Аспарух Лешников е известен с творческия си псевдоним Ари. Той е български певец (тенор) и изпълнител на шлагери с международна известност. Наричан е от европейската критика „рицарят на горното „фа“. Оказва се, че забележителният български певец от не толкова близкото ни минало е учил за офицер и именно във военното училище бива открит за световната сцена, която по-късно мощно завладява и става звезда от ранга на Марлене Дитрих за времето си.
Роден е на 28 юни 1897 г. в Хасково. Аспарух Лешников първоначално се готви за офицер, когато маестро Георги Атанасов открива певческите му възможности и го насочва към музиката. Първият му професионален опит в музиката е от църковния хор на неговия град. Именно във военното училище Ари е имал шанса да бъде открит от истински професионалисти. Както е известно, именно чешките капелмайстори са създателите на българската военна и по-късно и цивилна духова музика – на първите български оркестри.
„През 1916 г. постъпих във военното училище в София. Капелмайсторът – чехът Алоис Мацак, ме слушаше как пея. Тогава ми каза, че няма да стана офицер, а ще стана певец. Аз му отговорих, че съм дошъл да ставам офицер. Той обаче информира маестро Георги Атанасов за мен. Последният ме намери и помоли да му изпея нещо. Хареса ме и ме изпрати при Иван Вульпе, където вземах уроци в продължение на една година. През 1922 г. напуснах армията и заминах за Берлин“. Това разказва легендарният певец в аудиозапис от Архивния фонд на БНР.
В Берлин Ари първо учи немски език. Трудно му е, защото в гимназията и във военното училище се учи френски. В Германия попада на хазяйка, която му помага с езика и той го усвоява само за шест месеца. Спестените пари обаче се стопяват и той постъпва на работа като келнер в българския ресторант, където се хранят 800 човека. Получава храна и малко пари, с които може да плаща и квартирата си. В това време Ари продължава да пее. „Една вечер обявиха концерт в ресторанта и дойдоха много музикални хора. Аз също щях да взема участие. Пях български народни песни. След концерта ме поздрави и един професор от консерваторията в Берлин. Той ми каза, че обявяват конкурс за хубави гласове и настоя непременно да се явя“, спомня си Ари в аудиоинтервю, съхранено в Архивния фонд на БНР.
След около двайсет дена той се явява на изпита. Взема № 180. Изпълнителите пеят много добре и постепенно много кандидати се отказват, но изведнъж от № 180 Аспарух Лешников става № 10. В комисията е същият този професор, който го кани да се яви на конкурса. Ари пее и на немски език – ария от операта „Бохеми“, като предупреждава комисията, че е чужденец. Веднага след изпълненията му го приемат и обявяват, че става стипендиант на консерваторията.
След завръщането си в България през 1951 г. е поканен за първи тенор от Георги Белчев за създаване на квинтет по подобие на „Комедиен Хармонистс“. През 60-те г. се получава донос, че певецът е бил любимец на Хитлер и Гьобелс. Последните си години той прекарва като певец в цирка и метач в „Парка на свободата“, днес „Борисовата градина“.
Все пак „Балкантон“ издава дългосвиреща плоча с най-добрите му песни. През 1968 г. българският певец е награден със златна значка и званието почетен член на „Фридрихщатпалас“ за заслуги към немската култура. През 1977 г. е удостоен и с орден „Кирил и Методий“, малко преди да се пресели в по-добрия свят. Аспарух Лешников умира в бедност на 31 юли 1978 г. в София.
Българинът пее пред крале и президенти
От 1927 г. Аспарух Лешников е солист в Charell-Revue chorus. През 1928 г. постъпва във „Фридрихщадпалас“ – най-големият ревю театър в Берлин. Същата година става водещ тенор на новосформирания секстет „Комедиен Хармонистс“ (втори тенор е Ерих Колин, буфотенор – Хари Фромерман, баритон – Роман Циковски, бас – Роберт Биберти, пианист и аранжор – Ервин Боотц). Гастролите им в Германия, Англия, Франция, Белгия, Холандия, Италия, Швеция и Америка предизвикват фурор през 1930-те години.
Песните на групата са издадени в многохиляден тираж. „Комедиен Хармонистс“ получава предложения за изнасяне на концерти от американския президент Франклин Рузвелт и норвежкия крал Олаф. На 25 март 1934 г. е последният концерт на групата в Германия, след това заминават на турне в САЩ. Изнасят концерт пред 85 хиляди моряци от Атлантическия и Тихоокеанския флот на палубата на кораба на американския военноморски флот „Саратога“. Сред официалната публика е и президентът Рузвелт.
След идването на власт на Адолф Хитлер секстетът, в който се изявява Ари, прекратява дейността си, защото трима от състава са евреи. Те заминават в САЩ, докато Аспарух Лешников заедно с Херберт Имлау, Алфред Грюнерт и Фред Касен създават групата „Дас Майстер секстет“ и работят заедно до 1941 г.