Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

У нас: Пасивност и преференции

[post-views]
У нас: Пасивност и преференции

За първи път избирателите в чужбина произведоха мандат

thumb_910x0_Бойко-Борисов-европейски-избори.Изборите за ЕП ни донесоха поне две новини. За пръв път почти половината от избирателите са използвали правото си на преференциален вот. И така от 5-и председателят на ПЕС Сергей Станишев зае 2-ро място в листата на социалистите. А във ВМРО спечелването на 2-ри мандат и преференциите изведоха на втора позиция режисьора Андрей Слабаков. Най-много, 70 % от избирателите на Демократична България, са гласували преференциално.
И друго – около 70% от българските граждани предпочетоха „да гласуват” пасивно, като не отидоха до урните. Този протестен вот показа, че те вече не разпознават свое представителство сред старите партии, а нов политически субект на тези избори не се роди. Това, че бившият кмет Иванчева задмина в резултатите си като независим кандидат стари партии и стари лица, е знак за търсене на нови политически играчи. Макар това да привнесе евтиния на границата с политическата чалга. Но политолозите казват, че на евровот политически дебют не се прави. Остава очакването за местния вот наесен. Но проф. Михаил Константинов , директор на „Информационно обслужване”, отличи и това: за първи път избирателите в чужбина произведоха мандат, този на кандидата на ДБ Радан Кънев.
Стана ясно и друго. Безвъзвратно се стопява и постепенно ще си отиде едно поколение политкоректно говорещи политици. Техният т.нар. брюкселски правоговор не се чува вече в Европа, значи и у нас. Европейски тенденции за по-широко представителство на националистическия вот се огледаха и в нашите избори. Това обяснява и приемането от избирателите на позитивните, ясни и категорични послания на патриотичната ВМРО по реални проблеми на гражданите, обществото и държавата у нас. Контрастът с клишетата и разнопосочното говорене и агресивната риторика на политическия терен донесе и втория мандат за партията. Като отговор на думите на лидера на организацията Красимир Каракачанов: Ние не сме си променяли убежденията и не сме лъкатушили, ВМРО не е правила резки движения и е защитавала и ясни принципи и каузи в българското общество.
ЦИК съобщи разпределението на 17-те мандата за ЕП: 6 – за ГЕРБ (31,07%), 5 – за БСП (24,26%), 3 – за ДПС (16,55%), 2 – за ВМРО (7,36%) и 1 – за Демократична България. А избирателната активност официално е била 33,28%, почти 2 пъти по-ниска от средната за страните от ЕС.
Европейският вот затвори една страница, но отвори друга – и нависоко, в ЕС, и у нас. Явно е, че обновлението на политическите партии засяга всички партии.          

къде кой спечелиCandidates for the Presidency of the European Commission/Eurovision Debate - EU Elections 2019- Jan ZAHRADIL, lead candidate of the Alliance of Conservatives and Reformists in Europe (ACRE), Nico CUÉ, lead candidate of the European Left (EL), Ska KELLER, lead candidate of the European Greens (Greens), Margrethe VESTAGER, lead candidate of the Alliance of Liberals and Democrats for Europe (ALDE) as member of Team Europe, Frans TIMMERMANS, lead candidate of the Party of European Socialists (PES) and Manfred WEBER, lead candidate of the European People’s Party (EPP) on stage 
АВСТРИЯ – Канцлерът Себастиан Курц удържа убедителна победа, за неговата Народна партия са дали гласа си 34,9%. Втори са социалдемократите с 23,4%, а крайнодясната Партия на свободата е трета със 17,5%. 
БЕЛГИЯ – Националистическият Нов фламандски алианс печели с 13,4%. Крайнодесният „фламандски интерес” е втори с 11,45%. Партията на премиера Шарл Мишел Реформаторско движение е чак пета със 7,6%. ВЕЛИКОБРИТАНИЯ – Новата партия „Брекзит” на евроскептика Найджъл Фараж е първа с 31,7%. Тя получава и най-много места в ЕП – 29. Втори са либералните демократи с 18,55%, а трети лейбъристите с 14,05%. Истински погром претърпя управляващата Консервативна партия – чак пета, с 8,71% подкрепа. 
ГЕРМАНИЯ – Християндемократическият съюз на канцлерката Ангела Меркел печели с 28,9%. Изненадата са Зелените с 20,5%. Социалдемократическата партия претърпя истински крах и е трета с 15,8%. Крайнодясната „Алтернатива за Германия” взе 10%. 
ГЪРЦИЯ – Основната опозиционна сила „Нова демокрация” бие с 33,2%. Втора е СИРИЗА на премиера Алексис Ципрас с 23,7%.
ДАНИЯ – Алиансът на либералите и демократите за Европа печели с 23,5%. Втора е Социалдемократическата партия с 21,5%.
ЕСТОНИЯ – Победител е Естонската реформистка партия с 26,20%, следвана от Социалдемократическата партия с 23,30%.
ИРЛАНДИЯ – Проевропейската партия на премиера Лио Варадкар „Фине Гейл” печели с 29%. Втора е консервативната партия с 15%, а трети са „Зелените” с 15%.
ИСПАНИЯ – Социалистическата партия на премиера Педро Санчес печели с 32,8%. Следва Народната партия със 17,3%. Бившият премиер на Каталуня Карлес Пучдемон и заместникът му Ориол Жункерас спечелиха места в новия Европарламент с 4,6% подкрепа от избирателите.
ИТАЛИЯ – Евроскептичната „Лига” на вицепремиера Матео Салвини печели с 34,2%. Изненада е второто място на лявоцентристката Демократическа партия с 22,73%. Трети са популистите от „Пет звезди” със 17%. 
КИПЪР – Консервативната партия „Демократически съюз” печели с 29,02%. Втора е Прогресивната партия на работещите хора, която получава 27,49%.
ЛАТВИЯ – Управляващата десноцентристка партия „Ново единство” на зам.-шефа на ЕК Валдис Домбровскис печели с 26,24%. Втора е Социалдемократическа партия „Съгласие” със 17,45% подкрепа.
ЛИТВА – Десноцентристкият Съюз за Отечеството –Литовски християнски демократи печели с 19,6%. Втора е социалдемократичната партия с 15,9%.
ЛЮКСЕМБУРГ – Печели Демократическата партия с 21,4%. Втора е Християнската социална народна партия с 21%.
МАЛТА – Рекордна подкрепа има Лейбъристката партия – 54,29% от гласовете. Втора е Националистическата партия с 37,90%.
ПОЛША – Управляващата партия „Право и справедливост” печели категорично с 45,5%. Опозиционната „Европейска коалиция” е втора с 38,3% от гласовете.
ПОРТУГАЛИЯ – Управляващата Социалистическа партия побеждава с 33,38%. Зад нея се нареждат Социалдемократическата партия с 21,94% и Левият блок с 9,82%.
РУМЪНИЯ – Опозиционната Национална либерална партия нанесе сериозен удар и спечели вота с 26,7%. Втора е управляващата Социалдемократическа партия с 23,3%.
СЛОВАКИЯ – Проевропейската либерална коалиция побеждава управляващата партия „Смер – социална демокрация”, като взема 20%. Управляващите имат 15,7%.
СЛОВЕНИЯ – Демократическата партия на бившия премиер Янез Янша печели с 26,4%. Социалдемократите са втори с 18,6%, а партията на премиера Марян Шарец получава 15,65%.
УНГАРИЯ – Партията „Фидес” на премиера Виктор Орбан печели безапелационно с 52,3%. Втора е социалдемократическата „Демократична коалиция” с 16%. 
ФИНЛАНДИЯ – Консервативната Национална коалиционна партия, която управлява в коалиция, печели с 20,8%. Опозиционният Съюз на зелените е втори с 16%.
ФРАНЦИЯ – Крайнодесният „Национален сбор” на Марин льо Пен печели с 23,3%. Втора е „Република, напред!” на президента Еманюел Макрон с 22,4%. Изненада е и третото място на Партията на зелените с 13%.
ХОЛАНДИЯ – Партията на труда на кандидата за шеф на Еврокомисията Франс Тимерманс печели с 18%. Втора с 14,6% е либералната „Народна партия за свобода” и демокрация на премиера Марк Рюте.
ХЪРВАТИЯ – Управляващият Хърватски демократичен съюз печели с 22,7%. Втора е Социалдемократическата партия с 18,7%.
ЧЕХИЯ – Центристката партия „Действие на недоволните граждани” на премиера Андрей Бабиш спечели с 21%. Втора е евроскептична Гражданска демократическа партия с 14,5%.
ШВЕЦИЯ – управляващата Социалдемократическа партия печели с 23,6%. Умерената партия е втора с 16,8%. Близо до тях са „Шведските демократи” с 15,4%.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани