Ако петролният износ на Иран бъде принудително сведен до нула, международният морски транспорт вече няма да бъде толкова сигурен, заплаши президентът Хасан Рохани на среща с върховния лидер на страната – аятолах Али Хаменей. Часове по-късно държавният глава представи и първата система за противоракетна отбрана, собствено производство на Техеран.
Едностранният натиск срещу Техеран няма да бъде от полза за световните сили и няма да гарантира сигурността им в региона на Персийския залив, допълни иранският президент Хасан Рохани. Външният министър Мохамад Джавад Зариф на свой ред добави, че страната му ще действа „непредвидимо“ в отговор на „непредвидимата“ политика на американския президент Доналд Тръмп. Това обаче е проблем, защото непредвидимостта ще доведе до хаос в световен мащаб, заяви иранският първи дипломат пред Международния институт по проблемите на мира в Стокхолм.
Чуждестранното военно присъствие в Залива не може да предотврати несигурността, коментира Зариф по повод водената от САЩ военноморска мисия за гарантиране безопасността на корабоплаването в Ормузкия проток, към която вече се присъединиха Великобритания, Австралия и Бахрейн.
Междувременно на фона на продължаващото напрежение с Вашингтон, след изтеглянето му от ядрената сделка, Иран представи последното достижение на отбранителната си промишленост и показа първата си система за противоракетна отбрана. „Бавар-373“ е с голям обсег и функционира с ракети земя-въздух. Иранските медии я определиха като конкурент на сходната руска система С-300. Припомняме, че Техеран създаде мащабна оръжейна индустрия по принуда в условията на тежки международни санкции и ембарго, които значително ограничиха вноса. И все пак, страната има склонността често да преувеличава военната си мощ, коментираха западни анализатори.