Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Става страшно, когато мечката изяде жаба в Рила

[post-views]
Става страшно, когато мечката изяде жаба в Рила

беър жабаСветовноизвестният „оцеляващ“, приемащ предизвикателствата на дивата природа в цял свят, 44-годишен британец Беър Грилс (б.р. – на англ. беър – мечка) попадна в лапите на българската бюрокрация, която планира да го глоби лично с 5000 лв. и още 10 000 лв. за фирмата, която е снимала два епизода от тв поредицата му „В дивата пустош“. През 2017 г. Беър Грилс снимал с госта си Дерек Хъф два епизода в Рила. По време на снимките двамата хванали жаба, изпекли я и я изяли, запалили огън и навлезли във водите на Каракашевото езеро. Така британецът нарушил закона за защитените територии, макар че организаторите на снимките и участниците в тях били стриктно инструктирани какво е забранено в българския резерват.
Смешното е, че наред с глобата шефовете на Националния резерват „Рила“ започнаха да говорят за 
нарушаване на екологичното равновесие 
и заплахата на защитени животински видове.
В устата на чиновниците поведението на Грилс и Хъф звучи така: „От филмовия материал е видно, че при заснемането са извършени нарушения на правилата и нормите за поведение в защитената територия чрез навлизане и плуване във водния басейн на Каракашево езеро. Нарушение е и паленето на огън, ловене и умъртвяване на животински видове.“
Проверка на експертите установила, че филмът е заснет на 25 и 26 юни 2017 г. в Парков участък Боровец, на територията на Национален парк „Рила“. Разрешението за заснемане е дадено със заповед на директора на парка от 20 юни 2017 г. Заявлението за снимане в парка е подадено от българско юридическо лице. Според заповедта заснемането може да се извърши в два снимачни дни – на 25 и на 26 юни 2federer-grylls017 г. в светлата част на денонощието от 8,00 до 18,30 ч при стриктно спазване на режимите и нормите, определени в Закона за защитените територии и Плана за управление на Национален парк „Рила“.
Не е ясно как Беър Грилс успява да избегне забраните, след като трима експерти от парка го придружават по време на снимките. За да влезем напълно в съспенса на заснемането на епизодите, които приковават милионен интерес пред тв екрана, шефовете на парка „Рила“ подозират, че Грилс е снимал несанкционирано извън определените часове. „На кадрите се вижда, че слънцето току-що изгрява и едва огрява територията, така че 
предполагам, че е заснето рано сутрин
преди времето, което сме определили за заснемане на филма”, твърди Красимир Андонов, директор на Национален парк „Рила”.
Покрай Андонов има и по-трезви хора и експерти като еколога Владимир Милушев от „Национален парк Рила“. „В този случай по-тревожното е спазваме ли и прилагаме ли законите за всички“, разсъждава той. „В случая с Беър Грил министерството показва, че има желание да накаже нарушителя, може да го накаже. Ами тогава защо не го правим с другите нарушения, защо в Пирин  концесионерът на ски зоната използва 600 дка незаконно вече години наред и МОСВ не предприема нищо? Защо последните диви кътчета по Черноморието изчезват и не се прави нищо. Иначе, ОК, има нарушител, наказват го, но нека и другите нарушители бъдат наказвани, и то съразмерно.“
Най-интересното е, че самият министър Нено Димов обяви, че няма да търси отговорност от американците, тъй като няма как те да познават българското законодателство. В типичната си поза на разкрачен човек от властта, той хем иска да се спази закона, хем сякаш душа не му дава да го направи.
Беър Грилс е легендарен сървайвър, който има звание подполковник от британските морски специални части SAS  и оцелява в Кения, след като основният му парашут не се отваря. Разминава се с 3 повредени прешлена. През 1998 г. изкачваbear grylls научава че е глобен Еверест, 9 години по-късно поставя световен рекорд, като прелита с парапланер над Хималаите, на височина над Еверест. През 2011 г. пък се състезава в британския рали шампионат. Работи по договори с „Нешънъл Джиографик“ и „Ченъл 4“ по предаванията „Беър Грилс: Бягство от ада“, „Измъкни се жив с Беър Грилс“, „В дивата пустош“. Гости са му световни знаменитости като президента Барак Обама в Аляска, Кейът Уинслет в Сноудония, Мишел Родригес в Невада и вероятно 
най-големият в световния тенис за всички времена Роджър Федерер
в Швейцарските Алпи. Кейт Уинслет казва: „Това шоу е смазващо – никаква подкрепа, никакви грим, никакви прически“.
Най-интересното е, че българският епизод е втори по гледаемост –  с 3,16  млн. зрители. Това е почти двойно повече, отколкото епизода с Федерер, сниман през януари 2017 г., половин година преди снимките в Рила. Единствено повече гледан е пилотният епизод с американския идол на тийнейджърите Джоузеф Гордън Левит – с 3,53 млн. гледания, сниман в Кения.
Не е ясно дали българското екоминистерство ще успее да връчи акта за нарушение на Беър Грилс, така както не успя да си събере глобата от участниците в българското хоро, навлязло в едно от Рилските езера преди 2 г. Много е вероятно да бъде глобена единствено фирмата „Филм Фиксърс България“ ЕООД, която е поискала разрешението за снимките като представител на дружеството „Електус“.
Социалните мрежи обаче полудяха с дъжд от колажи, на които до фотоса с Беър Грилс и прословутата жаба стоят бетонираните диви плажове по Черноморието, незаконната сеч в горите и несанкционираното изхвърляне на промишлени отрови. Появиха се и фалшиви новини, в които Беър Грилс е цитиран да казва: „Българите лъжат, всичко беше разрешено, лично платих по 500 евро на тримата от охраната на парк „Рила“, които бяха през цялото време с нас. Питахме може ли и те ни обясниха, че всичко си имало цена и за трите сцени ни поискаха по 500 евро. Та това, за Бога, са служители на държавата, как си мислите, че ние няма да попитаме дали може, или не може, когато правим снимки. Ние нямаме вина, че те ни обясниха, че това са такси, които са определени от министерството им.“ Звучи добре, но не е истина. Защото човек като Беър Грилс трудно може да бъде 
„вкаран в казан с гореща вода“
каквато метафора използваха от Си Ен Ен, за да опишат абсурда със сварената жаба в Рила.
Тънкият британски хумор и ирония към действията на българските власти прозират в материала на „Таймс“ – „Има два начина да свариш жаба. Единият е толкова бавно да повишаваш температурата на водата, така че самата жаба да не разбере, че е сготвена. Така казва легендата. Беър Грилс избра другия подход.“ Дано природозащитниците и чиновниците в България го схванат.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани