„В последно време Христо не догъваше(подгъваше) коляно, обикаляше града, събираше хората, хортуваше им възбудено. Беше като пиян и не сещаще да тури залък в уста. Бузите му хлътнаха, от умората се изрязаха сенки под очите му. Чудех се какво става с него…”
Това разказва съпругата на Ботев – Венета, на внучката си Венета Рашева, която е издала спомените си през 1976 г. под заглавие „Внучката на Венета Ботева разказва за Ботевото семейство” (Издателство на НС на ОФ). Тъй като вярната Ботева Венета е била неграмотна, не е знаела нито да чете, нито да пише, спомените й за великия българин са записани от внучката – дъщеря на Димитър Рашев, син на Венета от първия й съпруг, когото Ботев отглежда с бащинска любов и когото също споменава в писмото от „Радецки”.
„Колко пъти ще й бъде четено това писмо! Колко пъти, когато бях ученичка, пише Венета Рашева, ме е карала да й го чета. Тя го знаеше наизуст, знаех го и аз и понякога едва ли не съм проявявала отегчение, че трябва много и много пъти да й го повтарям. А тя ще седне привечер в един кът на стаята, ще ме повика, ще извади писмото, което винаги носеше със себе си, ще ми го подаде и ще ме подкани: „Чети, прочети ми го още веднъж.” Аз чета бавно, а тя следи всяка дума и като че я попива. Понякога ще ме спре за малко, ще се замисли, а погледът й плува нейде в далечината. И пак ще продължа до края. Когато отекнат последните му думи :”И помни любящия те Христа”, тя ще въздъхне и изпълнена с умиление, мълчалива, ще остане неподвижна, вдадена в мислите си…”
Трийсетте сребърника
„И на Венета Ботева била отпусната пенсия от 30 лева месечно, разказва нейната внучка. „За какво по-напред” казваше тя, са могли да й послужат тези пари. Идело й да се откаже от тях, но преглътнала горчивия хап и приела пенсията. Иванка растяла, разходите се увеличавали, всяка пара била необходима. Отпосле тя е правила постъпки, за да се увеличи пенсията й..”
„До Господин председателя
на Народното събрание в гр. София
Прошение от Венета Христова Ботева за увеличаване пенсията й
покорна молба
Както ви е известно, Господин Председателя, покойният герой Христо Ботев след смъртта си остави едно малолетно момиченце – Иванка. Грижата за отхраната и възпитанието на това дете беше възложена на мен – неговата майка. Нашето честно правителство, като взе предвид, че аз съм една слаба и до крайна степен бедна жена-вдовица, съгласно съществуващия в Отечеството ни „Закон за подобрението положението на поборниците и на семействата на загиналите” не закъсня да ми се притече на помощ, като ми определи ежемесечна пенсия от 30 (тридесет) лева, от която днес се ползувам, но тъй като това момиченце от година на година расте и разноските за храната, облеклото и възпитанието същевременно се уголемяват, то тази пенсия става недостатъчна за тази цел. Заради това най-покорно ви моля, Господин Председателю, да благоволите и да изходатайствате пред Високопочитаемото Народно събрание, щото пенсиата ми да се увеличи от 30 поне на 60 лева за в месец, за което ще бъда, заедно с детето си, вечно признателна. При настоящето прилагам едно общинско свидетелство под № 66 за материалното си състояние.
г. Търново, 16 януари 1885 г.
Покорна просителка Венета Ботева
За неграмотността й по нейна лична молба се подписвам аз, М. Кожухаров, от гр. Търново”
Свидетелството за имотно състояние, подписано от „кмет Димов и секретар Атанасов” показва че, „Венета Ботева е на 35-годишна възраст, капитал няма, има една къща, в която живее и от която никакъв доход няма, намира се в бедно положение…”
Отговор на прошението няма. Председател на Народното събрание тогава е…Стефан Стамболов. Стефко, когото Венета не един път е хранила в Букурещ и с когото единствен Ботев споделя поетичната си слава приживе, като издава сбирката „Песни от Ботйова и Стамболова”, остава глух за „покорната просителка” Венета Ботева и измива съвестта си с трийсетте лева пенсия като с трийсет сребърника…
Десет години по-късно, на 17 ноември 1895 г., Венета Ботева, претърпяла всички унижения за „трийсетте сребърника”, които така и не са увеличени, категорично се отказва от „жалката милостиня” и до края на живота си не получава и стотинка от държавата…