Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Търсене
Close this search box.

ЕС: не се отказваме от военното сътрудничество със САЩ

[post-views]
ЕС: не се отказваме  от военното  сътрудничество  със САЩ

Европейската комисия заедно със страните членки на ЕС изготвя ясен и пълен отговор на изразените в писмо опасения от страна на САЩ за европейската отбрана и по-точно за допусканото от нея сътрудничеството с трети страни. Това заяви върховният представител на Съюза за външната политика и сигурността Федерика Могерини. Тя говори след заседанието на Съвет „Външни работи/отбрана“ в Брюксел.

Главната обсъждана тема бе Постоянното структурирано сътрудничество, известно още като ПЕСКО. В него участват 25 от общо 28 страни от ЕС, без Великобритания, Дания и Малта.

„ЕС е и остава отворен за американските фирми и оборудване. Проектите по ПЕСКО са допълнителен елемент към всичко, с което разполагаме до този момент, що се отнася до сътрудничеството, включително в отбранителните, индустриалните и изследователските проекти. И в момента ЕС е далеч по-отворен, отколкото е американският пазар за европейските фирми и оборудване“, изтъкна Могерини.

Макар да не спомена конкретно името на трета държава, очевидно Федерика Могерини има предвид Китай. Особено безпокойство от страна на САЩ буди фактът от присъствието на китайския телекомуникационен гигант „Хуауей“ в ЕС. Причината, че властите в Пекин задължават държавните компании да споделят данните за своите клиенти. И така могат да шпионират чуждите страни. Затова Вашингтон се опитва да убеди европейските си партньори да не купуват оборудване от „Хуауей“. 

В писмото от началото на май на двама заместник-председатели на Пентагона – Елън Лорд и Андреа Томпсън до Федерика Могерини, американското правителство казва, че ограниченията, които се предвиждат за участие на компании от страни извън ЕС в отбранителни програми на бъдещия военен съюз, са „отровни хапчета“, които могат да разрушат зараждащите се връзки между ЕС и НАТО в сферата на съвместната отбрана. Пентагонът предупреждава, че САЩ, макар и с неохота, биха били принудени да въведат реципрочни ограничения за европейските партньори. Създава се риск от „дублиране, създаване на военни системи, които нямат оперативна съвместимост, и ненужна конкуренция между НАТО и ЕС“, са казва в писмото от Пентагона. 

Най-ново

Единична публикация

Избрани