Автор: Димитър Гърдев- анализатор по проблемите на сигурността
Така, както медиите ни представят обръщението на френския президент Еманюел Макрон до европейските граждани, малко се отклоняват от целта му. Акцентира се върху фраза в едно изречение от писмото му, свързана с минималната работна заплата в ЕС. А документът започва с ясно изразеното подчертаване в преамбюла му на това, че Европа трябва да има защита, сигурност и просперитет.
Френският президент имаше своите предложения за реформиране на ЕС в социално, финансово и данъчно отношение: създаване на европейски валутен фонд, отделен бюджет и финансов министър на еврозоната, общи европейски данъци. И те продължават да са актуални, но сега в писмото тези теми отсъстват. И фокусът е свързан основно със сигурността. А най-важното е, че Макрон дава срок до края на годината за конференция за изработване на нов европейски договор, а с него идва и нов Европейски съюз.
Целта и насоката на посланието му е в направленията: реформиране на ЕС в сигурността и защитата и равнопоставеността на големите научни открития, които се случват около нас, но в които Европа не присъства. Нито в технологиите, където са водещи САЩ, нито във въоръжението, където е водеща Русия, нито в комуникационните и космическите технологии, нито в генните технологии, където водещ е вече Китай. Европа не присъства в развитието на изкуствения интелект, който е бъдещето на света, само САЩ и Китай, и дори Япония е назад.
Затова френският президент фокусира посланията си в това, да създадем нов Съюз с нов договор, като в писмото е подчертано и какво представлява сигурността. Новото предложение е да се създаде Европейска агенция за вътрешна сигурност, което е нова база за обединение на всички институции и служби в ЕС, занимаващи се с вътрешната сигурност. Като се започне от границите, което включва Шенгенската зона. Защото според Макрон
Европа трябва да е защитена в своята периферия
И договорът за Шенген да бъде преразгледан, пренаписан и да няма държави, които не проявяват солидарност. Какво в предложенията на френския президент е добре за България? Чрез тях ще получим общоевропейска, фиксирана в договор защита и няма да бъдем оставени сами. Затова – да участваме в този дебат. Защото от конфликтните зони около нас миграцията към Европа ще продължи. Затова в сферата на граничната сигурност сме заинтересовани активно да участваме в реформирането на граничната европейска служба.
Във втората част на писмото, свързана с вътрешната сигурност, Макрон предлага да се създаде институция, която да защитава демократичните ценности на ЕС. Говори се за общи усилия за борба срещу кибератаките и намесата в изборите чрез нови методи за въздействие върху европейския избирател. И ние ще разчитаме на регламент, чрез който да търсим подкрепа при такива заплахи.
Много важни са европейският консенсус и действията срещу политически проекти, финансирани извън границите на ЕС. И от държави, недобронамерени към нас. Тук България може да има сериозна полза. Не може да се отрече, че Русия иска да влияе на процесите в ЕС. Но наблюдаваме и едно противопоставяне от страна на наши близки до момента евроатлантически партньори.
Така ще получим категорична защита срещу действия, които наблюдавахме в предишните ни избори – създаването на неясен политически субект като ДОСТ, категорично подкрепен от Турция като пряка намеса във вътрешнополитическия ни живот.
Макрон неслучайно предлага и създаване на общ европейски отбранителен договор за взаимна защита, за общи инвестиции и ускорено развитие в отбраната. И на основата на това ние като европейски държави да създадем нови отношения с държавите в НАТО. В Алианса само 3 държави не са членки на ЕС: САЩ, Канада и Турция. И така лидерът на единствената след Брекзит ядрена сила в Европа формира един нов отбранителен съюз на територията на Европа, който да си взаимодейства с партньорите ни в НАТО. Само в 3 държави се водят дебати срещу общата европейска отбрана. Докато за Лондон биха се премахнали изключителността на правата й след Втората световна война за държане на контингенти в Европа (експедиционните й корпуси в Германия още са на р. Рейн на 5000 км от Москва, както и базите й в Кипър), а Анкара се притеснява от такъв съюз, в който България и Гърция ще са със силен суверенитет.
Като член на НАТО тя има възможност за вето върху инициативи, които не й „изнасят”. Турция има население в България и Гърция и използва този фактор. Но не е разбираемо защо България трябва да следва подобен курс на изкуствено противопоставяне между общата европейска отбрана и НАТО. А никога от страна на НАТО не е говорено, че това би създало противоречие с Алианса.
Така че България трябва активно да се възползва от предложението за общ отбранителен съюз. Защото нямаме пари, за да се превъоръжим напълно. Защото няма по-добро нещо от съюз, в който си политически, икономически и военно. А ЕС е такъв и България е акционер в него и затова може да задава дневния ред. В региона ни текат обезпокоителни процеси и страната ни е в неудобното положение да е гранична чрез Черно море на една нова надпревара във въоръжаването. Макрон намясто предлага създаването на европейски ВС, способни за оперативна намеса извън територията на ЕС. Абсурдно е, че с 230 млрд. евро ЕС е на второ място в света по разход на средства за отбрана след САЩ. А срещу това получава нулеви отбрана, сигурност и никаква възможност за въздействие на конфликтните процеси.
Макрон предлага изграждане и на обща европейска агенция за високи технологии със собствен бюджет, не по-малък от този в САЩ. В момента фирмата „Рейтън” получи 62 млрд. долара само за разработка на прототип на хиперзвукова ракета! Всяка държава от ЕС ще има право на достъп до направените открития, а след деиндустриализацията през последните 30 г. имаме нужда от нов технологически напредък. Европа изостава драматично от пробивите на световната научна мисъл в генното инженерство, в нанотехнологиите, космическата й програма е плачевна, а ракетата „Ариана” излита на 3 г.
В комуникациите „Хуауей” разработи пето поколение мобилна мрежа, а големите компании „Сименс” и „Алкател” вече ги няма дори в производство на мобилни телефони. И френският президент предлага защита на конкуренцията в Европа макар и против правилата на свободния пазар, но драстично използвана от САЩ. Бързият развой и развитие на високите технологии са свързани основно с отбранителната промишленост. Логиката на Макрон е: затваряме пазара за недоброжелателни играчи и създаваме единен оръжеен пазар и софтуер, нови технологии, които ще продаваме помежду си в ЕС преференциално. Защото отбраната развива само тези икономики и държави, които произвеждат ноу-хау и не купуват чужди продукти.
Идеята е Европа да не купува чужда бойна техника, а да създава своя, защото покрай нея са откритията и новите работни места. И с тази мощна ракета носител да се изравним с останалите. Можем да участваме на този пазар чрез научни кадри и като участваме в съпътстващи производства. Не съм от алармистите, не вярвам, че Европа ще загине или ще я унищожи някакъв си Брекзит. Това е елемент от реформирането на ЕС. Европа стъпка по стъпка се е променяла, тя е успешен модел. В основата на този Съюз е заложен принципът, че е по-добре в него, отколкото, ако си сам. А вътрешни механизми в самите държави ги карат да се обединяват. И днес сме на прага на такова реформиране към федерация. Защото Германия и Франция след договора в Аахен директно се обединиха и имат свой договор за взаимна защита при въоръжено нападение. А Франция ще представя Германия в Съвета за сигурност. И всъщност създадоха ядрото на ЕС и бъдещия федеративен съюз. Те ще реформират ЕС и ще се даде възможност европейските страни да са наравно със силно консолидирани държави като Китай, Русия и САЩ. Като самостоятелен играч всяка държава поотделно изчезва. И обръщението на Макрон е само началото, а към края на годината очаквам сериозни дебати за промяна на европейския договор. Ще получат бонуси, които участват. И ако сега изпуснем този влак, друг няма да има.