Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

„Генералската“ партия загуби изборите в Израел с малко

[post-views]
„Генералската“ партия загуби  изборите в Израел с малко

Бени Ганц (вдясно) и Моше Яалон на предизборен митингБени Ганц (вдясно) и Моше Яалон на предизборен митинг[/caption] Формално парламентарните избори в Израел, проведени през тази седмица, завършиха с равен резултат – партията „Ликуд“ на премиера Бенямин Нетаняху и центристкия блок „Синьо и бяло“, воден от бившия шеф на Генералния щаб Бени Ганц, получават равен брой мандати в 120 –местния Кнесет – по 35. 

Нетаняху обаче е в много по-силна позиция да сформира новото правителство, разчитайки на традиционните си съюзници от десните формации. Заедно с тях, Ликуд ще разполага с около 65 гласа в парламента.Новият парламент ще положи клетва на 23 април, а новосформираното правителство би трябвало да встъпи в длъжност в началото на юни. Генерал Ганц е новодошъл в политиката. Той сформира центристка коалиция заедно с популярния телевизионен водещ Яир Лапид, в която бяха привлечени още двама бивши началници на Генералния щаб на страната. Коалицията „Синьо и бяло“ дълго време бе сочена за фаворит в социологическите проучвания преди вота, но в крайна сметка не успя да надделее над изключително опитния Нетаняху. То се ползваше и със силна международна подкрепа, особено от САЩ, чийто президент Доналд Тръмп първо премести американското посолство в Йерусалим, а наскоро призна окупираните Голански възвишения за част от територията на Израел. Веднага след вота Тръмп е позвънил на Нетаняху и го е поздравил за победата. Непосредствено преди вота Нетаняху бе на посещение в Москва и демонстрира добри отношения с президента на Русия Владимир Путин. 

Изборите от тази седмица се превърнаха в голямо поражение за лявата Партия на труда, която получи най-ниския резултат в цялата си история – само шест мандата. Продължава и залеза на партията на рускоезичните израелци – „Наш дом Израел“ на Авигдор Либерман, която взема пет депутатски места.

Омар ал-Башир
Омар ал-Башир
Армията взе властта в Судан за 2 години
Военен преврат бе извършен вчера в голямата африканска държава Судан. Управлявалият 30 години президент на страната Омар ал-Башир бе арестуван, а всички политически затворници бяха освободени. Арестувани са и стотина висши държавни служители. В телевизионно обръщение министърът на отбраната Авад бен Ауф съобщи, „режимът на Омар ал-Башир е свален“, а армията взема властта за срок от две години като в този период страната ще се ръководи от Военен съвет. След края на преходния период ще се проведат избори. 

В страната е преустановено е действието на конституцията и са разпуснати всички органи на държавната власт, включително правителството. Населението е призовано да не излиза по улиците без належаща необходимост. Летището в столицата Хартум е затворено.Властта на диктатора Омар ал-Башир се клати от края на миналата година, когато избухнаха антиправителствени протести, продължили четири месеца. В хода на сблъсъците с демонстрантите имаше жертви и от тяхна страна, и от полицията.

Отсрочиха Брекзит до 31 октомври
Лидерите на Европейския съюз дадоха на премиера Тереза Мей нов срок за Брекзит – 31 октомври тази година. Той е с четири месеца по-дълъг от отсрочката, за която Мей помоли, предаде „Ройтерс“. Според председателя на Европейския съвет Доналд Туск това решение ще позволи на Великобритания да излезе от задънената улица по въпроса. Без тази отсрочката Обединеното кралство трябваше да напусне ЕС без сделка днес. Великобритания все пак ще може да напусне по-рано, ако Мей си осигури парламентарно мнозинство в подкрепа за сделката, която сключи с ЕС. „До края на този период Великобритания освен това ще има възможността да отмени изцяло Брекзит“, допълни Туск.
Мей по-рано поиска отлагане до 30 юни. Тя подчерта, че Великобритания все още може да осигури сделка и да напусне преди британците да трябва да гласуват на изборите за Европейски парламент – условие за оставането на страната в ЕС след 1 юни според договорката.

Много лидери настояваха за по-дълго отлагане – до края на годината или дори до март 2020 г., но френският президент Еманюел Макрон твърдо се противопостави на това по време на разговорите. Според източник от ЕС Макрон е поставил под въпрос способността на Мей да убеди парламента да подкрепи нейната сделка и е заявил, че по-близък краен срок ще фокусира вниманието на британците. Според други още по-голямо удължаване би могло да накара поддръжници на Брекзит, критични към Мей, да подкрепят сделката й от страх, че процесът на напускане на блока може да бъде блокиран. Напускането на ЕС в полунощ на 31 октомври – „Хелоуин“, както бързо забелязаха коментатори в социалните мрежи – би съвпаднало с края на мандата на сегашната Европейска комисия. За да остане страната член на ЕС и след юни, Мей се съгласи да организира избори за Европарламент. Лидерите на ЕС ще направят оценка на ситуацията отново на редовната си среща на 2021 юни. (БА)

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани