Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

6 септември 1885 г. – Съединението: Пловдивската революция избухнала преждевременно

[post-views]
6 септември 1885 г. – Съединението: Пловдивската революция избухнала преждевременно

„Преди да следвам разказа по-нататък, бих попитал дали Русия беше действително така изненадана от случилото се в Пловдив, както и целият свят? Истината е, че руският дипломатически агент (в Пловдив) Игелстрьом и руският военен аташе (подполковник Чичагов) са присъствали на решителното заседание на тайния комитет в с. Дермендере, в което е бил определен периодът между 15 и 20 септември за избухване на революцията. Те бяха лично и при подписването на протокола и уверяваха княза, че са изпратили рапорти до Петербург за наближаващата революция…”

Заседанието на Комитета в Дермендере  снимката е правена по-късно, защото апостолите са спазвали революционната конспирация
Заседанието на Комитета в Дермендере снимката е правена по-късно, защото апостолите са спазвали революционната конспирация
Това пише в книгата си „Княз Александър Батенберг – истината за царуването му” лютеранският пастор Адолф Кох, който е личен изповедник на княза през цялото време, когато младият владетел е на трона на освободена България. Той оценява по достойнство събитията, случили се на 6 септември 1885 г., като ги нарича „Пловдивската революция”. Че това е била истинска всенародна революция, подкрепена и от двете страни на Балкана не само през септември, но най-вече през последвалата наскоро Сръбско-българска война, доказват подготовката на Съединението, която много прилича на „кипежа народен” преди Априлското въстание, както и самото осъществяване на този исторически акт, който въпреки участието на дружините на майор Данаил Николаев в никакъв случай не е обикновен военен преврат. Съединението е изключително „дръзка” проява на един народ, който дори за миг не се замисля, че нарушава диктата на Великите сили.

наречен Берлински договор. Договорът е още по-обиден, защото оставя под макар и формална турска власт точно Тракия, където е кипяло Априлското въстание и където са дадени най-много жертви на башибозушката жестокост. Неслучайно и водител на Съединението е именно Захарий Стоянов, единственият оцелял от панагюрските апостоли. Народът отвръща с жарка плесница на гаврата и на диктата на Великите сили и е готов още на другия ден да се сражава срещу могъщата Османска империя. А че Съединението е било насрочено за периода 15–20 септември и също като Априлското въстание е избухнало преждевременно, свидетелства отново пастор Кох: „На 3 септември 1885 г. бях във Варна, когато пристигнаха двама пратеници от Пловдивския централен таен комитет. Пратениците – Ризов и Куртев (тук немският пастор греши името на майор Муткуров), бяха натоварени от Каравелов със задачата да съобщят на княз Александър, че комитетът е решил между 15 и 20 септември да започне революцията в Източна Румелия”. 

Както се вижда, оглавяваният от Захарий Стоянов Български революционен комитет, в който влизат Димитър Ризов, д-р Георги Странски, напусналият поста си главен военен прокурор на Княжеството капитан Коста Паница, старият революционер и съратник на Левски Иван Арабаджията от Царацово, прословутият Чардафон Велики от Голямо Конаре и много други родолюбци не е бил толкова таен, щом за действията и подготовката му са знаели министър-председателят Петко Каравелов, а както ще видим – и председателят на Народното събрание Стефан Стамболов. 

„През есента на 1885 г. Каравелов отива в Търново на разходка, пише британският журналист А. Х. Биман в книгата си „Стамболов – биография”. На 6 септември сутринта те отишли да се разходят със Стамболов. Един стражар спира файтона и подава една телеграма от Пловдив, с която се съобщава за успеха на революцията и провъзгласяването на Батенберг за княз на Северна и на Южна България. Каравелов бил разярен и обвинил Стамболов, че е ускорил делото, на което той му отговорил, че началото на всеки заговор зависи от заговорниците, но моментът на извършването му не зависи от тях…”

Както през Априлското въстание, така и през есента на 1885 г. народът изпреварил събитията и намеренията на водачите си. В Пловдив за разлика от Оборище няма предател. Но началникът на полицията Фон Дригалски паша с престараването си предизвикал „искрата на бунта” да пламне по-рано. Той дори си позволил да заповяда арестуването на майорите Данаил Николаев и Сава Муткуров, въпреки че правата му не се простират върху военните. В това време обаче героичното Панагюрище 
вече въстанало. Последвали го Чирпан, Пазарджик и Голямо Конаре. Дригалски паша изпратил пловдивския префект Петър Димитров да усмири бунтовното село, но там той бил арестуван от населението, водено от Продан Тишков – Чардафон Велики, който тръгнал със своята чета към конака на Гаврил Кръстевич. Така народът не дочакал определеният от пловдивските апостоли 20 септември, а заедно с дружините на майор Николаев на 6 септември отхвърлил завинаги турската зависимост. Източна Румелия престанала да съществува!

Временното правителство с председател съратника на Ботев – д-р Георги Странски и с главнокомандващ майор Данаил Николаев провъзгласило Съединението в името на княз Александър I, когото обявили за владетел на Северна и Южна България. Пламенните революционери едва ли са подозирали каква драма предизвикват не само в душата, но и в съдбата на младия владетел. Тяхната „Пловдивска революция”, както справедливо я нарича пастор Кох, изправяла княза срещу всички Велики сили, сътворили Берлинския договор, но най-вече срещу братовчеда му в Петербург – руския император Александър III, чието самолюбие не допускало свещеният български акт да стане без неговата благословия. Решението на княза създало Съединена България, но предрешило по-нататъшната му съдба като владетел…

„На 7 септември княз Александър се среща с Каравелов и Стамболов в Търново. „Стамболов бил решителен в своя съвет, продължава разказа си Биман. Господарю, казал той, Съединението е свършено дело, то е невъзвратимо и време за двоумение няма. Пред Ваше Височество стоят два пътя. Един за Пловдив и докъдето Бог каже. Другият – за Свищов, Дунава и Дармщат. Аз ви съветвам да поемете короната, която народът ви дава. Александър отговорил: Избирам пътя за Пловдив и ако бог обича България, ще ни защитава – мене и нея…”

Трябва ли да съществува Румелия?

Князът е посрещнат възторжено в Пловдив
Князът е посрещнат възторжено в Пловдив
„Не! А защо не – ние ще се помъчим да отговорим според силите си. Ние няма да казваме, както това правят мнозина, че като се присъедини Румелия на Княжеството, ще да бъдем в състояние да превземем на втория ден Одрин, че алъш-веришът ще да хукне като пожар, че данък няма да се плаща вече и други още сладки мечтания, с които се задоволяват само дребнавите интереси, живущи днес за утре. Преди всичко ние сме длъжни да кажем, че тая нещастна страна, някогашна Тракия, със своето нищожно население и с грамадното си число чиновници, се е преобърнала на едновремешна турска община, тя се управлява като чифлик… Че Румелия е чиновнически чифлик, че нейното съществуване е добро и полезно само за чиновниците, за това трябва да се е уверил всеки данъкоплатец… Кой в Румелия днес владее най-добрите бейовски и пашовски ливади, кории, воденици, чифлици – чиновниците! Кой е направил да заскъпят европейските стоки, а да се понизят до нищожество цените на нашите – чиновниците! Кои ходят цяло лято по Хисарските бани и по дебелите сенки с файтони с по три коня – чиновниците! На кого не вземат синовете, братята и роднините солдати, че им били дробовете половинка, че им били тънки вратовете и кожата мека – на чиновниците! Кого избират за депутати, които уж държат страната на народа – пак чиновници! На кои най-после са червени вратовете, а децата дебели – пак на чиновниците! Кой не е плащал данък, откакто се е учредила Румелия – чиновниците и чорбаджиите! На кого служат вестниците, които се издават в Пловдив и които уж все за народа пишат – пак на чиновниците, защото ги пишат и издават чиновници! 

Право да си кажем, но като наша блажена Румелия няма друга такава страна под ясното небе, която да има толкова чиновници, колкото й е войската… Блажени чиновници, свята Румелия! Нека живей на хиляди лета…
Захарий Стоянов, 
в. „Борба”, бр. 5, 25 юни 1885 г.             

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани