Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Доходите са нараснали с 63 процента за 10 г.

[post-views]

hora_Доходите на българите са нараснали с 62,8 процента за 10 г. (2009–2018), съобщи НСИ. Но като се махне натрупаната инфлация, се оказва, че реалните доходи за периода са се повишили с 32,5%, сочат данните на статистиката. Средно месечно доходите на човек са 501 лв., а за цяла година – 6013 лв. Сумата е доста малка, като се има предвид, че средната заплата за страната надмина 1250 лв. Ако обаче в домакинството има деца, пенсионер или безработен, дори съпрузите да взимат високи заплати, средният доход на човек пада значително.
Най-бързо нарастват доходите от заплати, става ясно от данните на НСИ. За 10-годишния период заплатите в семейните бюджети са се увеличили със 73 процента. Като се вземе предвид инфлацията, се оказва обаче, че реалният ръст на заплатите е с 52,2%. Именно на това се дължи подобряващият се жизнен стандарт в страната, макар че той все още изостава от този в Западна Европа.
Заплатите формират 55,5% от семейния бюджет, като този дял се повишава с 5,5-процентни пункта за 10-годишния период, сочат още  данните на НСИ. Това доказва, че заплатите нарастват най-бързо.
Второто най-съществено перо в домакинските бюджети са пенсиите, които формират 27,3 процента от общия доход на домакинствата. За период от 10 г. ръстът на пенсиите е с 61,4 процента. Като се извади инфлацията за периода, реалният им ръст е с 41,8 процента. Ако към пенсиите бъдат добавени социалните помощи, добавките за деца, стипендиите и обезщетенията за безработица, се оказва, че социалните трансфери от държавния бюджет формират 29,8 процента от общия доход на домакинствата. 
За период от 10 г. тези социални плащания са се увеличили с 57,8 процента. Като се отчете  инфлацията, се оказва, че за 10 г. социалните трансфери към домакинските бюджети реално са нараснали с около 40%.
Социалните помощи и пенсиите, които идват от държавния бюджет, не променят много съотношението на доходите между богатите и бедните. Доходите на най-заможните 10 процента от населението надвишават 8 пъти доходите на най-бедните 10 процента. Като този показател за поляризация на доходите в страната не се променя съществено през последните 10 г.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани