Димитър ИЛИЕВ
Безпрецедентната присъда е сигнал към всички надрусани шофьори, смятат близките на прегазения в Приморско Евелин Дуков
Изключително сурова, но справедлива присъда постанови съдия Ангел Гагашев от Бургаския окръжен съд за прегазения велосипедист Евелин Дуков в средата на март. 17 г. затвор и 18 г. без шофьорска книжка получи 59-годишният Владимир Колев, който след бутилка водка и с 2,7 промила алкохол
в кръвта буквално прегази велосипедиста през декември 2017 г. в Приморско. Колев навлязъл в насрещното платно, където блъснал велосипедиста с 94 км/ч при разрешена скорост от 50 км/ч. Присъдата е прецедент и с това, че е по-висока от поисканите от прокуратурата 15 г. затвор.
Съдия Ангел Гагашев произнесе присъдата с мотивите, че обвиняемият е нарушил правилата за движение, шофирал е с превишена скорост и в пияно състояние, като това е довело до фаталния край и смъртта на младия мъж.
Така Гагашев постанови ключово решение, което трябва да е сигнал към всички безотговорни водачи на пътя. Той влезе в историята, като наложи най-тежкото наказание досега за смърт на пътя на един изключително арогантен шофьор, отнел живота на млад мъж. През цялото време Колев не призна за престъплението, твърдеше, че в колата е имало друг шофьор и постоянно сменяше версиите си.
Съдебната практика досега показваше ниски ефективни присъди до 3 г. В повечето случаи ефективните присъди бяха до 1 г., които бяха изтърпявани в общежития от открит тип. В друга част от случаите те бяха заменяни с условни, особено след като подсъдимите признаваха вината си и сключваха споразумение с прокуратурата.
Дори и след като преди 3 г. бяха направени промени в законодателството, с което бе дадена зелена улица за по-строги присъди, такива реално липсваха. Дори и при най-фрапиращите случаи – на катастрофа след много алкохол или дрога, се налагаха по 5–6 г. затвор.
Сред няколкото изключения бе присъдата срещу бившия граничен полицай Костадин Стоянов, който блъснал дете, дрогиран, в бургаското с. Крушевец. Тогава отново съдия от Бургаския окръжен съд присъди 11 г. затвор, които на втора инстанция бяха намалени на 7 г. зад решетките.
Вероятно заради досегашната съдебна практика Владимир Колев считаше, че ще се размине с минимална или условна присъда. Мъжът бе дошъл с пазарска торбичка на заседанието на съда, сякаш е бил на покупки и за кратко е минал през съдебната зала, но изглеждаше буквално нокаутиран от последните думи на съдия Ангел Гагашев. След това съдията разпореди Владимир Колев на секундата да бъде окован в белезници и изпратен в затворническата килия.
Присъдата на съдия Ангел Гагашев бе основана на безспорни доказателства, събрани от прокуратурата. Бяха изнамерени записи и свидетелски показания, които доказват как часове преди трагичния инцидент с 33-годишния Евелин Дуков от Царево Колев е влязъл в близкия магазин, откъдето си е купил бутилка водка и сок
На друг запис се вижда как Колев подкарва автомобила си и прави неадекватни движения с него. Устройствата наблюдават почивна база „Родни простори”, чийто управител е 59-годишният мъж. Видеото доказва, че в онзи момент зад волана е бил именно той.
Минути след тежката катастрофа Колев бяга от местопрестъплението и се укрива в почивна станция в Приморско. Ден след това е задържан.
„Това е един добър резултат за нас и за цялото общество – сменя се цялата съдебна практика. Намаляват им присъдите, признават вина и ги осъждат условно. Ние ще продължим битката си за по-високи присъди за пияни и дрогирани шофьори. Един оцелял да има в тази война на пътищата, за нас това ще е успех”, каза след произнасянето на присъдата сестрата на Евелин Даниела Анастасова.
Случаят с пометения в насрещното платно велосипедист се превърна в емблематичен като тест за правораздаването в България. Неслучайно смъртта на Евелин Дуков бе спомената като основен мотив и за последните предложения за промени в Наказателния кодекс за наказания за тежки нарушения при пътнотранспортни произшествия. Промените бяха внесени в средата на март.
По-строгите санкции са за случаите, когато деянието е извършено в пияно състояние или след употреба на наркотични вещества, или техни аналози, когато е настъпила телесна повреда или смърт на повече от едно лице, когато лицето е избягало от местопроизшествието или е управлявало, без да има необходимата правоспособност, или на пешеходна пътека при смърт.
В тези случаи наказанието лишаване от свобода да бъде завишено и вместо досегашните от 3 до 15 г., се предвидят от 5 до 20 г., а в особено тежки случаи – лишаването от свобода вместо от 5 до 20 г. да стане от 10 до 30 г., предлагат вносителите.
„Чесна” с българско семейство се разби край Скопие
Самолетът „Чесна” П210Н на българския бизнесмен Георги Бошнаков се разби в Северна Македония във вторник на 30 км от столицата Скопие и в района на Солунска глава – най-високият връх на планината Якубица в Северна Македония.
Властите в Северна Македония официално съобщиха, че малкият самолет „Чесна” е излетял в 15,10 ч (16.10 българско време) от летище „Св. Апостол Павел” в Охрид и е изчезнал от радарите в 17,16 ч българско време. От местната гражданска въздухоплавателна служба признаха, че пилотът е поискал да кацне в Скопие заради силна турбуленция, но след това продължил към България, без да уточняват защо е променил решението си.
Преди да изчезне от радарите, Георги Бошнаков е докладвал за изключително силна турбуленция и ниска облачност. Малко след това сигналът се губи.
В един момент ръководителят на полетите пита Бошнаков дали все още има проблеми, а той отговаря, че няма, но пред него има голям облак, през чийто процеп може да види земята.
„Опитваме се да избегнем един по-голям облак”, казва още Бошнаков. След това има диалог между ръководителите на полети: „Може да лети над Солунската Глава, няма облаци, със сигурност е чисто и с база над 300 м над върха”.
„Да, но пилотът каза, че е бурно и го няма на радара”, разговарят контрольорите. След това се чува, че контролът на полета от Скопие вика Бошнаков, но няма отговор.
Според експерти е много вероятно турбуленцията да е тласнала самолета към повърхността, без Бошнаков да успее да направи нещо.
Появи се и версия на врачански информационен сайт, че местната гражданска въздухоплавателна служба отказала на „чесна“-та приземяване в Скопие заради мерките за сигурност около заминаването на премиера на Гърция Алексис Ципрас. По същото време водената от него официална делегация се готвела да излети за Атина и по тази причина РВД затворила летището в Скопие. На българския пилот било наредено да кръжи около града поне 30 мин и по тази причина Георги Бошнаков взел решение да продължи към София, тъй като нямал достатъчно гориво да чака във въздуха.
В сряда бяха открити телата на 4-мата загинали – семейство от София. Самолетът е пилотиран от Георги Бошнаков, който има фирма за рециклиране на отпадъци. С него в машината са били съпругата му адвокат Калина Корнажева-Бошнакова и двете им дъщери: 18-годишната Биляна и 14-годишната Гергана. Самолетът е с германска регистрация, а Бошнаков е притежавал български лиценз за правоспособност.
Семейството, което загина при самолетната катастрофа в Северна Македония, са роднини на бившия правосъден министър Петър Корнажев и на бившия президент на Бразилия Дилма Русеф.