Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Бригаден генерал Стайко Прокопиев: Дирекцията ни е моторът на прегледа на отбраната

[post-views]
Бригаден генерал Стайко Прокопиев: Дирекцията ни е моторът на прегледа на отбраната
Favicon_File

Андрей Рангелов

План 2026 ще започне да се изпълнява от 1 януари 2021 г., казва директорът на „Стратегическо планиране” 

gen. Stajko ProkopievРоден е на 21 август 1966 г. в Хасково. Завършил е ВВОУ „В. Левски” – В. Търново, ВА „Г. С. Раковски”, Националния университет по отбраната на САЩ във Вашингтон, както и курсове в Канада, Германия и САЩ. 
Започва офицерския си път като командир на танков взвод и преминава през длъжности като началник на учебен център за подготовка на новобранци, щабен офицер в оперативните отдели в щабовете на танкова бригада, армейски корпус, Главно оперативно управление на ГЩ, началник на направление и държавен експерт в дирекция „Стратегическо планиране”, съветник по отбранителните въпроси в българското представителство в ЕС. 
От 2015 г. до края на 2018 г. е командир на Щабния елемент за интегриране на силите на НАТО в България, а от началото на 2019 г. е директор на Дирекция „Стратегическо планиране”.
Семеен, има дъщеря и син. Владее руски и английски език. 

Г-н бригаден генерал, какви бяха първите задачи, с които се заехте, след като неотдавна бяхте назначен на новата длъжност?
– На новата си длъжност съм назначен от 1 януари, но съм имал честта да служа и преди в Дирекция „Стратегическо планиране”. Започнах службата си в нея през 2006 г. като началник на направление в отдел „Предварително планиране”.  И така до 2011 г. За два месеца сега е трудно да се направи някаква генерална оценка. Първите ми впечатления от дирекцията са, че, както винаги, тя е в центъра на събитията в Щаба на отбраната и в интегрираното министерство. Ако трябва да бъда честен – не съм имал и минута свободно време да правя някакъв отчет. Събитията ме грабнаха още от първия ден предвид стартиралия вече Преглед на отбраната. Но със сигурност мога да кажа, че дирекцията, както винаги, е адекватна на процесите, които протичат в ЩО и МО.
– Какви основни качества на дирекцията я правят уникална структура в системата на отбраната? 
– Чак уникална, не бих казал. Действително, дирекцията изпълнява широк профил от задачи, поради което по-скоро бих посочил приоритетните области от задачи – подпомагаме началника на отбраната при организацията и координирането на дейностите по планиране на отбраната  и при определяне на мисиите и задачите на въоръжените сили и необходимите отбранителни способности за тяхното изпълнение; организираме и координираме дейностите по предварителното планиране и планирането в отговор на криза от военнополитически характер на стратегическо ниво и синхронизирането им с тези в НАТО; осигуряваме необходимата експертиза за участието на началника на отбраната в работата на Военните комитети на НАТО и ЕС. Дирекцията е мястото, където националните стратегии, концепции и доктрини се синхронизират с тези на НАТО. Решаваме и редица други въпроси.
– Споменахте стартиралия Преглед на отбраната. Какви дейности ще извърши дирекцията за неговата реализация?
– Почти цялата дирекция ще участва в този процес. Разбира се, няма да бъдем сами по отношение на организацията в министерството и в ЩО. Бих казал, че ние ще бъдем моторът на този процес в Щаба на отбраната. Ролята на дирекцията е да предложи концепция за провеждане на Прегледа в направление „Необходими отбранителни способности, командване и управление, организационна структура и дислокация на въоръжените сили“ и след нейното утвърждаване от началника на отбраната, да организира и координира процеса. В основни линии дейността ни се състои в това, първо да създадем организацията, второ – методически да оказваме помощ на всички структури, ангажирани в процеса, и трето – да обобщим резултатите от прегледа и да ги представим на военното ръководство, а на следващ етап и на политическото ръководство на МО. И вече реално го правим. Участвахме в изготвянето на заповедта на министъра на отбраната и изготвихме заповедта на началника на отбраната за организиране и провеждане на Прегледа. Предстои в средата на март да проведем семинар с ръководния и експертния състав, който ще участва в прегледа. Наред с това ще осигурим и необходимата експертиза в процеса на Стратегическия преглед на системата за защита на националната сигурност.
– В какви срокове ще се извърши прегледът?
– Прегледът на отбраната следва да приключи през февруари 2020 г. Той ще очертае насоките за адаптиране и оптимизиране на структурите на Въоръжените сили в съответствие с необходимите отбранителни способности, отчитайки съвременните предизвикателства и възможностите за ресурсно осигуряване. Резултатите от прегледа ще бъдат основа за разработването на Програма за развитие на отбранителните способности на ВС на Република България 2032 и нов План за развитие на Въоръжените сили 2026. Същият следва да бъде разработен от дирекцията не по-късно от 30 юни 2020 г., след което ще бъде внесен за приемане от Министерския съвет, а неговото изпълнение ще започне от 1 януари 2021 г. 
– Какво е по-различното сега в сравнение с предишния стратегически преглед?
– При прегледа от 2009–2010 г. нямахме дефиниран механизъм за провеждане на такъв преглед и използвахме методологията за планиране, базирано на способности. Тогава хем се учихме, хем го правихме. За тези 7–8 г. на базата на опита, който беше придобит, разработихме ръководство за планиране на отбраната, базирано на способности. Това е основната разлика. Разбира се, изходните параметри за провеждането на този Преглед са съвсем различни. Като започнете от средата за сигурност, въпроса накъде отива НАТО и, разбира се, ресурсните параметри за следващия програмен период.
– Хоризонтът от 12 години, заложен в програмата, не е ли доста голям, за да се обхванат всички бъдещи процеси и обстоятелства?
– Това е тема за доста дълъг разговор. Но първо, става дума за заимствана практика от съюзни страни. И второ – този хоризонт е свързан с възможностите на страната за ресурсно осигуряване. По-кратките периоди изискват фокусиране на огромен ресурс, за да постигнеш целите, които имаш. Общото ми мнение е, че това е абсолютно резонен хоризонт за планиране. 12-годишният срок съвпада със средносрочния планиращ хоризонт на процеса на планиране на отбраната на НАТО. В този период ще се реализират два плана за развитие, което дава по-голяма гъвкавост и адаптивност на решенията.
– Какви други предизвикателства очакват дирекцията през тази година?
– Дирекцията има координираща роля в прегледа на отбранителните способности на НАТО 2019 за Република България в рамките на етап 5 – Преглед на резултатите от процеса на планиране на отбраната на НАТО. Водещи сме при планирането и отчитането на ангажиментите на страната към колективната отбрана на Алианса под формата на т. нар. Цели за способности и изграждане на способностите за нуждите на Общата политика за сигурност и отбрана на ЕС. Друга основна задача е прегледът и актуализирането на националните планове за защита на страната в контекста на предварителното планиране на Алианса. Дирекцията администрира Основна програма № 1 „Подготовка и използване на въоръжените сили”, която има за цел да осигури изграждането и поддържането на адекватни на средата за сигурност отбранителни способности на военните формирования. Ще продължим и дейностите по организиране и координиране на участието на ВС в съюзни и коалиционни мисии и операции. Ще поддържаме системата за развитие на национални концептуални и доктринални документи в областта на отбраната и въоръжените сили. Ние сме точката, чрез която се подготвя участието на началника на отбраната в заседанията на Военния комитет на НАТО и ЕС и в различните форуми на двете организации. Дирекцията осигурява реализирането на правата и изпълнението на задълженията на страната по осъществяване на контрол на въоръженията и мерките за укрепване на доверието и сигурността в Европа.
– Какво ще пожелаете на личния състав на дирекцията по повод нейния празник – 1 март?
– На първо място, в личен план – здраве, щастие и късмет! И второ – чака ни трудна година. Надявам се всеки един от дирекцията, започвайки от мен, да дадем, както винаги, най-доброто от себе си за изпълнение на предстоящите задачи. Използвам случая, за да честитя празника и на всички тези, които са служили в дирекцията, и да изразя личната ми благодарност и уважение към тях, защото с безкористната си работа са допринесли за високия авторите на дирекцията и са доказали, че понятията дълг, чест и достойнство не са празни думи, а изпълнено с дълбок смисъл ежедневие.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани