Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

ЕС ще има нова мисия за следене на оръжейното ембарго срещу Либия

[post-views]
ЕК планира да използва бюджетни средства за увеличаване на отбранителното производство

EU ARMYСъветът на ЕС по външни работи реши вчера да създаде нова мисия за наблюдение на спазването на оръжейното ембарго срещу Либия. Това съобщи вицепремиерът Екатерина Захариева пред български журналисти в Брюксел, предаде БТА.

Тя изрази очакване решението за начало на работата на мисията да бъде прието през март. Захариева посочи, че новата мисия ще наблюдава морското и въздушното пространство.

Мисията „София“ приключва, добави вицепремиерът. Тя изрази надежда усилията на ЕС за спазването на ембаргото да не подействат като притегателна сила за мигрантите.

Операция „София“ започна пред 2015 г. и имаше за задача да залавя трафиканти и да разбива техния бизнес модел, а същевременно да обучава либийската брегова охрана и да наложи оръжейно ембарго над раздираната от вътрешни конфликти северноафриканска страна. Нейни кораби освен това спасяваха мигранти.

„Ройтерс“ отбелязва, че до вчерашното решение се е стигнало, след като Австрия е вдигнала своето вето. Решението беляза пробив след седмици на безплодни преговори и предупреждения от върховния представител на ЕС по външната политика и сигурността Жозеп Борел, че блокът рискува да стане ирелевантен, ако не може да действа, потенциално оставяйки съдбата на Либия на Турция и Русия.

„Всички ние се съгласихме със създаването на мисия, която блокира притока на оръжия към Либия“, заяви италианският външен министър Луиджи ди Майо, имайки предвид оръжейното ембарго на ООН, наложено първоначално през 2011 г., което обаче почти не се спазва.

В знак на компромис, който да успокои опасенията на Австрия, че една военноморска мисия може да доведе повече мигранти в Европа, корабите на ЕС ще проверяват подозрителни плавателни съдове в Източното Средиземноморие, където се състои по-голямата част от контрабандата на оръжия, далеч от мигрантските маршрути, казаха дипломати.

Австрийският външен министър Александър Шаленберг заяви, че Виена е вдигнала ветото си, защото новата мисия е чисто военна, а не хуманитарна. Въпреки това според международното право корабите на ЕС все още трябва да спасяват хората в беда в открито море, отбелязва „Ройтерс“. Министърът освен това каза, че страната му ще внимава за всякакви сигнали, че мисията привлича мигранти в Европа.

Борел поясни на пресконференция, че мандатът на мисията „София“ изтича през март и няма да бъде подновен. Предвижда се дотогава да бъде поставено началото на новата мисия, която още няма име. По неговите думи ще има достатъчно време Швеция и Германия, които трябва да утвърдят участието си в мисията с парламентарна процедура, да извършат необходимите действия.

Борел уточни, че се предвижда новата мисия да не обхваща цялото либийско крайбрежие, както бе досега със „София“, а само източния либийски бряг. По неговите думи това е районът, от който най-често се нарушава оръжейното ембарго. Върховният представител отбеляза, че незаконният внос на оръжие в Либия пречи на постигнатото споразумение за прекратяване на огъня в страната. Правим каквото можем, ясно е, че няма как да изпратим войници по границата между Египет и Либия, заяви Борел.

Вчерашното решение на външните министри отчита опасенията, че присъствието на военноморските кораби в Средиземно море привлича потоци от „бедстващи“ мигранти, които очакват да бъдат „спасени“ и откарани до европейския бряг. Ако тези опасения се потвърдят, корабите ще бъдат изтеглени, посочи Борел. Той уточни, че подобно решение ще се вземе отново от Съвета на ЕС и ще бъде съобразено с препоръките на командването на мисията.

Източник: https://www.dnevnik.bg/

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани