Спецслужбите на страната са разбили 49 терористични клетки
Руската федералната служба за сигурност [/caption]Тази година Русия е осуетила 39 терористични атаки и са елиминирали 49 терористични клетки, чиито членове са планирали да извършат нападения в различни региони на страната. Това заяви Александър Бортников, директор на руската Федерална служба за безопасност (ФСБ) на конференция в Сочи с ръководители на разузнавателните служби, органите на сигурността и реда.
Бортников изтъкна още, че атентатите са предотвратени на етап на подготовка, неутрализирани са 32 екстремисти и са задържани 679 души.
Ръководителите на международни терористични организации засилват опитите си да се сдобият с нови оръжия, както и със средства за геолокация и сателитни комуникации, заяви още Бортников, цитиран от „Спутник“. В сътрудничество с други служби ФСБ е блокирала достъпа до над 8000 интернет ресурси, които съдържат информация, насочена за унищожаване,“ подчерта Бортников в Сочи. По думите му широко разпространен проблем са атаките на безпилотници срещу военни и цивилни съоръжения, както и използването на дронове за движение на военни товари в интерес на терористите. „Подобряването на работата на безпилотниците и способността им да доставят различни оръжия за унищожаване, химически и отровни вещества, както и да действат самостоятелно, ще се превърнат в заплаха, пред която наистина ще се изправим в близко бъдеще“, отбеляза ръководителят на ФСБ.
Способността на хакерите, контролирани от глобалните терористи, да извършват своите кибератаки като умишлени враждебни действия от страна на определена държава, носят риск от реални политически и военни конфликти.
В тази връзка Бортников наблегна на необходимостта от засилване на международната координация за борба срещу тероризма. Според шефа на ФСБ не трябва да има място за двойни стандарти в борбата срещу тероризма. Той подчерта, че бандитите трябва да бъдат преследвани и „ако се приложи въоръжена съпротива, те трябва да бъдат елиминирани на място“.
По думите му Русия е обезпокоена от нежеланието на няколко водещи световни ИТ компании да сътрудничат с глобалните разузнавателни служби за противодействие на тероризма.
Източник: в.“Дума“