Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Ехо от Балканите във фотографии в Двореца

[post-views]
Ехо от Балканите във  фотографии в Двореца

Aмериканският етнограф Мартин Кейниг разказва, че пред очите му се откривал „миг от вечността“
В Двореца на Националната галерия 73 фотографии носят атмосферата на 7 балкански държави, но най-много от България. Представя ни я американският етнограф Мартин Кейниг под името „Ехо от Балканите. ХХ век: Портрети и звуци от България“. Изложбата е под патронажа на вицепрезидента Илияна Йотова. Селекцията е на Иво Хаджимишев, а на съпътстващата фолклорна музика – на самия автор на изложбата.
Мартин Кейниг не е случаен гастрольор, а е отдавна свързан с България. Още през 1967-а като хореограф и инструктор по фолклорни танци в колежа към Колумбийския университет в Ню Йорк идва в България. Многократно кръстосва и опознава страната ни. Мартин Кейниг се връща 6 пъти в България, записва песни, обичаи, инструментални изпълнения, снима с фотоапарат и 16-милиметрова кинокамера празници, помени, сватби, пейзажи, портрети, носии.   Колекцията му от над 4000 фотографии и стотици записи е откупена от авторитетния институт „Смитсониън”. Разказва, че пред очите му се откривал „миг от вечността“.
В Ню Йорк етнографката Етел Рейм и Мартин Кейниг основават Център за балкански изкуства, който по-късно се разраства като Център за традиционни музика и танци, който подкрепя културните традиции на етническите имигрантски общности в САЩ, организира фолклорни фестивали и записи на терен на музика, песни и танци, кани в САЩ изпълнители от целия свят, заснема документални филми и издава грамофонни плочи с автентична музика от балканските страни, в това число две дългосвирещи винилови плочи със записи от България. Със заслугата на Мартин Кейниг една от тези плочи стига до проф. Карл Сейгън и така „Излел е Делю хайдутин“ попада в селекцията за златната плоча на „Вояджър 2“. Ролковият магнетофон „Ухер“ напомня днес за времето, когато преди 50 г. с него в една класна стая в училището в Смолян Кейниг записва Валя Балканска в съпровод на двамата гайдари Стефан Захманов и Лазар Коневски.
Изложбата може да се види до 17 ноември.

„Влез в моя сън” 
Националният музикален театър открива новия си сезон на 29 септември с концерта спектакъл „Влез в моя сън”. С него ще отбележи и 60-я юбилей на своя главен диригент Юли Дамянов. Специален гост е певецът Васил Петров, който не за първи път се изявява на сцената на театъра.  
Наред с рядко изпълняваните увертюри „Цар и дърводелец” от Лорцинг и „Кандид” от Бърнстейн ще прозвучат фрагменти от мюзикълите „Кабаре” от Кандер и „Уестсайдска история”, любими арии, дуети, ансамбли, хорове и балети от оперети.
Освен маестро Юли Дамянов на диригентския пулт ще застанат Огнян Митонов и Людмил Горчев и гост-диригентът, композитор и джазмен Любомир Денев, започнал творческия си път от тази сцена. 
На юбилейния концерт ще бъдат изпълнени и откъси от операта мюзикъл „Любов и омраза” по пиесата „Херцогинята на Падуа” от Оскар Уайлд с емблематичния любовен дует „Влез в моя сън”. А на финала – отново масовата сцена „Маскарад” от началото на 2-ро действие на „Фантомът на операта”от А. Л. Уебър. С тази зрелищна сцена от мюзикъла театърът кани зрителите на ограничения брой спектакли на „Фантомът на операта” през ноември.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани