Нестандартната изложба в НВИМ ще провокира публиката с различна интерпретация на исторически събития
С какви атрибути може да бъде преборен дяволът? Как символът на смъртта – кукумявката, може да спаси човешки живот? Коя е предтечата на SMS-ите? Какво е общото между златната тоалетна в „Гугенхайм“ и българските музеи? Къде се пресичат съхраняването на историята, паметта, запазването на националната идентичност и независимостта като избор в човешки и обществен план и могат ли те да съществуват независимо една от друга?
Това са само част от въпросите, чиито отговори ще могат да бъдат открити в пътуващата изложба „Музеят – неочакван, отворен, споделен“, която гостува от снощи в Националния военноисторически музей. Изложбата е организирана в партньорство с Регионален исторически музей – Велико Търново, и Българска национална филмотека.
В навечерието на Деня на Независимостта на България новаторската изложба завършва своя успех с включването на още един експонат – възпоминателен знак „За Независимостта на България 1908 г.“, учреден от 14-ото Обикновено народно събрание, замислен, „за да ознаменува това велико събитие – прогласяването на България за независимо царство“ и връчван от цар Фердинанд І.
Нестандартната изложба ще провокира публиката да се запознае с вдъхновяващи личности и техните стремежи към независимост и с любопитни факти, оставили своя индивидуален отпечатък в българската и световната история. Гостите ще изберат сами дали да следват догматичното разбиране за културното наследство, или да погледнат на него като възможност за различна интерпретация на времето и събитията.
Изложбата „Музеят – неочакван, отворен, споделен“ е част от програмата на Пловдив – Европейска столица на културата 2019 г. Тя се представя в градовете финалисти в надпреварата за Европейска столица на културата – Велико Търново, Варна и София.