Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Белгийските пистолети завладяха световните пазари

[post-views]
Белгийските  пистолети завладяха световните  пазари

FN HP DAДоц. д-р инж. Георги Маринов
Качествата на белгийските оръжия отдавна не се подлагат на съмнение от специалисти и потребители. Те са изработени прецизно, имат висока дълготрайност и надеждност.  Това се дължи на големия опит и традиции на основния оръжеен производител – компанията Fabrique Nationale (FN), в която е работил дълги години един от най-великите конструктори Джон Моузес Браунинг.
Още в началото на 80-те години на миналия век белгийските конструктори на пистолети внедряват двойно действащия ударно-спусков механизъм за военните и полицейските образци.  По това време моделът Browning HP (Browning High Power) придобил изключителна популярност в някои страни, една от които е САЩ.  Белгийските конструктори го снабдили с двойно действащ ударно-спусков механизъм и залели американските и европейските пазари с новата модификация. За американския пазар пистолетът получил обозначение Browning Double Action, а за европейските пазари FN HP-DA.
Новият пистолет имал някои различия от базовия образец. Освен двойно действащия ударно-спусков механизъм, той бил снабден с двустранен лост за безопасно спускане на чукчето в изходно положение (т.нар. „декокер“). Спусковата скоба била с променена форма, която  станала по-удобна. Изменена била формата на предната част на затвора, а вместимостта на пълнителя била увеличена до 14 патрона.  Пистолетът бил предназначен за патроните 9 mm  Parabellum и имал цев с дължина 118 мм.
На основата на базовия модел бил разработен компактен вариант с обозначение HP-DAC. Той имал по-къса цев (96 мм), скъсен затвор и намалена височина на ръкохватката, в която се поставял пълнител с вместимост 7 патрона.

Browning BDA9 – първо подобрениеBrowning BDM

След няколко години било променено наименованието на пистолета с Browning BDA9. Освен това бил разработен вариант с ударно спусков механизъм само с двойно действие (DAO) и пълнител с вместимост 14 патрона.
Автоматиката на посочените по-горе пистолети работи по традиционната браунингова схема – използване на отката на заключената система цев–затворен блок при къс ход на цевта. Заключването на цевта към затворния блок се осъществява с помощта на бойни напречни издатъци на цевта, които в изходно положение влизат в напречни канали, изработени по вътрешната повърхност на затворния блок. В основата на патронника е изработен фигурен издатък, който при придвижване на заключената система при изстрел достига до оста на затворната задръжка и принуждава задната част на цевта да се придвижи надолу и да се отключи от затворния блок.
През 1991 г. се появил нов вариант на пистолета с обозначение Browning BDM. Той бил специално разработен за нуждите на  американските подразделения.    
Browning BDM е конструиран на същата браунингова схема, но заключването на  цевта към затворния блок се осъществява с помощта на масивен боен упор, който в изходно положение влиза в отвора за изхвърляне на изстреляните гилзи. Този начин на заключване е известен с наименование „браунинг-зиг“, тъй като широко се използва при SIG-Sauer. Характерно за него е разполагането на затворната задръжка в рамката, като навън се подава само малък бутон. 
Основната особеност на Browning BDM е неговият ударно-спусков механизъм. Той позволява да бъде избран един от вариантите – или класически двойно действащ  (DA), или само двойно действащ (DAO). При последния ударното чукче се намира винаги в изходно предно положение и се задейства единствено при напълно стискане на спусковия лост. Превключването на едни от двата варианта става много просто, само с помощта на плосък предмет, отвертка или дори монета. Превключвателят е във вид на глава на винт, който е разположен на лявата страна на затвора с обозначения буквите „P“ и „R“. Положението „Р“ съответства на „пистолетен“ режим, което е класически двойно действащ механизъм, а положението „R“ съответства на „револверен“ или само двойно-действащ механизъм (DAO).

FN Fourty-Nine за армията и полицията FN Fourty-Nine

В края на 1990 г. компанията Fabrique Nationale в Херстал предложила нов пистолет в качеството на служебно оръжие за армията и полицията. Той бил разработен в два варианта за патроните .40 S&W и 9 mm Parabellum. Това дало отражение при неговото обозначаване – FN Fourty-Nine.
Автоматиката на пистолета е основана на използване на отката на заключения затвор при къс ход на цевта. Заключването на цевта към затвора се осъществява по схемата „браунинг-зиг“ с масивен патронник, който в изходно положение влиза в отвора за изхвърляне на изстреляните гилзи.  
 Спусковият механизъм е само с двойно действие. Усилието за задействане на ударно-спусковия механизъм е около 4–5 кг. Рамката на FN Fourty-Nine е изработена от удароустойчива пластмаса. Направляващите на затвора са монтирани в рамката, но са достатъчно къси, за да се намали масата на пистолета. 
Пистолетът използва пълнители с вместимост 10 или 14 патрона с калибър .40 S&W или 16 патрона с калибър 9×19 mm Parabellum. Бутонът за освобождаване на пълнителя е разположен от лявата страна в основата на спусковата скоба.
Мерникът и мушката са нерегулируеми с нанесени върху тях тритиеви бели точки. Това позволява бързо примерване при недостатъчна осветеност.
В предната долна част на рамката са изработени две направляващи за закрепване на допълнителни приспособления – тактически фенер или и лазерен целеуказател.

Куршумът на FN Five-seveN пробива бронежилетка Five-seveN_

FN Five-seveN е опит на белгийските конструктори да наложат нов малокалибрен пистолетен патрон като стандартен в НАТО. Пистолетът  използва патроните с обозначение SS190 с калибър 5,7х28 mm. Патронът има гилза с бутилкообразна форма и има маса 6 г, което позволява носене на голямо количество патрони като боезапас. Особеност на патрона е възможността му за пробив на кевларените бронежилетки. Ефективната далекобойност на Five-sevе е 50 м, а максималната далечина на полета на куршума достига до 1500 м.
 Пистолетът има двустранен ръчен предпазител, лостът на който е разположен над спусковия лост от двете страни на рамката. Когато пистолетът е в готовност за стрелба, предпазителят открива червена точка. 
Цевта е изработена по метода на студеното коване, като вътрешната повърхност е хромирана. В нея са нарязани осем нареза с дясно въртене. По данни на производителя експлоатационният ресурс на цевта е 20 хил. изстрела. 
Пистолетът отговаря на всички съвременни изисквания за удобство при използване – набраздена ръкохватка, разширена спускова скоба и пълнител с 20 патрона, като по страничната му повърхност са изработени отвори за контрол на остатъка от патрони. Върху рамката му е монтирана „пикатини“ релса за закрепване на  тактически фенери и лазерни целеуказатели. При специално удължаване на цевта може да се монтират заглушители и огнегасители.
С течение на  времето пистолетът Five-seveN придобива все по-голяма популярност зад граница. Той е търсено оръжие на гражданския пазар и от специалните полицейски структури.
По данни в пресата към 2009 г. пистолетът Five-seveN се използва  в над  300 правоохранителни учреждения в САЩ, а националната стрелкова  асоциация го включи в стрелковите спортове при различни състезания.

Пълнителят на FNP-9 е с 16 патрона FNP-9

През 2003 г. белгийската компания Fabrique Nationale представи нов модел с обозначение FNP-9. Той е предназначен за  патроните с калибър 9 mm Parabel-lum. Той е разработен в съответствие с новите тенденции за изработване на пистолетите – широко използване на полимери, модулност, удобство при боравене, висока надежност и безопасност. Няколко години след неговото пускане на пазара САЩ закупуват лиценз за производството му.
Пистолетът FNP-9 е конструиран по браунинговата схема.  Заключването на цевта към затворния блок е по схемата „браунинг-зиг“.  Рамката на пистолета е изработена от удароустойчива пластмаса , а затворният блок е от неръждаема стомана. Ударно-спусковият механизъм на FNP-9 е съставен от бързосменяеми модули. Това позволява бързо преустройство на механизма в два варианта – двойно действащ или само двойнодействащ.  Замяната става след непълно разглобяване без никакъв инструмент. От двете страни на рамката е монтиран лост за безопасно връщане на ударното чукче в изходно положение без произвеждане на изстрел. Това позволява безопасното  носене на оръжието с патрон в цевта. Изхвъргачът на изстреляните гилзи  служи и като указател за наличието на патрон в патронника. От лявата страна на рамката е разположен лостът на затворната задръжка, а над спусковия лост се  намира лостче за фиксиране на цевта. FNP-9 използва пълнители в вместимост 16 патрона, които са разположени в два реда шахматно. Гражданските образци имат ограничител, който не позволява зареждане на повече от 10 патрона. Лостчето за освобождаване на пълнителя се намира в основата на спусковата скоба.
Р-90 стреля точно 
на 200 м

FN P90 “Р-90”Картечният пистолет Р-90 е част от програмата на белгийската оръжейна компания Fabrique Nationale за разработване на перспективни леки стрелкови оръжия. Конструкторите на фирмата създават наистина един футуристичен модел по система “бул-пап”, при която част от ударно-спусковия механизъм е разположен в приклада. Автоматиката на оръжието се основава на принципа на отката на свободния затвор при неподвижна цев. Широко са използвани синтетични материали. От общо 69 части, 27 са от синтетика, 14 от стомана, а останалите са дребни детайли като пружини, гайки и болтчета. Това позволява намаляване на масата на оръжието и предотвратяване на корозията. Лостчето на превключвателя е двустранно и може да се използва от стрелящи както с дясна, така и с лява ръка. Превключвателят има три позиции – предпазител, единична и автоматична стрелба, като при положение за автоматична стрелба също могат да се произвеждат единични изстрели при по-леко издърпване на спусъка. Р-90 има интересен пълнител, който е изработен от прозрачна пластмаса и се поставя над цевта в специално гнездо. Подаването на патроните се осъществява от горе на долу. 5,7- милиметровият патрон има островръх куршум, облечен в месингова ризница. Сърдечникът му е от две части – стомана и алуминий. Стоманената част осигурява висока пробивна способност, а алуминиевата – дава възможност за бързо разплескване. При изстрел куршумът излита с начална скорост около 750–850 м/с и дулната енергия е 516 джаула. Темпът на автоматичната стрелба е 800 изстрела в минута. Една от най-интересните особености в конструкцията на оръжието е липсата на страничен прозорец за изхвърляне на изстреляната гилза. С това е отстранен един съществен недостатък на бул-пап оръжията – изхвърлянето на гилзи непосредствено под лицето на стрелеца, което води до разсейване на вниманието. При Р-90 има специален улей, по който изстреляните гилзи се насочват надолу към земята. В улея има леко стеснение, което намалява скоростта на тяхното движение. По този начин се създават възможности за използване  на  оръжието за стрелба от ляво или от дясно рамо. Спусъкът е само с двойно действие, което е нестандартно решение при картечните пистолети. Новост са и мерните прибори, като Р-90 се използва само със специален оптически огледален мерник. Има и модификация Р-90 TR, която е с абсолютно същите характеристики, но с друг тип мерник, наречен тройна релса. Ефективната далекобойност на оръжието е около 200 м.ието е около 200 м.

FN 303 не убива, но обезвреждаFN 303

С полицейската пушка FN 303 не се убива, но се нанася силен удар, способен да спре всеки нападател. С нея може безопасно да се маркират нарушители на обществения ред при масови безредици, да се разрушават леки прегради при пожар или при спасяване на заложници и пострадали, да се изстрелват сълзотворни състави при овладяване на тълпа от хора и др. Ударното топче с диаметър 17,27 мм лети със скорост 85–90 м/с и получава 22 джаула енергия при изстрел, с която се нанася кинетичен шоков удар в границите от 50 до 100 м. За сравнение следва да се отбележи, че за разкъсване на кожата е необходима енергия от 45 джаула. Боядисващите топчета съдържат сигнални багрила, които се разпръсват при удар и маркират нарушителите на обществения ред. С това се подпомагат полицейските и следствените органи при тяхното идентифициране. 
Специални топчета съдържат нетоксични, но дразнещи химически вещества (обикновено екстракт от лютив пипер), които се използват при разгонване на агресивни групи. 
Пушката е изработена от устойчива пластмаса с изключение на цевта и на някои подвижни части. Тежи само 2,3 кг и има дължина 74 мм. Пълнителят е дисков и в него се нареждат 15 топчета в желаната последователност.
Изстрелването на топчетата се извършва с помощта на сгъстен въздух. Бутилката е продълговата и се закрепва паралелно на цевта. Въздухът който се съхранява в бутилката, осигурява 65 изстрела без замяна или презареждане. Разработен е вариант, който може да се монтира на американската щурмова пушка М 16, на мястото на подцевната гранатохвъргачка.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани