„Орлето на Хеликон“ 2019 г. за нова българска художествена проза получи „Преселението“ на проф. Боян Биолчев. Сред над 120 заглавия, от които 12, подбрани в късата листа, журито избира именно повестта на Биолчев, а наградата на веригата книжарници „Хеликон“ се връчва за 18-и път. Съдбата на бежанците по време на Междусъюзническата война оставя незараснали рани, а авторът се вдъхновява от историята на големия си род Биолчеви от Прилеп, като книгата е част от личната семейна история на проф. Биолчев и път, изстрадан от поколения. Дядо му Боян бил деец на ВМРО и опълченец.
Откъсването от корените и на тракийските бежанци е в основата на разтърсващия сюжет за съдбата на българите преселници. Историята започва през Първата балканска война. Турците настъпват на северозапад и безчинстват в българските села в Беломорска Тракия. Българско семейство бяга с двамата си синове, дъщеря си и новородената си внучка… „Няма лоши народи, има лоши хора“ си спомня думите на своята баба авторът. Самият той заявява при връчването на наградата: „Тази книга е най-доброто, което съм направил, тя е мое откровение. Никога не съм слугувал на митологии, винаги съм търсил истината. Всички носим несправедливата болка, но и вината си. Това съм се опитал да съхраня в „Преселението“.
Проф. Биолчев се готви за написването с години. Записва разкази на над 80-годишни старци през 80-те години в Царево, запазили своите детски спомени от времето на бягството от южна Странджа към морето и към вътрешността на страната. Без история няма народ, казва авторът.
Според председателя на журито проф. Алберт Бенбасат награденото произведение е определено единодушно от петимата му членове. Той каза, че това е книга трагична и посветена на много болезнена тема, а за самата нея е слабо определението вълнуваща. Но без патос и словесни украшения, с думи премерени тя разтърсва, „улавя те за гърлото и не те пуска до последния ред”.
„Преселението“ е повест, жанр позабравен от съвременните ни писатели, но в който литературата ни е с традиции. Професор Боян Биолчев успява да пресъздаде умело и истинно атмосферата в българските земи в онези тъмни и смутни времена, в които без мъжество и доблест оцеляването е било невъзможно.