На 18 октомври се навършват 75 години от първото сражение на Парашутната дружина. Отбелязването на годишнината от паметната битка на височината Стражин и на Деня на военния парашутист от Българската армия ще започне утре, 17 октомври, в гр. Пловдив. Военнослужещите от 68-а бригада „Специални сили“ ще почетат паметта на загиналите военни парашутисти с ритуали за отдаване на почит и поднасяне на венци и цветя пред паметниците на героите в района на бригадата (от 14.30 ч.) и на площад „Централен“ в града (от 15.30 ч.). Пред тържествения строй на 68-а бригада „Специални сили“ на площада ще бъдат наградени военнослужещи и цивилни служители, отличени за проявен висок професионализъм при изпълнение на задачите. Ще бъде отслужен благодарствен молебен от Негово Високопреосвещенство пловдивския митрополит Николай. На тържественото отбелязване в гр. Пловдив на Деня на военния парашутист от Българската армия е поканен да присъства министърът на отбраната Красимир Каракачанов.
Същия ден военнослужещите от 68-а бригада „Специални сили“ ще демонстрират своите способности пред пловдивската общественост в рамките на кампанията „Бъди войник“. Те ще представят техники по стрелба с маркиращи боеприпаси, военни ръкопашни техники и ще демонстрират способности при изпълнение на парашутни скокове в градска среда.
На 18 октомври Денят на военния парашутист от Българската армия ще бъде отбелязан в гр. София с ритуал по поднасяне на венци и цветя в Алеята на парашутиста в Централните софийски гробища (от 10.30 ч.). В 12.00 ч. същия ден военнослужещите от 68-а бригада „Специални сили“ ще отдадат воински почести пред паметника на загиналите парашутисти на площад „Народно събрание“ в знак на преклонение пред техния подвиг.
* * *
18 октомври е определен за Ден на военния парашутист от Българската армия с решение на министъра на отбраната през 1994 г. На този ден през 1944 г. Парашутната дружина от състава на Първа Българска армия участва за първи път в реални бойни действия. С цената на свидни жертви, дружината овладява силно укрепения район на височината Стражин, откривайки пътя за настъпление на Българската армия. Офицерите, сержантите и войниците се сражават храбро, жертвайки живота си, за да оцелеят другарите им. За проявения героизъм и саможертва целият личен състав на Парашутната дружина е повишен в звание, а телата на всички загинали парашутисти са пренесени и погребани в България в „Алеята на парашутиста“.
Източник: https://www.mod.bg/bg/