Американският президент Доналд Тръмп заяви, че руските военнослужещи трябва да напуснат Венецуела, предаде Ройтерс. Той отправи призива си пет дни след като военен контингент на Русия пристигна в южноамериканската страна. „Русия трябва да си ходи“, заяви пред репортери Тръмп на среща със съпругата на венецуелския опозиционен лидер Хуан Гуайдо. Попитан как може да стане това, американският президент отговори: „Ще видим. Всички варианти са възможни.“ Тръмп и вицепрезидентът Майк Пенс се срещнаха в Белия дом с Фабиана Росалес, за да изразят подкрепа за нейния съпруг, който през януари се обяви за временен президент на Венецуела.Пенс определи пристигането на руски войски във Венецуела като „ненужна провокация“ и призова Русия да спре да подкрепя венецуелския президент Николас Мадуро.
Двата руски самолета, превозващи 99 военни и 35 тона техника кацнаха в Каракас в края на минлата седмица, „в рамките на техническото и военно сътрудничество с Венецуела“, предаде „Франс прес“, като цитира руската държавна агенция „Спутник“. „В тези полети няма нищо тайнствено“, посочва „Спутник“ и уточнява, че единият самолет е „Антонов Ан-124“, другият – пътнически „Ил-62“. Те са кацнали пред президентския терминал на международното летище „Симон Боливар“.Венецуелският в. „Ел насионал“ пише, че групата се оглавява от ген.-полковник Василий Тонкошкуров, началник на Генералния щаб на сухопътните войски.
„Ройтерс“ съобщи, че двата самолета са излетели за Каракас от руското военно летище „Чкаловски“ и са направили кратък престой в Сирия. „Ройтерс“ също цитира агенция „Спутник“ с думите, че руските военни са пристигнали във Венецуела за „консултации“. „Русия има различни договори тук, които са в процес на изпълнение, договори от технически военен характер“, заявил пред „Спутник“ източник от руското посолство в Каракас. Същите самолети не за пръв път са във Венецуела – през декември те съпровождаха стратегическите бомбардировачи Ту-160, кацнали във Венецуела, пише изданието „РБК“. Според специализираната агенция Авиа.про, цитирана от БТА, появата на руски самолети и голям брой военни във Венецуела предизвика куп въпроси у специалистите, защото според непотвърдена информация Русия се готви да разположи в латиноамериканската държава пълноценна военна база.
38 милиона души живеят в мегаполиса Токио, с което японската столица е най-големият град в света в момента. В следващите десетилетия обаче класацията на мегаградовете ще се промени съществено поради бурния демографски ръст в Африка и Южна Азия. Според прогнозите в средата на нашия век най-многолюден град в света ще бъде индийският Мумбай с 42,4 млн. жители, следван от столицата на Индия Делхи с 36,5 млн. На трето място ще е друга столица на индийския субконтинент – Дака в Бангладеш с 35,2 млн. души. В челната шестица ще попаднат и два африкански града – Киншаса в Демократична република Конго и нигерийския Лагос. Токио ще слезе на седмо място като поради общата депопулация на Япония, през 2050 г. в столицата й вече ще живеят 32,6 млн. души. На девето място ще бъде Ню Йорк с 24,8 млн. В челната десетка няма да има нито един европейския град.
Ако погледнем още по-напред във времето, към 2075 г. Киншаса ще изпревари индийските гиганти и ще излезе на първо място, но към края на века ще го отстъпи на Лагос, който към 2100 г. ще бъде дом за 88 млн. души. Като цяло днес в градовете живее 55% от населението на планетата, а към 2050 г. този дял ще се покачи до 68 процента. Логично най-голям принос за нарастването на градските жители ще имат трите най-големи държави в света – Индия, където гражданите ще станат с 416 млн. повече, Китай – с 255 млн. и Нигерия, която до 2050 г. ще изпревари САЩ по общ брой на населението – със 189 млн. повече, отколкото през 2018 г.
През 1990 г. в света е имало само 10 т.нар. мегаградове – селища с над 10 милиона жители. През 2010 г. техният брой вече е 23, а през 2030 ще станат 41, като в тях ще живее 14% от цялото население на планетата. Бурното разрастване на градовете в т. нар. Трети свят ще породи множество проблеми, свързани с градоустройствените решения, хигиената, сигурността и социалната стабилност.