Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

„Шел“ започва сондажи на 1300 м дълбочина на 1 април

[post-views]
„Шел“ започва сондажи на 1300 м дълбочина на 1 април

5-камелия славейкова шелЩе добиваме, ако открием залежи за добив над 75 000 барела нефт дневно, обявиха от компанията.
Британско-холандската компания „Шел“ започва тримесечни проучвателни сондажи в Черно море, на 80 км източно от Бургас на 1 април. Те ще се извършват в блок „Хан Кубрат“ със специализирания сондажен кораб „Ноубъл Глоубтроутър II“. Компанията използва метода на конвенционалния сондаж чрез управлявано сондиране под налягане, а не спорния метод хидравлично натрошаване на скалата (фракинг).
Следващата фаза след проучвателната фаза е анализ на събраните данни, който отнема между няколко месеца и година. На база резултатите ще се реши дали да се премине към задълбочена оценка на потенциалните залежи. 
След това ще се решава дали да се пристъпи към разработване за добив. Реално първите количества нефт или газ могат да се добият между 8 и 10 г. след началото на проучвателните сондажи или в случая между 2027 и 2029 г. За да се започне добив, трябва да се открие количество нефт, което гарантира поне 75 000 барела дневно в следващите 20–30 г., колкото е животът на едно находище при използваните днес технологии, разкри Александър Кейс – ръководител на проект  „Проучвателни дейности в България“ в „Шел“.
Според Александър Кейс досегашните проучвания сочат успех в един от пет случая. Но могат да паднат до съотношение 1:2, когато се правят сондажи близо до вече открити находища, каквото е румънското.
В проучванията в блок „Хан Кубрат“ партньори на „Шел“ от миналата година са австралийската компания „Уудсайд енерджи“ и испанската „Репсол“, която е работила заедно с френската „Тотал“ в блок „Хан Аспарух“, северно от блок Хан Кубрат“. „Тотал“ и „Репсол“ направиха три сондажа, още през първия обявиха, че има голяма вероятност да открият нефт или газ. След това обаче не се чу нищо обнадеждаващо.
Засега не е ясно колко ще струва на компаниите цялото проучване, но цената за подобен проект варира между 50 и 150 млн. долара. Изпълнителният директор на „Шел България“ Камелия Славейкова обяви, че за социални дейности са предвидени 1 млн. евро, насочени към два столични университета (Софийския и Минно-геоложкия) и шест черноморски общини.
„Шел“ получи разрешение от българското правителство за проучвания в района през 2016 г., а събраните в периода октомври 2016–януари 2017 г. геоложки данни са дали обещаващи резултати.
 По време на сондажа в проекта ще бъдат заети 250 души, голяма част от тях – българи. Работните смени ще бъдат извозвани от базата във варненското пристанище „Леспорт“ до сондата с кораб, а не с хеликоптери.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани