Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Александър II става и за нас Цар Освободител

[post-views]
Александър II става и за нас  Цар Освободител

sn IMPERATOR„Друго нещо за забележвание е, че мирът се подписа в деня, в който Негово Величество император Александър благоволи да освободи от неволи руский селянин. Днес, в същий тоя ден, както справедливо бележи в телеграмата си Негово Височество княз Николай, многочислените източни християни, българите, хвърлят тежкото и несносно иго на турский владетел. Тоя велик ден ще има за нас двойно значение и ний ще да го празнуваме като ден, в който наший велик освободител се е възцарил и като ден на нашето освобождение”.

Това пише на 22 февруари 1878 г. (стар стил) в. „България” в своя 37 брой под заглавие „Мирът се подписа”. Вестникът започва да излиза непосредствено преди Освобождението в Букурещ и главна негова тема е войната. Той следва събитията и все повече се приближава към Отечеството. От 17 юни 1878 г. редакцията се премества в Гюргево, а от 10 юли 1879 г. вече е в Русе. Редакторите му Димитър Попов и Христо Бъчваров справедливо отбелязват, че на 19 февруари по стар стил, или на 3 март по нов, император Александър II става двоен Цар Освободител. Възкачил се на престола на 3 март 1855 г., шест години по-късно, в деня на своето възцаряване, той премахва крепостното право в Русия и затова е наречен Освободител. Българите пък го зоват така заради края на петвековното турско робство настъпил с подписания на 3 март 1878 г. в Сан Стефано договор, който слага край на поредната руско-турска война, този път завършила, най-сетне със свободата на българите. Денят е неделя, отбелязва в. „България”, който се възторгва че „после кръвопролитната борба, на която бяхме безпокойни зрители и на която бяха привързани погледите на цяла Европа, не можеше да се свърши другояче…” Захласнати във възторга от Освобождението, дошло с мощта на руските щикове, букурещките редактори пропускат славната роля на българските опълченци, които не са били само „безпокойни зрители”. Вестникарите  се вълнуват и от новите линии, които ще бъдат начертани върху картата на Балканския полуостров: „Дали Дедеагач и Солун влизат в пределите на България, това не е още известно, но във всякой случай нашите правдини по тези места ще бъдат задоволителни и вярваме, че ще ни е позволено, щото наши кораби да сноват из тия две пристанища.” Далече от театъра на бойните действия и от преговорите в обсадения от руските войски Истанбул редакторите на в. „България” все пак „си правят устата” за Солун и вече съзират в разпаленото си патриотично въображение флотилии от български кораби. Както се вижда от чл. 1 на Санстефанския мирен договор, прословутият Солун, когото още някога цар Калоян обсажда неуспешно, не е вписан в пределите на новата държава. Но и без него границите й са доста обширни. Опитният дипломат генерал граф Николай Павлович Игнатиев, който дълги години е бил руски посланик при Високата порта и който изготвя договора, знае, че една нова мощна славянска държава няма да бъде одобрена от останалите велики сили. Затова е максималист, та когато дойде времето за „окастряне”, което не закъснява с Берлинския конгрес още същата година, младата българска държава да остане в такива предели, че да бъде силна и без чужда помощ. „Визията”, както се казва сега, на графа се оправдава напълно. Дори разсечена от „Железния концерт” на канцлера Бисмарк, България скоро успява сама да осъществи своето Съединение и да го защити с оръжие в Сръбско-българската война. 
Реално Освободителната война приключва цял месец преди подписването на мирния договор. Това личи от Заповедта за прекратяване на военните действия, подписана на 5 февруари 1878 г. от главнокомандващия Великия княз Николай Николаевич. В нея се казва: „Доблестни водачи и воини от поверената ми армия! Когато вие преминахте през Балкана, аз въпреки вашата умора поисках от вас още нови усилия. 
И вие не тръгнахте,  а полетяхте!
sn KARTAЗа по-малко от един месец вие преминахте почти през цяла Турция и достигнахте до стените на Цариград… Врагът не издържа и наведе победена глава. Той се съгласи на всички наши искания и аз ви спрях… Почивайте сега и се пригответе да се завърнете със слава. Но ако врагът помисли да не подпише поискания от него мир, бъдете готови отново да се хвърлите в бой…”. 
Голямата политика обаче бави тържествения звън на освободителните камбани. Извършват се последни сондажи с дипломатите на Великите сили, за да не се стигне до провал на една достойно спечелена война, тъй като британският флот вече пуши с комините на корабите си в Босфора. А и датата 19 февруари/3 март едва ли е избрана случайно. След като на нея император Александър II се е възцарил и също на нея, дарявайки свобода на крепостните, се е превърнал в Освободител за русите, на същата тази дата той става Освободител и за изстрадалите петвековното турско робство българи.
„А колко мъченици! Колко жертви! Колко смърт и падения! Перущица – Сарагоса! Но Перущица я не знае всемирната история… Батак! Само това име изхвръкна из борбата, из пожарите, из димовете, прелетя над вселената и се увековечи в паметта на народите! Батак! Това име и като собствено, и като нарицателно характеризира нашата революция. Съдбата понякога прави такива каламбури. В данния случай тя ни стана провидение: тя ни даде Батак, НО ТЯ БЕ СЪЗДАЛА И АЛЕКСАНДРА II…” – Иван Вазов, „Под игото”, Одеса, 1888 г.

Триумф на руското стратегическо изкуство

sn SHEINOVOУспешното настъпление през Стара планина и в Южна България е триумф на руското стратегическо изкуство. То е образец на дълбоко обмислено и блестящо осъществено взаимодействие между големи войскови групировки, действащи по отделни, отдалечени едно от друго направления, в резултат на което турските войски са разгромени окончателно.” Това пише генерал-лейтенант Александър Митев в статията си „Руското военно изкуство във войната за Освобождението на България от османско иго” (Сборник „100 години от Освобождението”, Военно издателство, 1979 г.)
„Турското командване е лишено от последната възможност да осъществи замислената отбрана в района на Одрин, за да задържи руското настъпление, да осъществи последната си надежда – чуждестранна намеса във войната или сключване на мир при благоприятни условия”, посочва генерал-лейтенант Митев и подчертава: „Осъществяването на такова взаимодействие поставя началото на ново явление, непознато дотогава във военната теория и практика. То показва, че се появява нов елемент във военното изкуство – операцията като междинно звено между стратегията и тактиката.” 
Генералът посочва и че: „Руските войски обогатяват и тактиката с нови начини за водене на настъпателния бой. Стрелковата верига от прикритие се превръща в основа на настъпателния боен ред. Настъплението с прибежки, съчетаването на огъня с движението и огневата подготовка и поддръжката на атаката от артилерията стават все по-масова практика. Все по-широко и по-изкусно се прилагат обходът и обхватът като по-ефикасни начини за преодоляване на противниковата отбрана…”. 
„Като делови военен генерал-лейтенант Митев пише кратко: Преодоляването на Балкана издигна на по-високо равнище начините за водене на бой в най-сложни условия – в планинско-гориста местност зимно време.” Реално преходът на генерал Гурко през дълбоките преспи на зимния Балкан навръх Новата година е невероятен боен подвиг, който решава до голяма степен изхода на войната, тъй като нито турското командване, нито британското разузнаване, близък сътрудник в тази война на османската армия, не са могли да допуснат такава „авантаюра” и са очаквали продължаване на бойните действия чак през пролетта, когато са се надявали Сюлейман паша да е превърнал София във „втори Плевен”. Генерал Митев изброява още много примери за авангардни решения и действия на руското командване и посочва, че „Блестящите примери на тактическо и стратегическо майсторство, които даде руската армия в тази война, станаха за дълго време предмет за изучаване…”.                

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани