Д-р Соломон Паси е знакова фигура в евроатлантическия път на България. Той е човекът, който за първи път в далечната 1990 г. от трибуната на Седмото Велико народно събрание лансира идеята за присъединяване на страната ни към Организацията на Северноатлантическия договор – НАТО. Малко по-късно създаде и Атлантическия клуб в България (АКБ), който в началото на 90-те години, далеч преди присъединяването ни към Алианса през 2004 г., стана член на Асоциацията на Атлантическия договор. В едни свои „несресани“ мемоари той отбелязва: „Като министър на външните работи (2001–2005) имах изключителното политическо щастие да договоря и подпиша споразуменията за поканата ни в НАТО (2002), присъединяването ни към НАТО (2004) и ЕС (2005), да участвам и оглавявам Съвета за сигурност на ООН (2002–2003), да председателствам ОССЕ (2004)“. Днес един от най-важните приоритети на АКБ са младите хора. Като резултат от това Клубът има вече подготвени 29 млади посланици на НАТО от цялата страна. Ето какво каза и самият Соломон Паси за в. „Българска армия“ по повод на двете годишнини:
– Господин Паси, какво придоби България с пълноправното си членство в НАТО?
– Трудно се отговаря на поне пет подобни въпроса:
Какво получи България от:
•Освобождението
•Съединението
•Независимостта
•Членството в НАТО
•Членството в ЕС
Да ги поставим в тази хронологическа последователност, и вероятно един бъдещ ден историците или децата ни ще отговорят: „Безкрайните възможности на свободата, за които всеки народ мечтае.“
– Как виждате бъдещето на Алианса?
– През 1990–2015 г. глобализацията на света даде на Алианса за четвърт век мощен подем, включително 13 нови държави членки. Разширението и днес продължава, но не можем да очакваме, че популизмът, заливащ света от 2016 г. насам, ще остави Алианса в оазис. Настроенията на президента Тръмп за излизане от Алианса бяха блокирани от Конгреса, но те не повдигат бойния дух на съюзниците. Брекзит и отношенията Турция–ЕС и Турция–Русия, както и забежките на някои по-малки съюзници са също трудни предизвикателства пред единството на Запада. Въпросът „Що е Запад?” вече няма толкова ясен отговор, колкото през 1989…
Но каквито и да са предизвикателствата, неоспорим е фактът, че НАТО е – и в близките десетилетия ще бъде – най-големият, най-мощният и най-успешният отбранителен съюз в историята на човечеството. Виждам възможност в предизвикателствата и само от лидерите на Алианса зависи кое от двете ще изберем да ни води!
– Защо АКБ насочи поглед към младите хора?
– В политиката по-ценни са завоеванията, от които полза черпят следващите поколения. Неслучайно царят посвети на младите хора подписания от нас Европейски договор на България. Полученото от родителите си можем да издължим не на тях, а на децата си. И те на техните… И така светът се усъвършенства от поколение на поколение…