Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Военните свещеници имат бъдеще в Българската армия

[post-views]
[post-views]
Военните свещеници имат бъдеще в Българската армия

Експерти богослови обсъдиха аспектите за въвеждане на духовната грижа за военнослужещите 

1Съвместно с Богословския факултет на СУ „Св. Кл. Охридски“ беше организирана международна конференция на тема: Свидетелство, служение и богослужение на Църквата“, като част от която се състоя и третата международна православна консултация за въвеждане на военни свещеници. 
Гроздан Стоевски – председател на сдружение „Св. Георги Победоносец“ и лидер за Европа на организацията Military Ministries International сподели пред вестник „Българска армия“ своите виждания за военното свещенство, бъдещото му въвеждане в армията ни и евентуалните ползи от подобно действие. 

„Първият форум за служението на военния свещеник беше през 2015 г. отново в Богословския факултет на СУ „Св. Кл. Охридски“. Вторият форум е бил през 2017 г. в „Троянския манастир“ и сега се проведе третата такава среща. Участниците бяха освен от Богословския факултет, така също и от Русия, САЩ и Великобритания. Целта ни беше да споделим опит, исторически аспекти и да чуем добрите практики за военното свещенство. По програма бяха предвидени и модули за запознаване на гостите с военното свещенство в България, когато е имало такова“. Това каза специално за вестник „Българска армия“ Гроздан Стоевски. 
Попитахме председателя на сдружение „Св. Георги Победоносец“ какви са пречките за въвеждането на военно свещенство в армията, след като вече са проведени цели три международни православни консултации по темата и сякаш има разбиране и положителна оценка от страна на държавата за едно такова начинание. 
„В България вече имаме първата лястовичка в лицето на отец Йордан Божилов от Военна академия „Георги С. Раковски“. Той е нещатен и е в ролята на ефимерий. Основно проблемът се корени в недоброто познаване и на нашата история, а и на ползата и ролята от военно свещенство. Доскоро се смяташе, че нямаме нужда от военни свещеници, защото имаме военни психолози. Но едното с другото нямат нищо общо, защото ако изходим от християнския мироглед, човек се състои от душа и от тяло. Духът е този, който определя и влияе и на душата, и на тялото. В този смисъл в окопите и на военни мисии нашите военнослужещи не търсят военни психолози, ами търсят именно свещеници, особено когато стане въпрос за теми, касаещи живота и смъртта“, сподели Гроздан Стоевски. 
По думите му в момента тече именно процес по просветно и образователно дело в тази насока. Стоевски обясни, че са били направени подобни стъпки от отец Николай Георгиев – началник на отдел „Връзки с обществеността“ при Светия Синод на Българската Православна църква – Българска Патриаршия. Целта е била да се провери доколко Военното министерство е готово да съдейства за въвеждането на института на военното свещенство в Българската армия. 
„До голяма степен тези срещи, които провеждаме под формата на международни православни консултации, също имат своя принос и допринасят със своя образователен характер в същата посока. Така се информират не само експертите, но и се дава публичност на намеренията, за да се тестват и обществените нагласи към едни такива нововъведения, въпреки че те не са нови, а си имат своята историческа обосновка“, каза още лидерът на Military Ministries International за Европа. 
Гроздан Стоевски се съгласи, че в края на тези конференции, които се провеждат регулярно, би било добре да се излезе с писмено становище и до Светия Синод на Българската православна църква – Българска Патриаршия, но и до Министерството на отбраната, за да се информират институциите, отговорни за процеса, че се прави нещо в тази посока, което никак не е малко за въвеждането отново на военни свещеници в Българската армия. 
Предложението, което дойде от екипа на военния вестник, може да бъде обсъдено с ръководството на Богословския факултет при СУ „Св. Кл. Охридски“ и евентуално при следващи подобни форуми да се действа по-активно в тази посока.

За всеки има място под слънцето

В различни формирования от БА през годините бяха открити много параклиси и храмове. Дори и на мисии нашите военнослужещи си правят импровизирани параклиси, защото хората имат нужда от духовна грижа и упование, за да бъдат по-спокойни и за да изпълняват по-дръзновено поставените им задачи. А тези задачи нерядко изискват особено силна воля, разбира се – професионални умения, но всичко това трябва да бъде гарантирано от здрава психика и духовна устойчивост, а това се постига освен, чрез военните психолози, така също и с вярата. Така да се каже, за всеки има място под слънцето!
Тук става дума за онази лична вяра, която хората носят много дълбоко вътре в сърцата си, вярата, която един военен свещеник би подпомогнал така, че тя да бъде истинска основа на воинските добродетели и да ги подчертава, когато това е необходимо – в боя, на мисия, а дори и на учение.

3Необходимо е споразумение между МО и Синода
Според Гроздан Стоевски всички стъпки в посока на въвеждането на военно свещенство водят до едно пълноценно съзряване на армията ни. От една страна, са всички примери, при които се издигат параклиси и храмове в армията. С това тя директно казва, че има нужда от духовна грижа и Църквата започва да ги разпознава. Дори самата Църква се обучава, за да поеме едно такова допълнително служение. 
„Сега трябва да достигнем до етапа да съберем 2 и 2, за да се направи едно споразумение между институциите, в чиито прерогативи е въвеждането на военни свещеници – Министерство на отбраната и Светия Синод на Българската православна църква – Българска патриаршия. Така може да се регламентира дейността по въвеждането на военно свещенство и това е пътят“, споделя още Стоевски. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани