Учени откриха кой е най-старият кратер от астероид, ударил Земята. Той се намира в Австралия и изследването му може да хвърли повече светлина върху това как планетата ни е успяла да излезе от ледената епоха.
Астероидът е ударил Западна Австралия преди повече от 2 млрд. години и така се е образувал кратерът Ярабуба. Заключенията на учените се основават върху изследване на минералния състав на скалите в околността, а откритието е изключително защото може да обясни внезапното затопляне на планетата през онази епоха.
Всъщност кратерът е открит по време на засушаване през 1979 г., но досега възрастта му не беше известна. За да определи кога точно астероидът е ударил Земята екипът изследва кристали циркон и моназит, които съдържат малки количества уран. Той се разпада до олово с постоянна скорост, която позволява да се направи изчислението.
След милиарди години ерозия, Ярабуба е на практика невидим с просто око. Затова учените трябваше да картографират магнитното поле на района. Новият първенец е с поне 200 милиона години по-стар от досегашния лидер в класацията, който се намира в Южна Африка. Напълно възможно е да има още по-стар кратер и трябва да го открием, посочват учените, преди да ерозира напълно и да изгубим тази част от историята на Земята.