждите на специалните подразделения Daewoo произвежда картечен пистолет с обозначение Daewoo K7. Той се явява аналог на немския картечен пистолет H&K MP5SD, но има и известни разлики от него.
Daewoo K7 е предназначен за патроните 9х19 „Парабелум” с дозвукова скорост, тъй като в дулната му част на цевта е интегриран заглушител, намаляващ шума от изстрела до 120 дб.
Автоматиката му е разработена при използване принципа на отката на свободния затвор. Стрелбата се извършва в три режима- единичен, автоматичен и на редове от по 3 изстрела. Характерна особеност е ограничението за продължителен автоматичен огън, при който е възможно бързо излизане от строя на заглушителя.
Надпреварата за разработване на индивидуално оръжие на бъдещия войник е обхванала всички водещи производители. От 2006 г. в нея се включиха южнокорейските фирми Daewoo и Poonsang. За кратко време те създадоха оръжейна система, която се състои от три модула- щурмова пушка, гранатомет и електронно-оптичен мерник. Разработката е ръководена от Южнокорейската агенция за разработки за отбраната (Agency for Defense Development) и получава обозначение К-11.
Щурмовата пушка използва стандартните в НАТО патрони с калибър 5,56х45. Може да стреля в три режима – единичен, автоматичен и на редове по три патрона. Стрелбата на редове по три патрона е доста спорна сред специалистите. Нейните привърженици твърдят, че след третия изстрелян патрон на автоматичен режим разсейването е твърде голямо и това води до излишен разход на боеприпаси. Противниците застъпват тезата, че добре обучен боец може сам да регулира дължината на реда на автоматичен режим. Те обръщат внимание на усложнения ударно-спусков механизъм, който има допълнителен селектор за ограничаване на дължината на изстреляния ред.
Автоматиката работи на принципа на отвеждане на част от барутните газове от цевта, които задействат затвора чрез газово бутало. Затворът се заключва и отключва към цевта при изстрел чрез завъртане. Захранването с патрони се осъществява с пълнители по стандартите на НАТО от американската щурмова пушка М-16. Щурмовата пушка може да поразява цели на разстояние 200–300 м.
20-милиметровият гранатомет е конструиран по схемата „бул-пап”, при която част от ударно-спусковият механизъм е разположен зад ръкохватката. Презареждането се осъществява ръчно. Пълнителят е пластмасов и събира 5 гранати.
Корпусът на гранатомета е изработен от алуминий, а цевтаът от изключително здрава титанова сплав. С него могат да се изстрелват два вида гранати – осколочни с дистанционно взривяване и инертни за провеждане на тренировки. Гранатометът е комплектован с модул за програмиране взривяването на гранатите във въздуха над целта. С него може да се поразяват цели на разстояние до 500–600 м. Пълнителят на гранатомета събира 5 гранати с калибър 20 мм.
Щурмовата пушка и гранатометът са в единен блок и имат една и съща ръкохватка, единен спусък, общ превключвател за вида на огъня и общ предпазител.
Електронно-оптичният мерник е съставен от дневен оптически мерник и нощен инфрачервен прибор за наблюдение и примерване. Те имат общ обектив. В състава на модула влиза лазерен далекомер и датчици да температурата и налягането, необходими за балистичните изчисления. Захранването се осъществява с акумулаторна батерия с голям капацитет. Общата дължина на оръжейната система е 860 мм, при дължина на цевта на щурмовата пушка 310 мм, а на гранатомета – 405 мм. Масата без пълнители и без електронно-оптичния мерник е 6,1 кг.
Успешен прототип на оръжейната система К-11 е показан за пръв път през 2009 г. на лондонското изложение на отбранителна техника DSEi (Defence Systems and Equipment International Exhibition). Специалистите отчитат, че неслучайно Южна Корея се е превърнала в сериозен конкурент на водещите оръжейни производители. Тя е един от световните лидери в разработката и производството на микроелектроника. Това дава възможност на специалистите да внедряват във военните разработки върхови постижения в областта на системите за управление на оръжията.
При К-11 конструкторите са успели да приложат нов подход при създаването на перспективното оръжие, като са интегрирали в единен блок щурмовата пушка и гранатометът. При повечето разработки в тази област щурмовата пушка и гранатометът са две отделни оръжия, които могат да се свързват в единно тяло или да се използват самостоятелно.
В първото десетилетие на XXI в. армията на Южна Корея пристъпила съм реформиране, в резултат на което било взето решение за приемане на въоръжение на ефективни високоточни снайперски оръжия. Южнокорейската оръжейна компания Daewoo Precision Industries представила свой образец снайперска пушка, която получила обозначение XK14.
След проведените полигонни и войскови изпитвания, през декември 2012 г. пушката била приета на въоръжение. Конструкцията на пушката била разположена на шина от лека сплав, обвита в удароустойчива пластмаса. Към тях били закрепени всички основни компоненти на оръжието.
K14 е снайперова пушка с ръчно презареждане. Затворът е надлъжно пълзящ, заключващ се към цевта чрез извъртане. Заключването се осъществява с помощта на два бойни упора на затвора, които влизат в гнездата на цевната кутия при извъртане на затвора на 60 градуса.
Ударно-спусковият механизъм се регулира както по усилие за спускане, така и по ход, в достатъчно широки граници. Предпазителят е разположен в задната част на затвора. Пушката е предназначена за патроните с калибър 7,62х51, НАТО.
Има дължина на цевта 610 мм, осигуряваща ефективно разстояние за стрелба от 800 м. Пълнителят на пушката събира 5 или 10 патрона.
Цевта е масивна и е изработена по метода на студеното коване, което значително увеличава нейния експлоатационен ресурс.
На дулния срез се монтират пламегасител с оригинална конструкция с четири зъба. Може да се монтират и дулен спирач, както и заглушител на звука. Върху цевната кутия са закрепени четири планки рicatinny, предназначени за закрепване на допълнителни мерни и други видове приспособления. На долната планка се закрепва регулируема по височина сгъваема двунога.
Прикладът и пистолетната ръкохватка са съединени помежду си. Те са изработени от армиран стъкловлакнест полимер.
Прикладът се регулира по дължина, височина и ъгъл на наклона на задтилъка. Не са предвидени открити прицелни приспособления. Щатният оптичен мерник е с променлива кратност на увеличението на целта.
Снайперската пушка K14 е първото подобно високоточно оръжие разработено в Южна Корея и прието на въоръжение в националната армия и предложено за износ.