Военните клубове са очарованието на гарнизоните. Нерядко те са строени с волните спомоществувания на офицери и техните семейства, но и на гражданите. Именно тук, във военните клубове, са се провеждали, а и днес се провеждат, прочутите офицерски балове. Това е най-знаменателното събитие за един военен клуб, дори и в най-затънтения гарнизон. Офицерите и техните дами са дефилирали в разкошни дрехи и са демонстрирали умения в танците. Военните – с техните парадни униформи, а дамите им – с най-модерните си вечерни тоалети.
Сградите на военните клубове се намират винаги в центъра на града. Това са обикновено едни от най-тържествените и представителни сгради. Централният военен клуб в София, например, е строен от световно известни архитекти. Офицерското събрание, или военният клуб, винаги е бил в центъра на културната общност на всеки един град.
Офицерството е било елитът на всеки град. В клубовете, освен баловете, са се провеждали и важните за гарнизона културни събития – военни годишнини, представянето на нови книги, научни форуми по военно-исторически въпроси, срещи и разговори, военно-дипломатически форуми и какво ли още не.
Военният клуб е неразделна част не само от културата на един град, той е част и от социалната идентичност на населеното място. Така се очертават големите градове, тези, които са значими за армията и за държавата. Именно военният клуб прави от един град културно и административно средище на даден регион.
Художествената самодейност и Стуци
Художествената самодейност е един наистина чисто български културен феномен. Разбира се, че това го има и в други държави под една или друга форма, понякога дори доста близка до нашата родна. У нас обаче това желание на много млади хора да се изявяват по един или друг начин, прави феномена наистина забележителен.
Редовно състави по спортна гимнастика, модерни танци, народни танци и народна музика се явяват на национална, а и не само на национални състезания, и ги печелят, или поне заемат достойни предни места.
Не рядко тези състави са или от военните клубове по места, или са тръгнали от там. Това е художествената самодейност – млади хора проявяват талантите си непрофесионално.
Имено заради това толкова държеше на художествената самодейност и емблематичният някогашен шеф на Изпълнителната агенция „Военни клубове и информация“ – Стоян Стоянов. Някои го свързват с прословутото му „Ламборджини“, но Стоянов, или както е известен повече като Стуци, остави името си и като един от най-големите радетели за развитието на художествената самодейност у нас.