В Северна Македония вълненията не спират. На 12 август изтече 6-месечният срок властите да отстранят от обществените сгради и публичните места символите, третирани в Договора от Преспа между Скопие и Атина и които Гърция смята за присвоени от северния си съсед. Става дума преди всичко за т.нар. „Звезда от Вергина“ или „Слънцето от Куклеш“, 16-лъчевата звезда, която след раждането на Република Македония беше от символите на новата й държавност. И Скопие постави звездата, открита през 1977 г. на територията на Северна Гърция, върху държавното си знаме. После Гърция обяви, че това е символ на античната й история, организира едностранна блокада от юг, Скопие направи компромиси, страните подписаха споразумение, а край Вардар поеха задължението да махнат „Звездата от Вергина“ отвсякъде. Но в Скопие само промениха лъчите на държавното знаме – от 16 на 8 Та се наложи претенцията на Атина да бъде включена в Договора от Преспа.
За паметниците, строени по проекта „Скопие 2014“, страните се договориха: да не ги бутат, а върху всеки да има табела на македонски, албански и английски, че е издигнат в чест на героя върху постамента – Филип, Александър Македонски или майка му Олимпия, които са част от античната елинска история и от световната култура. Така Скопие трябва окончателно да се раздели с идеята за наследствена връзка между „онези“ македонци от великата империя на Александър с днешните граждани на страната.
Но друг случай вече 2 месеца разтърсва правосъдната система на държавата, заплашвайки да премине в политическа криза с опасни последици за бъдещето. Случаят с кодовото наименование „Рекет“ все повече се превръща от чисто правен казус във вихрушка, която завлича прокурори, съдии, бизнесмени, журналисти, но и политици. До степен да предизвика реакции и „отвън“: бързо и докрай случаят да се разплете, независимо кого ще засегне. Което е сигнал, че работата мирише и че последиците могат да се отразят и в предстоящите важни за Скопие решения.
Да припомним, че считаният за най-богат човек в Северна Македония, бизнесменът Орце Камчев, се оплакал, че е изнудван от 2-ма местни бизнесмени: срещу определена сума, чрез близостта си с председателката на Специалната прокуратура Катица Янева, те да уредят олекотяване на режима му, докато чака делото си с обвинение за огромни финансови злоупотреби. Камчев бе задържан през ноември м.г., а режимът, в който бе поставен, бе олекотен след Нова година. Той получи и отнетия си паспорт. Казват, че става дума за български документ за самоличност, с който той пътува безпроблемно по „бизнес дела“. Това не е сензация, защото Орце има бизнес у нас, пък и беше предложен от правителството ни за почетен консул със седалище в Щип, което в Скопие мълчаливо не приеха. Изнудвачите бяха задържани през юни, в същия ден Катица Янева подаде оставка. Скандалът бе раздухан от журналиста Бранко Геровски, намеси се и словенски журналист, който в сайта на италианско вестниче показа кадри от предаването на сумата от 1,5 млн. евро от Камчев на изнудвачите. Допълнителен колорит внася личността на единия, Боян Ивановски, известен като Боки 13 и с алтернативната си сексуална ориентация, доскоро собственик на най-новата и амбициозна телевизия в Скопие – ТВ1. Боки 13 е известен и сред широките бизнес и политически среди, демонстрира връзките си и на най-високо равнище. След ареста на изнудвачите и оставката на Янева скандалът набъбва с нови шокиращи новини, които после се оказват фалшиви.
Случаят с изнудването на Камчев надхвърли чисто правната материя. И самият акт на предаването на онези 1,5 млн. евро в дома на Камчев на изнудвачите, както се вижда от видеото, повече говори за подкуп от страна на бизнесмена, отколкото за изнудване. Толкова приятелски се разделя той с „изнудвачите“ си. Дори подхвърля на Боки 13: „Ние двамата с теб сме едни хиени“… Катица Янева, чийто мобилен телефон бе иззет, първо се скри, после се разболя, а след това отскочи до Халкидики. Върна се отново на работа, но макар и в оставка, се опитва да ръководи Специалната прокуратура. Успя да се скара публично със заместничката си Фатиме Фетай, която я напсува и наплю в свада, повече махленски скандал, отколкото спор на специални обвинителки. С всеки ден авторитетът на Специалната прокуратура, създадена преди 4 г., за да разкрие престъпленията от записите на телефонни разговори на ръководните хора при режима на Груевски, пада стремглаво. Посрещната с надежда от хората, че ще възстанови справедливостта и ще вкара в затвора виновните, тя вероятно ще е първата сериозна системна загуба от скандала „Рекет“ Още повече че идва в момент на дебат за нейното място – да е отделно звено със същите специални задачи в Основната прокуратура или да е претопена вътре в нея. Но ореолът, който обвиваше Янева и хората около нея, вече е помръкнал и се влачи в прахта на публичния интерес. А очакването, че Специалната прокуратура „ще изнесе“ цялата реформа в правосъдната система, ползвана от Никола Груевски като своя, рухва безвъзвратно. Обвинените от нея вече настояват за закриването на делата.
Данните около изнудването са били ясни още през май. За тях е знаел премиерът Заев и е докладвал където трябва. Това му се приписва като минус. Подсказвало, че може би и той е замесен. Изобщо Заев търпи доста удари, свързани със случая, особено, след като публично непремерено се изказа по отношение на „едни престъпници, един суетен журналист и, да ме извинява ЛБГТ общността, един педер“, които искали да свалят властта. Цялата НПО общност реагира остро на подмятанията на премиера към Боки 13, не го спаси дори и одобреният от Заев Парад на гордостта в Скопие. Дори президентът Пендаровски обърна внимание на некоректния език, макар премиерът бързо да се извини.
През октомври обаче Заев очаква ЕК да даде ход за начало на преговори за членство в ЕС. Препоръката от пролетта, когато това трябваше да се случи, но не стана, бе за сериозна реформа в правосъдието и превръщането на страната в истинска правова държава. В противен случай – дата няма. До октомври обаче нито случаят „Рекет“ ще се разплете докрай, пък и да бъде, важното е колко висши магистрати и политици ще се окажат замесени в него. А ако Заев не получи дата, политическата му съдба е предопределена: или предсрочни избори, които трудно ще спечели, или сбогуване с политиката В първите дни на избухването на „Рекет“-а се подхвърляше, че в него има „българска връзка“. Предполагам, че „твърдението“ е по-скоро рефлекс на факта за неосъщественото почетно консулство на бизнесмена. Но колкото повече данни излизат на бял свят, толкова повече „българската връзка“ в случая става все по-тънка.
От друга страна обаче, самият Заев отхвърли българска намеса още в началото на случая с аргумента, че „България е приятелска държава“. Случилото се на 1 август по време на визитата на Бойко Борисов в Скопие, после в Дойран с откриването на паметника на полк. Каварналиев подсказват поне две неща: със Заев може да се работи за двустранното ни сътрудничество и добросъседство, и в този смисъл той е полезен на България. И второ, че политиката на резки движения към съседите на югозапад трябва да се скрие в най-долното чекмедже, под всички папки.