„Когато фактите говорят и Конфуций мълчи.“ Това заяви в сряда премиерът Бойко Борисов на икономически форум в Пловдив. За да онагледи думите си, той показа графика с ръста на икономиките на Германия, Унгария и България от 80-те години на миналия век досега. Премиерът уточни, че възходът на икономиката ни се дължи на добрата данъчна среда, реформите и приходите. „Икономиката ни се преориентира от жито и цветни метали към машиностроене, електроника и металургия. 4 пъти се е вдигнал износът ни в електронната промишленост, 2 пъти – в машиностроенето. Затова принадената стойност остава тук и затова в последните 10 г. доходите са се вдигнали два пъти“, каза Борисов.
„България доказа как се прави така, че без да засяга ничий интерес, да бъде полезна и за себе си, и за съседите. Преди месец с Ципрас (премиера на Гърция – б. р.) започнахме интерконектора за газ. В същото време с нашите съседи от Турция строим газопровод за 18 млрд. кубика. Румънците и те да сложат компресорни станции. Така ще можем всички да купуваме и продаваме газ и да направим истинска конкурентна среда. От днес имаме газова борса. Това са много усилия“, посочи Борисов.
И допълни, че като се тръгне от София до Бургас и до Истанбул, се кара само по магистрала. „Струма“ също била пред финал.
„Борбата със сивата икономика остава основен приоритет. Използвахме силното председателство на България на ЕС, за да поставим един важен приоритет – вкарването ни в ЕРМ 2 (чакалнята на еврото – б.р.). Надявам се влизането на България да стане до края на годината“, заяви финансовият министър Владислав Горанов.
В Пловдив Бойко Борисов не подмина и темата за Гоце Делчев. „Той е български герой, който се е жертвал, заложил е всичко за свободата на Македония. По същия начин Че Гевара, аржентинец, се бие за Куба и загива в трета страна. И вместо тези герои със своите саможертви да ни правят по-силни и да ни обединяват, стават ябълка на раздора”, възмути се Борисов.
В четвъртък министър-председателят посети Икономическата зона София–Божурище и отбеляза колко добре и качествено е изградена инфраструктурата в индустриалната зона, която привлича все повече инвеститори, а заводите се изграждали един след друг.