Върховният граждански съд на Шотландия постанови днес, че решението на британския министър-председател Борис Джонсън за спиране на работата на парламента за пет седмици е незаконно, предадоха осведомителните агенции и БТА.
Съдът не се съгласи с решението на съдия, който миналата седмица заяви, че съдът не е компетентен да се произнася за спирането на работата на парламента. Днес съдът заяви, че съветът на Джонсън към кралица Елизабет Втора за преустановяване на работата на парламента е „незаконен, защото е имал за цел да постави в трудно положение парламента“.
„Ние призоваваме парламентът незабавно да бъде свикан отново“, каза депутатката от Шотландската национална партия Джоана Чери след днешното решение на съда.
Британското правителството заяви, че ще обжалва решението. „Разочаровани сме от днешното решение и ще обжалваме пред Върховния съд на Великобритания. Британското правителство трябва да представи силен вътрешен законодателен дневен ред. Преустановяването на работата на парламента е законният и необходим начин за постигане на това“, каза правителствен говорител.
Парламентът спря работа от понеделник до 14 октомври. Според противниците на този ход целта е да бъдат осуетени опитите им за обстойно проучване на плановете на Джонсън за Брекзит и да му се позволи да наложи излизане на Великобритания от Европейския съюз без сделка. Мнозина депутати приеха решението като опит да им запуши устата.
Борис Джонсън от своя страна уверява, че просто иска да демонстрира единство пред Брюксел, за да не отслаби позициите на Лондон в опита за предоговаряне на споразумението, сключено между бившия премиер Тереза Мей и Брюксел. Според него шансовете за споразумение с ЕС са се увеличили през последните седмици.
Източник: https://dnes.dir.bg