Димитър Илиев
Проект предвижда за отнемането на кола да се отсъжда до 15 години затвор
Една от дългогодишните битки на премиера Бойко Борисов е напът да бъде спечелена. Кражбата на кола ще се наказва като убийство според нов закон, разработван от работна група на експерти от МВР и правосъдното ведомство. Ако някой крадец отмъкне кола, той може да лежи 15 години в затвора. Толкова е минимумът за наказание за убийство.
Причината за новите промени е, че множеството от автокрадците се споразумяват с държавното обвинение и се разминават само с условни присъди.
Проектът се обсъжда поне от март 2018 г. Тогава премиерът Борисов поставя задача на вътрешния министър Валентин Радев да се задейства идеята. „Радев, срещни се с двете парламентарни групи, обясни, да знаят точно за какво става въпрос, да дадем този инструмент. Имайте предвид, че аз
за това нещо се боря от сигурно 15 години
и не мога да преодолея противозаконното отнемане на автомобили да стане кражба. Ще е много приятна изненада за мен, ако това успеем да го направим. Хващаме го в колата, след това излиза, пробация, домашен арест, отива пак да краде и такива случаи, ако извикам директора на Софийското, може би до утре сутринта ще ви разказва с имена, с факти, с хора. Само че законът казва, че това е възможно. Да променим законите, да ги обясним на обществото, защото отнемането означава, че като те хванат вътре в автомобила, но ако не работи, или там те хванат на място – не го крадеш, не е кражба и там има други членове и състави.
И миналия път ви разказвах, знаковите крадци вече са като директори – влиза с лаптопа, пали колата и слиза. Влиза шофьорът, който вече и да го хванат, той е никому неизвестен, почват да го съдят, поема цялата вина. И законът им позволява това да го вършат! И полицаите всяка сряда ми казват: „Борим се, но този пак е навън, този пак е под домашен арест, този пак го хванахме под домашен арест как разфасова кола“. И затова – 10 дни срок, седнете и го направете! Дайте им този инструмент“, казва Борисов на заседание на кабинета от 21 март миналата година.
Промените в Наказателния кодекс бяха приети от правителството през октомври 2018 г. За кражбата на МПС законът ще предвижда затвор от 1 до 10 г. вместо затвор до 8 г., както предвижда в момента общият състав за кражба на движима вещ. Същевременно обаче и в момента кражбата на кола много често се преследва като квалифицирано престъпление, наказуемо със затвор от 1 до 10 г., когато е налице друг квалифициращ признак – взлом, извършена при сговор на две или повече лица, извършена повторно и т.н. Текстът на алинея 5 на чл. 195 НК предвижда затвор от 3 до 15 г. с възможност за постановяване и на конфискация до половината от имуществото на виновния, за кражба в големи размери – каквато е обикновено кражбата на кола. Сега текстовете са напът да влязат за обсъждане в парламентарните комисии на Народното събрание.
Според статистиката на МВР само за март в страната са били откраднати 127 коли. Разкрити са едва 17 автомобила, които са били върнати на собствениците им. Месец по-рано, през февруари, са били откраднати 121 коли. От тях са били върнати едва 16.
За последния отчетен период пък са били задигнати 392 автомобила в цялата страна. Регистрираните искания за откуп, при които крадците са били заловени от МВР, са малко над 290.
Статистиката сочи още и други интересни данни. 3914 души са използвали чужди регистрационни номера с цел да избегнат санкциите от мобилните и стационарните камери за скорост. 80 души пък са преправили табелите си, за да избегнат санкциите. Те обаче са били заловени, а голяма част от тях са се сдобили с осъдителни присъди.
Един от последните по-куриозни случаи е на
19-годишен младеж, който се оказал в затвора за поредица от кражби
на коли, както и за задигането на самите автомобили, които карал, а след това зарязвал в съседни села. Само за две нощи в периода 17–19 март в полицейските управления по райони били получени сигнали за кражби на вещи от леки автомобили, паркирани пред частни домове в селата Гроздьово, Юнак и Дъбравино. Тийнейджърът прониквал в автомобилите и задигал музикални устройства и акумулатори, които след това продавал. По случаите били образувани досъдебни производства, а материалите са докладвани в Районна прокуратура – Варна. Вещите, обект на престъпленията, са намерени и върнати на собствениците. Младият крадец е известен на МВР и въпреки възрастта си вече е осъждан. Установено е също, че той е откраднал даже и конска каруца от дома на 63-годишен мъж от с. Гроздьово.
Данните на СДВР сочат, че около 50–60 банди се занимават с кражбата и разфасоването на коли в София. По-голяма част от тях са от села около столицата, както и от провинцията – основно Плевен, Русе, Ловеч, Враца, Дупница и Кюстендил. По-голямата част от групите – около 60 процента, крадат по-стари коли – между 8- и 10-годишни, съобщават столични вестници. Карат ги направо в автоморгите, където се продават на части, след като изчистят номерата на рамата. Така от един автомобил изкарват около 1000 лв. Моргите пък ги вземат, защото има глад за авточасти, а на хората им е скъпо да ги вземат от лицензиран дилър.
И докато кражбата на колите още е в процес на обсъждане, депутати внесоха и прокараха на първо четене в парламента друга не по-маловажна тема за българите – освобождаването от наказателна отговорност при неизбежна отбрана. Народните представители единодушно приеха предложението в проектозакона да не се счита за превишаване на пределите на неизбежна самоотбрана, когато нападението е извършено при противозаконно влизане в жилище, когато е насочено срещу живота, здравето и половата неприкосновеност на нападнатия, когато е извършено от двама или повече души, нощем или от въоръжен човек.
Според мотивите по този начин се прави понятието „неизбежната отбрана“ ясно и разбираемо не само за юристите, а и за всеки гражданин, който извършва защитно действие срещу непосредствено и противоправно нападение
Депутатът Искрен Веселинов припомни от трибуната редица случаи на нахлуване в домовете на хора, които не могат да се защитят от взломаджиите заради сегашния закон.
„Предложенията, които сме направили в НК, имат една цел – да решат един огромен 30-годишен проблем в България. 30 години най-вече в малките населени места безчинстват определени групи върху възрастните хора, върху имуществото, върху собствеността, върху личността. 30 години за съжаление и българската съдебна система, и българските политици реагираме твърде толерантно на тези проблеми. Крайно време е българският парламент, българските политици да поемат своята отговорност и да застанат зад хората. Да застанат за сигурността им. Да може всеки един българин да защити живота и собствеността си. Не може да влизат определени хора от определени общности в селския двор и да крадат кокошки, агнета и да пребиват възрастни хора и да казваме, че това е маловажно престъпление“, подчерта Юлиан Ангелов.
Сред промените е и глоба от между 500 и 1000 лв. за т.нар. „маловажни кражби“ – когато откраднатото е в рамките на една минималната работна заплата, т.е. в момента 560 лв. При рецидив, т.е. повторна такава кражба, извършителят може да влезе в затвора.
В дебатите в пленарна зала се включи и Валери Симеонов. „Материята е изключително сложна“, смята той. „Има рискове за извършване на престъпление под прикритието на неизбежна отбрана според някои мнения. Но текстовете са балансирани. Предлагаме ви защита на живота“, изтъкна депутатът.