Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Полковник Венцислав Радков: Държа на работата в екип

[post-views]
Полковник Венцислав Радков: Държа на работата  в екип
Favicon_File

Цончо Драгански

venci radkov-police-PlovdivЗаварих един сплотен колектив, заявява новият директор на РС „Военна полиция” – Пловдив
Полковник Венцислав Радков е роден на 11 ноември 1965 г. в Русе. Завършил е през 1987 г. ВНВУ „Васил Левски” – профил „Войсково разузнаване”, през 1990 г. „Право” в УНСС – София, и Стратегическия курс на ВА „Георги С. Раковски” през 2016 г., както и редица специализирани курсове. Започнал е офицерската си служба като командир на разузнавателен взвод в 13-та танкова бригада. Заемал е длъжностите инспектор, старши инспектор, главен инспектор и началник на група във военнополицейски отряд, началник на отдел „Криминален” в РС „Сигурност – ВП и ВКР” – София, началник на сектор „Разследване на престъпления” в Служба „Военна полиция”, заместник-директор на РС „Военна полиция” – София, и началник на сектор  „Аналитична и информационна дейност” в Служба „Военна полиция”. Участвал е на мисия в Афганистан. Владее английски и турски език. От 2 август 2019 г. полковник Венцислав Радков е директор на РС „Военна полиция” – Пловдив.
 

– Господин полковник, как приемате назначението ви за директор на РС „Военна полиция” – Пловдив, като се има и предвид, че вие от София идвате в Пловдив?
– За мен това е издигане в кариерата и признание за професионализма, който съм показвал през годините. Аз съм един от първите военни полицаи в страната. Бях и началник на сектор  „Аналитична и информационна дейност” в Служба „Военна полиция”. Назначението ми е ново предизвикателство, тъй като Пловдивската регионална служба е една от най-тежките. 
– Какви бяха причините да се посветите на военната професия?
– Аз съм от стар военен род. Дядо ми и баща ми са били артилеристи. Дядо и брат му се връщат от САЩ за участие в двете Балкански и Първата световна война. Брат му го убиват при Тутракан като подофицер в кавалерията на генерал Иван Колев. А дядо ми е бил в 7-а Рилска дивизия – седем години на фронта и оцелява. Баща ми е служил в противотанковата артилерия. През 1949 г. е завършил военното училище, почина миналата година. По тези причини още като юноша имах интерес към военната професия. Майка ми искаше да ставам военен лекар. Баща ми като полковник, тръгвайки в командировка за Алжир със семейството, но без мен, каза, че разчита да продължа традицията и да стана офицер. Издържах изпитите във военното училище и постъпих в специалност „Войсково разузнаване”. 
– Какви са впечатленията ви от РС „Военна полиция” – Пловдив?
– Аз съм отборен играч и винаги съм държал на работата в екип, да надграждам и да подобрявам създадения алгоритъм. В общи линии – обичам приемствеността. Пловдивската регионална служба е най-тежката, като зона и брой на военнослужещи. Заварих един сплотен колектив, трудолюбив и отговорен, с ясни приоритети за своята дейност. Ще се постарая тези всички дадености да се надграждат, да бъдат с още по-високо качество. Винаги трябва да има стимули. Аз имам една моя мисъл – един полицай върши нещата по правилен, неправилен и по собствен начин. Той трябва да е творец, да надгражда и да следва традициите.
– Кои бяха първите задачи, които трябваше да изпълните?
– Запознах се със състава, структурата и задачите на Регионалната служба. Донесох много професионална литература от София и искам да направя библиотека. Трябва да се чете постоянно, човек да се самообучава, да бъде адекватен на обстановката, в която работи и живее.
Още при приемането на длъжността се ангажирахме с охрана в обекти в зоната на отговорност в Хасково, Пловдив и Стара Загора, в помощ на органите на МВР и БАБХ. Ще отбележа, че четирима офицери от Регионалната ни служба при изпълнение на служебните си задължения случайно попадат на обстановка при задържане на наркопласьори и оказват съдействие на колегите от МВР, като блокират пътя за бягство на извършителите и помагат при тяхното арестуване.
– Бихте ли споменали някой случай във вашата практика на военен полицай?
– В кариерата си съм разкривал кражби на оръжие. В един случай се трудих доста, но имах и оперативно щастие.
Предотвратих едно убийство при кражба на автомат от войник. Моята версия беше за подготвено убийство, другите версии бяха за користна цел – продажба и снабдяване на престъпна група с автомат. Убедих войника и той направи доброволно самопризнание. Оказа се, че откраднал автомата, за да убие старшината, който се отнасял зле с него и не го пускал в отпуск. Беше заровил автомата в един сеновал. След това старшината като разбра, се разплака, разкая се, обеща да се поправи и се премести в друго поделение.
– Какви са вашите увлечения извън служебните ви задължения?
– Специално е отношението ми към Васил Левски. Той е канонизиран в народната памет като светец, за мен е идеал. Публикувал съм статия в списание „Общество и право” за мястото, където вероятно се намират костите на Левски. Използвах един много стар метод от 19-и век за последователността на твърдите ориентири, да може да четеш релефа на местността, ако искаш да заровиш, имане, труп и т.н., и по-късно да го намериш. И така достигнах до местност, където вероятно са костите на Левски. Издал съм две стихосбирки с наименование „Фантазия на болката” – първа и втора част, а съм подготвил за печат още две. Пиша военнополицейски разкази по действителни случаи. Подбрал съм около 50 случая, сега съм на 13-ия. Член съм на Съюза на независимите писатели в България. Написах и текст на марша на Военната полиция. Музиката е на диригента на Гвардейския представителен духов оркестър подполковник Ради Радев.

Директорът на Служба „Военна полиция” бригаден генерал Борислав Сертов: Подбираме кадри, които са всеотдайни

DSC06483Полковник Венцислав Радков е във Военната полиция от нейното създаване и приема развитието и успехите й като своя кауза. Няма как да обичаш работата си и да си всеотдаен, ако не усещаш вътре в сърцето си, че това е твоето семейство и повече време изкарваш сред колегите си, отколкото вкъщи. И тъй като е минал през много различни длъжности, полковник Радков знае, че неговото работно време е по 24 ч в денонощието, 7 дни в седмицата. Няма и друг избор. 
Военната полиция е характерна с това, че тя работи непрекъснато. Никога не можем да предвидим какво ще се случи, винаги нещата, които ни отнемат най-много време, са непредвидими. Така че работата е тежка, отговорна и за да защитим доброто име на Службата, сме длъжни да подбираме кадри, които са всеотдайни. Няма какво да затрудни полковник Радков чак толкова, защото той е бил заместник-директор на най-голямата Регионална служба, случвало се е да замества и директора си. Представял се е добре и тогава. Няма причини да мислим, че няма да се справи.
                                
                                        

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани