Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Бригаден генерал Емил Шошев: Основният ни приоритет е осигуряването на армията с мобилни КИС

[post-views]
Бригаден генерал Емил Шошев: Основният ни приоритет е осигуряването на армията с мобилни КИС
Favicon_File

Венцислав Жеков

1Бригаден генерал Емил Шошев е роден на 3 октомври 1964 г. в благоевградското село Осеново. През 1986 г. завършва Висшето народно военно училище във Велико Търново с профил Cвързочни войски – Радиоспециалисти. Службата му започва като началник на радио релейна станция Р-414 в 65-и свързочен полк – Нова Загора. 
През 2009 г. е национален командир на контингента ни в Кабул, Афганистан. От 2009 до 2011 г. е командир на Командване и щаб на Свързочна бригада. В периода 2011–2014 г. е командир на Стационарна КИС. От 29 юли 2014 г. е директор на Дирекция „Комуникационни и информационни системи“ в Министерството на отбраната.


 – Г-н бригаден генерал, какви са основните постижения в областта на военните КИС през последната година? Кои проекти приключиха успешно? По кои продължава да се работи? Достатъчни ли са финансовите средства, отделени за проектите?
– „Автоматизирана мрежа за свръзка с подвижни обекти“ (АМСПО) по стандарт TETRA осигурява надеждни, високоскоростни и защитени радиокомуникации на формированията от Въоръжените сили на Република България. Защитата на радиоинтерфейса се осигурява със алгоритъм за криптиране ТЕА 1. През 2018 г. успешно приключи изпълнението на Проект „Доизграждане и развитие на системата в частта развитие на АМСПО, софтуерна актуализация и доизграждане на стационарната част (Договор № УД 04-44/16.12.2015 г.). Всички поставени цели от проектния екип и от отдел „Комуникационни мрежи и системи“ на дирекция КИС бяха изпълнени. 

– Какво още беше направено и постигнато през настоящата година?
– През август 2019 г. стартира процесът по обявяване на обществена поръчка с предмет „Проектиране и изграждане на мобилни модули от състава на мобилната част на система Автоматизирана мрежа за свръзка с подвижни обекти по стандарт TETRA“. Това е втората част от Проекта за „Доизграждане и развитие на система АМСПО. Целта е да се осигури възможност за бързо и лесно разширяване на покритието на системата в трудно достъпни места и в райони без покритие, както и конфигуриране (моделиране) на нейния териториален обхват съобразено с географските особености на местността. Предвижда се това да се постигне чрез проектиране и изграждане на мобилни модули, монтирани на боксируеми шасита.

– Към момента какво е състоянието на системите и военните КИС?
– Към момента е приключила първата фаза на проекта „Развитие на Стационарната комуникационна система (СКС) на Българската армия – „Странджа-2”, който е предвиден да се осъществи в три фази. Текущото състояние на Стационарната комуникационна система е 65% изградени от планираните комуникационно-информационни възли, включително и на системите за тяхното управление, и 24% от оптичните комуникационни линии. Проектът „Въвеждане на техническо опознаване „свой–чужд“ в „Режим-5” на военни платформи от въоръжените сили на Република България“ е финансиран и тази година стартира неговото изпълнение. Бяха доставени лицензи за сървърно оборудване за компютърните мрежи на БА, както и лицензиран софтуер, офис пакет 2016 г., за персоналните работни станции. Новият софтуер позволява и осъществяването на видеотлеконференции от всяко работно место чрез едно от приложенията си – Skype for Business. 

– Имаше ли през годината сривове в системата на армейските комуникации? Какви са най-честите проблеми, които се налага да бъдат отстранявани?
– Изградените ведомствени и междуведомствени комуникационни и информационни мрежи функционираха устойчиво, без съществени прекъсвания на услугите, като същите бяха основният комуникационен ресурс, използван по време на националното киберучение „Кибер щит-19“. През годината не бяха допуснати сривове в системите за защита на информацията в армейските КИС. Възникналите проблеми се отстраняваха своевременно както от съответните специалисти във МО и БА, така и от фирми чрез сключените договори за гаранционна и извънгаранционна поддръжка на средствата и системите за криптографска защита на информацията. Няма регистрирано нито едно нарушение по режима за опазване на тайната и компрометиране на информацията.

2– Напоследък е особено актуален е въпросът със защитата на данните в компютърните системи. Какви мерки се взимат по линия на киберотбраната в МО? Защитени ли са добре армейските КИС срещу хакерски атаки и нерегламентиран достъп? Вие имахте идея да се създадат кибервойски. Работи ли се вече в тази посока? Кога тези кибервойски могат да станат факт у нас?
– Въпросите относно защитата на данните, тяхната достоверност и цялост, както и гарантирането на достъпа до услугите в компютърните системи са били винаги актуални, като събитията от последните месеци потвърждават това. В МО и БА винаги сме се отнасяли с голямо внимание към тези процеси. Освен това във всички структури са взети както организационни, така и технически мерки за елиминиране на потенциалните опасности и до момента нямаме констатирани нарушения в тази област. За гарантиране на необходимото ниво на киберотбрана на мрежите на БА е създаден Център за киберотбрана, чиито задачи включват наблюдение, анализ, защита и реагиране срещу кибератаки и заплахи от различно естество в киберпространството. Центърът за киберотбрана разполага с хардуерни и софтуерни средства за защита на мрежите, като неговите специалисти непрекъснато подобряват подготовката си, участвайки в редица учения по киберсигурност на национално и международно ниво. Центърът издава бюлетин за киберсигурност с цел запознаване на целия личен състав със съвременните киберзаплахи, действия на хакери и защита на персонални компютри и мобилни устройства. Разбира се, ние си даваме сметка, че за покриването на целия или поне на по-голяма част от спектъра от заплахи е необходимо развитието на центъра в кадрово отношение и неговото оборудване с нови хардуерни и софтуерни платформи.

– В момента е в ход стратегически преглед на отбраната. Какви новости ще предложите в областта на КИС? Предвиждате ли значими структурни и функционални промени в системата?
– В областта на КИС определено ще има новости, защото структурата, задачите и дислокацията на формированията по КИС се дефинира и зависи най-много от командната верига и организационната структура на БА и въоръжените ни сили. Когато архитектурата на системата за командване и управление на ВС бъде утвърдена, тогава и ние ще можем да се обвържем с конкретика. Разбира се, това не значи, че в момента не се работи, напротив, работим паралелно с колегите от другите групи, за да изпълним поставените ни задачи в заповяданите срокове.

– Докъде стигна насищането на армейските структури с лаптопи, което беше обявено в началото на 2019 г.? 
– Осигуряването на лаптопи за БА е част от договора за доставката на компютри, като през настоящата година беше доставена първата партида лаптопи, които вече са раздадени и се използват в армейските структури. Процесът по доставка на лаптопи ще продължи регулярно и през следващите години съгласно клаузите на подписания договор.

– Има ли недостиг на личен състав в системата? Какво се прави за преодоляването на некомплекта и попълването на свободните места?
– Това е проблем на цялата армия като при нас, на фона на останалите родове войски, попълването с личен състав е на повече от задоволително ниво. Нашият основен проблем е задържането на добре подготвените специалисти в информационните и комуникационните технологии. Тези наши колеги са изключително търсени на пазара на труда както в частния сектор, така и в останалата част на обществения сектор. Разбира се, ние непрекъснато търсим различни подходи, за да направим службата във формированията и структурите по КИС привлекателна за добрите специалисти. Такива например са възможностите за кариерно развитие, курсовете за допълнителна квалификация, както и езиковите курсове.

– В какви главни посоки ще работи системата в близко бъдеще? В кои основни учения и други прояви ще участва личният състав?
– В началото на нашия разговор вече споменах, че един от основните приоритети за нашата работа е осигуряването на БА с мобилни КИС за предоставяне на пълния набор от комуникационни и информационни услуги в полеви условия. Друг важен проект, също споменат в началото на интервюто, е въвеждане на техническо опознаване „свой–чужд“ в „Режим 5” на военните платформи от Въоръжените сили на Република България. Неговото изпълнение ще осигури пълноценната подготовка и бойното използване на декларираните формирования. Изграждането на система от центрове за данни е друг, особено важен за нас приоритет. Личен състав по КИС ежегодно участва в едно от ученията на НАТО за оперативна и техническа съвместимост на КИС – CWIX. Учението дава възможност за тестване и оценка на наличните системи за поддръжка на командването и управлението и системи за киберотбрана. То се явява и полигон за придобиване на опит, натренираност и повишаване на уменията на личния състав за работа в многонационална среда.

KIS – Какво ще пожелаете на хората от КИС за празника – 25 септември?
– Благодаря на всички мои колеги, с които работим на всички нива. Желая преди всичко здраве и да запазим този бодър дух за работа и екипност. Бъдещето е пред нас и да не падаме духом. На себе си пожелавам здраве и успехи. 

Постиженията през годината

•Актуализация на софтуерната версия на цялата система с последна версия на производителя (SR8.2SW), с което се удължи жизненият й цикъл;
•Обновяване на хардуера и софтуера на подсистемите за наблюдение и управление на системата (центровете за наблюдение и управление в София и Варна);
•Увеличаване на скоростта на предаване на данни в мрежата чрез използване на многослотово предаване на данни (Multi Slot Package Data – MSPD);
•Лесно и бързо взаимодействие между абонати от различни структури с използването на диспечерско управление;
•Обединяване на радиомрежите, изградени от различни типове КВ и УКВ радиосредства, които са на въоръжение в БА, с TETRA мрежата на БА (система АМСПО);
•Увеличение на териториалното покритие на системата с 30 нови базови станции;
•Към момента покритието на системата обхваща всички военни гарнизони в страната, прилежащите им учебни, учебно-бойни и тренировъчни територии, всички военни летища, цялото черноморско крайбрежие, прилежащите териториални води на Черно море и голяма част от Републиканската пътна мрежа на страната. На практика покритието на системата обхваща около 80% от вътрешността на страната (не обхваща граничните райони) и 95 % от военните формирования на БА. 

В процес на изпълнение са следните проекти: 

•Привързване на полевите комуникационни сегменти към стационарната комуникационна система. Физическото привързване ще се осъществи посредством придобиването на 6 типа мобилни комуникационни апаратни, които ще осигурят технологичната съвместимост между стационарната и мобилната КИС и ще се реализира по време на втората фаза на проекта „Странджа-2”. За реализирането на тази част от проекта е сключено конкретно допълнително споразумение за придобиването на мобилните апаратни, детайлно специфицирани по вид, количество и единични цени на базата на изработените 6 работни проекта. Срокът за придобиване на мобилните апаратни е 36 месеца;
•Изготвена е и утвърдена от началника на отбраната „Пътна карта за разширяване на обхвата на КИС – ЩИТ;
•Продължава работата по проекта за обновяване на криптографските средства за защита на класифицираната информация, съхранявана, обработвана и обменяна във военните КИС като КИС – ЩИТ е акредитирана до ниво „Поверително“;
•Изготвен е проект и е стартиран процес по изпитване, одобряване и придобиване на средства и системи за криптографска защита на радиокомуникациите до ниво „Поверително“, защото старата засекретяваща апаратура беше снета от въоръжение;
•Разширява се обхватът в националния сегмент на системата за обмен на НАТО класифицирана информация (NSWAN);
•„Осигуряване на Българската армия с компютри и софтуер“;
•За изпълнението на проекта са сключени съответни договори, като доставката на софтуера за работни станции приключи през настоящата година, а доставката на компютри се изпълнява и ще завърши в през 2021 г. През настоящата година бяха доставени 1356 настолни компютъра и 400 лаптопа. След приключване на проекта ще бъдат доставени 8000 компютри за БА. Искам да отбележа, че от 2008 г. до тази година не са купувани компютри за армията;
•„Изграждане на система от Центрове за данни“.
По проекта се извършва пазарно проучване и предстои неговото стартиране.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани