Петима полицаи получиха еднакви присъди, след като само един съдебен лекар твърди, че са убили умишлено наркобоса Ангел Димитров в Благоевград
Димитър Илиев
14-годишна противоречива съдебна сага завърши изненадващо преди Великден с еднакви 7-годишни присъди срещу петима полицаи от Благоевград. Върховният касационен съд (ВКС) излезе с окончателно решение с присъди за петимата обвинени за смъртта на Ангел Димитров – Чората. Той издъхна при задържане в благоевградския арест на 10 ноември 2005 г. по време на акция „Респект“ по времето, когато вътрешен министър беше Румен Петков, тогава от БСП.
Мирослав Писов, Георги Калинков, Янко Граховски, Иво Иванов и Борис Механджийски се предадоха в полицията и вече са в затвора в Бобов дол.
С последната си окончателна присъда ВКС намали на 7 г. „лишаване от свобода“ наказанието на петимата подсъдими полицаи за смъртта на Ангел Димитров – Чората, наложено от Военно-апелативния съд в средата на 2018 г.
Според тричленния съдебен състав (Ружена Керанова – председател, Валя Рушанова – докладчик, Невена Грозева) с присъдата ВКС оправдава бившите полицаи, че убийството да е извършено с особена жестокост. Намалява наложеното на Писов наказание от 18 г. на 7 г. „лишаване от свобода“. Намалява наложеното на подсъдимите Иво Иванов, Борис Механджийски, Янко Граховски и Георги Калинков наказание от 16 г. на 7 г. „лишаване от свобода“.
Това е второто произнасяне на (ВКС) , след като предишен състав през юни 2011 г. стигна до заключението, че петимата полицаи са невинни. Цели 5 години по-късно – през 2016 г., ВКС обаче възобнови делото за смъртта на Ангел Димитров – Чората, след като главният прокурор Сотир Цацаров поиска това. Основание за искането му беше решението на Европейския съд по правата на човека в Страсбург да осъди България на 1 юли 2014 година.
Единият от осъдените – Мирослав Писов определи присъдата като политическа и директно обвини шефа на ВКС Лозан Панов. Според Писов присъдата е част от план за завземане на властта и налагане на джендърска идеология. „Това е политическо решение. Тази група иска да вземе властта“, твърди Писов.
Съдебната сага мина през коренно обратни поврати – от обща присъда от 91 години за умишлено убийство, извършено с особена жестокост – Мирослав Писов беше осъден на 19 години затвор, а останалите на по 18 години. След това Апелативнния военен съд потвърди присъдите, а през 2011 ВКС ги оправда напълно. Така се стигна до последната присъда, според която полицаите са осъдени за причиняване на смърт поради непредпазливост на по 7 години затвор.
Последният съдебен състав на ВКСК прави собствен анализ на доказателствата, но приема да следва приетата от първоинстанционния съд фактология, на базата на която да осъществи контролните си правомощия. Така съдиите заключават, че „контактът на подсъдимите с пострадалия не е преустановен при задържането му, като въпреки виковете му през повечето време, че се задушава, те не са преустановили насилието над него, а са продължили с ударите дори и когато е спрял да вика. Деянието на подсъдимите се е изразило в съвместното нанасяне на удари по тялото и главата на пострадалия, докато снагата му е била притискана, така че той не е могъл да разгърне дихателните си възможности, в резултат на което се е задушил и е починал. Така резултатът – смъртта на Ангел Димитров – се явява следствие на едновременната съвместна дейност на петимата подсъдими.“
Присъдите в голяма степен се базираха на представените лекарски експертизи. Първоначалните изводи на експертите бяха, че Чората е починал от причинена му тежка черепно-мозъчна травма и разкъсване на аортата, след като е бил бит и ритан от полицаите около 10 минути. След това обаче нова експертиза заключи, че Димитров се е задушил, докато е бил притиснат на земята с белезници
Според вещите лица мъжът се задушил фатално и заради хронични заболявания, поет кокаин и по-къс врат.
„Това решение е и срещу 17 български професори, които в годините постановиха, че смъртта на това лице не е свързана със задържането му”, опонира бившият заместник-шеф на БОП-Благоевград Мирослав Писов. В специално обръщение към държавните институции, органите на законодателната, изпълнителната и съдебната власт, медиите и гражданското общество от четвъртък, 2 май, петимата полицаи описват изводите на съдебните медици. Според тях „първоначално експертите след извършена аутопсия установиха и посочиха като причина за настъпилата смърт на задържаното лице “остра сърдечносъдова и дихателна недостатъчност”. Без да се изчака заключението на назначените от разследващите експерти, по искане на роднините на Ангел Димитров са назначени нови експерти – посочени поименно от тях. Така проф. Раданов извършва формална реаутопсия на трупа, който е престоял без следствен надзор и на нерегламентирано място 9 дни. Проф. Раданов прави заключението си, без да е иззел надлежно, без да е изследвал и да е съхранил посочените за иззети проби при реаутопсията, както и дори без да е виждал аортата, за която твърди, че е разкъсана от нанесен удар от полицаите“, пишат осъдените полицаи. В следващите 3 години нова експертиза не е допусната, като пробив прави заключението на експерт от САЩ.
„Пет последващи съдебномедицински експертизи, извършени от осемнадесет водещи специалисти, категорично отрекоха заключенията
направени от експертизата на проф. Раданов – категорични са всички, че настъпилата смърт няма травматичен произход – констатираните травми – всички са леки, и както поотделно, така и в съвкупност не могат и не са причинили смъртта на лицето – за което сме обвинени по това дело. Категорични са експертите, че няма данни да е нанасян описаният от проф. Раданов побой“, пишат полицаите. По-късно, в хода на съдебното производство проф. Раданов се самоубива.
„От всички 30 души свидетели по делото тези присъди ползват само и единствено свидетелските показания на двете сестри – на 16 и 18 г. – по-малката от тях – интимна приятелка на Димитров, с когото са се запознали, след като той им е уредил да си вземат изпити в гимназията и който е употребявал и им е показвал как се употребява кокаин. С тази присъда е прието от съда като утежняващо вината обстоятелство – фактът, че Писов посреща дошлия дежурен патрул на улицата далеч от инцидента и го изпраща да доведе поемни лица, което направил с цел да се постигне и укрие целения резултат!? Съдът приема, че от прочита на протоколите и прослушване на записите на телефона може да се направи предположение, че мъжът, чийто глас е записан, се занимава главно със свеждане към проституция.
Накрая те призовават да бъдат разсекретени и публикувани всички доказателства по делото – да се чуят записите от СРС, прилагани на Ангел Димитров почти 6 месеца. „Защото на нашето общество и на нас ни е нужна оценката на народа. Тези присъди не са произнесени в интерес на народа и на обществото! Нас няма за какво да ни наказвате – ние изпълнихме задълженията си, както изисква законът и моралът. Нас няма за какво да ни превъзпитавате – ние сме доказали службата си към обществото, самосъзнанието и отговорността си. Ние не сме лъгали – винаги съдействахме. Ние няма за какво да бъдем наричани убийци и изпращани в затвора като тежки криминални и общественоопасни престъпници – интерес да ни унижава има само престъпният свят. С болка констатираме, че го постига“, пишат полицаите в обръщението си.