За първи път избирателите в чужбина произведоха мандат
Изборите за ЕП ни донесоха поне две новини. За пръв път почти половината от избирателите са използвали правото си на преференциален вот. И така от 5-и председателят на ПЕС Сергей Станишев зае 2-ро място в листата на социалистите. А във ВМРО спечелването на 2-ри мандат и преференциите изведоха на втора позиция режисьора Андрей Слабаков. Най-много, 70 % от избирателите на Демократична България, са гласували преференциално.
И друго – около 70% от българските граждани предпочетоха „да гласуват” пасивно, като не отидоха до урните. Този протестен вот показа, че те вече не разпознават свое представителство сред старите партии, а нов политически субект на тези избори не се роди. Това, че бившият кмет Иванчева задмина в резултатите си като независим кандидат стари партии и стари лица, е знак за търсене на нови политически играчи. Макар това да привнесе евтиния на границата с политическата чалга. Но политолозите казват, че на евровот политически дебют не се прави. Остава очакването за местния вот наесен. Но проф. Михаил Константинов , директор на „Информационно обслужване”, отличи и това: за първи път избирателите в чужбина произведоха мандат, този на кандидата на ДБ Радан Кънев.
Стана ясно и друго. Безвъзвратно се стопява и постепенно ще си отиде едно поколение политкоректно говорещи политици. Техният т.нар. брюкселски правоговор не се чува вече в Европа, значи и у нас. Европейски тенденции за по-широко представителство на националистическия вот се огледаха и в нашите избори. Това обяснява и приемането от избирателите на позитивните, ясни и категорични послания на патриотичната ВМРО по реални проблеми на гражданите, обществото и държавата у нас. Контрастът с клишетата и разнопосочното говорене и агресивната риторика на политическия терен донесе и втория мандат за партията. Като отговор на думите на лидера на организацията Красимир Каракачанов: Ние не сме си променяли убежденията и не сме лъкатушили, ВМРО не е правила резки движения и е защитавала и ясни принципи и каузи в българското общество.
ЦИК съобщи разпределението на 17-те мандата за ЕП: 6 – за ГЕРБ (31,07%), 5 – за БСП (24,26%), 3 – за ДПС (16,55%), 2 – за ВМРО (7,36%) и 1 – за Демократична България. А избирателната активност официално е била 33,28%, почти 2 пъти по-ниска от средната за страните от ЕС.
Европейският вот затвори една страница, но отвори друга – и нависоко, в ЕС, и у нас. Явно е, че обновлението на политическите партии засяга всички партии.
къде кой спечели
АВСТРИЯ – Канцлерът Себастиан Курц удържа убедителна победа, за неговата Народна партия са дали гласа си 34,9%. Втори са социалдемократите с 23,4%, а крайнодясната Партия на свободата е трета със 17,5%.
БЕЛГИЯ – Националистическият Нов фламандски алианс печели с 13,4%. Крайнодесният „фламандски интерес” е втори с 11,45%. Партията на премиера Шарл Мишел Реформаторско движение е чак пета със 7,6%. ВЕЛИКОБРИТАНИЯ – Новата партия „Брекзит” на евроскептика Найджъл Фараж е първа с 31,7%. Тя получава и най-много места в ЕП – 29. Втори са либералните демократи с 18,55%, а трети лейбъристите с 14,05%. Истински погром претърпя управляващата Консервативна партия – чак пета, с 8,71% подкрепа.
ГЕРМАНИЯ – Християндемократическият съюз на канцлерката Ангела Меркел печели с 28,9%. Изненадата са Зелените с 20,5%. Социалдемократическата партия претърпя истински крах и е трета с 15,8%. Крайнодясната „Алтернатива за Германия” взе 10%.
ГЪРЦИЯ – Основната опозиционна сила „Нова демокрация” бие с 33,2%. Втора е СИРИЗА на премиера Алексис Ципрас с 23,7%.
ДАНИЯ – Алиансът на либералите и демократите за Европа печели с 23,5%. Втора е Социалдемократическата партия с 21,5%.
ЕСТОНИЯ – Победител е Естонската реформистка партия с 26,20%, следвана от Социалдемократическата партия с 23,30%.
ИРЛАНДИЯ – Проевропейската партия на премиера Лио Варадкар „Фине Гейл” печели с 29%. Втора е консервативната партия с 15%, а трети са „Зелените” с 15%.
ИСПАНИЯ – Социалистическата партия на премиера Педро Санчес печели с 32,8%. Следва Народната партия със 17,3%. Бившият премиер на Каталуня Карлес Пучдемон и заместникът му Ориол Жункерас спечелиха места в новия Европарламент с 4,6% подкрепа от избирателите.
ИТАЛИЯ – Евроскептичната „Лига” на вицепремиера Матео Салвини печели с 34,2%. Изненада е второто място на лявоцентристката Демократическа партия с 22,73%. Трети са популистите от „Пет звезди” със 17%.
КИПЪР – Консервативната партия „Демократически съюз” печели с 29,02%. Втора е Прогресивната партия на работещите хора, която получава 27,49%.
ЛАТВИЯ – Управляващата десноцентристка партия „Ново единство” на зам.-шефа на ЕК Валдис Домбровскис печели с 26,24%. Втора е Социалдемократическа партия „Съгласие” със 17,45% подкрепа.
ЛИТВА – Десноцентристкият Съюз за Отечеството –Литовски християнски демократи печели с 19,6%. Втора е социалдемократичната партия с 15,9%.
ЛЮКСЕМБУРГ – Печели Демократическата партия с 21,4%. Втора е Християнската социална народна партия с 21%.
МАЛТА – Рекордна подкрепа има Лейбъристката партия – 54,29% от гласовете. Втора е Националистическата партия с 37,90%.
ПОЛША – Управляващата партия „Право и справедливост” печели категорично с 45,5%. Опозиционната „Европейска коалиция” е втора с 38,3% от гласовете.
ПОРТУГАЛИЯ – Управляващата Социалистическа партия побеждава с 33,38%. Зад нея се нареждат Социалдемократическата партия с 21,94% и Левият блок с 9,82%.
РУМЪНИЯ – Опозиционната Национална либерална партия нанесе сериозен удар и спечели вота с 26,7%. Втора е управляващата Социалдемократическа партия с 23,3%.
СЛОВАКИЯ – Проевропейската либерална коалиция побеждава управляващата партия „Смер – социална демокрация”, като взема 20%. Управляващите имат 15,7%.
СЛОВЕНИЯ – Демократическата партия на бившия премиер Янез Янша печели с 26,4%. Социалдемократите са втори с 18,6%, а партията на премиера Марян Шарец получава 15,65%.
УНГАРИЯ – Партията „Фидес” на премиера Виктор Орбан печели безапелационно с 52,3%. Втора е социалдемократическата „Демократична коалиция” с 16%.
ФИНЛАНДИЯ – Консервативната Национална коалиционна партия, която управлява в коалиция, печели с 20,8%. Опозиционният Съюз на зелените е втори с 16%.
ФРАНЦИЯ – Крайнодесният „Национален сбор” на Марин льо Пен печели с 23,3%. Втора е „Република, напред!” на президента Еманюел Макрон с 22,4%. Изненада е и третото място на Партията на зелените с 13%.
ХОЛАНДИЯ – Партията на труда на кандидата за шеф на Еврокомисията Франс Тимерманс печели с 18%. Втора с 14,6% е либералната „Народна партия за свобода” и демокрация на премиера Марк Рюте.
ХЪРВАТИЯ – Управляващият Хърватски демократичен съюз печели с 22,7%. Втора е Социалдемократическата партия с 18,7%.
ЧЕХИЯ – Центристката партия „Действие на недоволните граждани” на премиера Андрей Бабиш спечели с 21%. Втора е евроскептична Гражданска демократическа партия с 14,5%.
ШВЕЦИЯ – управляващата Социалдемократическа партия печели с 23,6%. Умерената партия е втора с 16,8%. Близо до тях са „Шведските демократи” с 15,4%.