Борел: В ЕС трябва дисциплина по отношение на Китай
Европейската комисия разполага с данни, че Русия разпространява конспиративни теории за пандемията от коронавируса SARS-CoV-2. Това заяви говорителят на ЕК Петер Стано пред в. „Билд“
„Наблюденията ни показват, че различни официални и подкрепяни на държавно ниво източници – тоест прокремълски източници и руските държавни медии, продължават да разпространяват конспиративни теории и дезинформация в ЕС, което може да има съществени последствия за общественото здраве.
Целта на путинската пропаганда е да се ерозира доверието към ЕС и страните-членки, да се поставят под съмнение авторитета и способността на ЕС и страните членки да преодолеят коронакризата, пише „Билд“. Освен това ставало дума за стремеж от страна на Русия да се подкопае доверието на обществеността към местните власти.
На този фон стана ясно, че известният епидемиолог Чжун Наншан от Националната комисия по здравеопазване на Китай, който през януари съобщи, че коронавирусът се предава от човек на човек, заяви в интервю пред Си Ен Ен, че властите на Ухан, където COVID-19 бе установен за първи път през декември 2019 г., първоначално са крили ключови подробности за мащабите на заразата.
„Тогава местните власти не искаха да казват истината. В началото те мълчаха и тогава казах, че е възможно да се заразяват повече хора“, казва специалистът.
По думите му подозренията се появили, след като в продължение на десет дни броят на заболелите в Ухан е продължавал да бъде 41 души, като при това едновременно са се появили съобщения за заразени в чужбина. Той продължил да задава въпроси на местните власти, след което те много неохотно предоставили реалните данни – към 20 януари в Ухан е имало 198 заразени и трима починали. Освен това било съобщено за 13 заразени медицински работници.
Чжун Наншан добави, че този път централното правителство със заплахи за наказания е наредило всички градове и ведомства да съобщават реалния брой на заразените .Той цитира шефката на лабораторията в института по вирусология в Ухан Ши Чженли, която нарича теорията, че коронавирусът е произлязъл от лаборатория, „нелепа“, защото там нямало човешки ресурси и оборудване за създаването на изкуствен вирус. Освен това Чжун твърди, че в началото на февруари китайските власти са извършили проверка в тази лаборатория и не са открили доказателства за „изтичане“ на вируса SARS-CoV-2.
Чжун също така заявява, че Китай все още е изправен пред „голямото предизвикателство“ от потенциална втора вълна от инфекции на Covid-19 и причината за това е липсата на имунитет сред населението.
Чжун Наншан става известен след като през 2003 г. открива коронавируса SARS-CoV, който причинява „атипичната пневмония“ SARS/TOPC, и опровергава официалните заявления на китайските власти, които омаловажават опасността на заболяването. На 20 януари т. г. Чжун Наншан публично потвърди, че новият коронавирус може да се предава от човек на човек, докато властите в Ухан твърдяха, че доказателства за това няма и ситуацията може да бъде овладяна.
Междувременно ръководителят на европейската дипломация Жозеп Борел призова европейците „да поддържат необходимата колективна дисциплина“ по отношение на Китай, който определи като „систематичен съперник в популяризирането на други модели на управление“, предаде АФП.
Отношенията на ЕС с Китай са толкова многообразни, че подходът ни не може да бъде едностранен, отбеляза Борел в публикация във френския в. „Монд“.
Китай е партньор, с който ЕС споделя тясно свързани цели, партньор при преговори, с който ЕС трябва да намери справедлив баланс, икономически конкурент в надпреварата за технологично господство и систематичен съперник в популяризирането на други модели на управление, посочва Борел.
Изработването на общ европейски подход към държави – свръхсили никога не е било лека задача и случаят с Китай не е изключение. Нещо повече, Китай не се колебае понякога да се заиграва с тези разногласия. Несъмнено е обаче, че от нас, европейците, зависи да поддържаме нужната колективна дисциплина, допълва той.
Борел отбелязва, че ЕС и Китай често заявяват решимост да насърчават мултилатерализма и системата на Обединените нации, но имат различен подход към него, например за универсалността и неделимостта на човешките права, за Конвенцията на ООН за морското право или за напрежението в Южнокитайско море.
Първият дипломат на ЕС изтъква също различните подходи в киберсферата или позицията на Китай, фокусирана върху държавата, за разлика от многонационалния подход на ЕС, основаващ се върху зачитането на основните права и свободи.
Промените в отношенията между ЕС и Китай се ускориха след появата на коронавируса. В началото, когато китайските болници бяха претоварени,
ЕС без много шум осигури значителна помощ
По-късно, когато Европа се превърна в епицентър на пандемията, Китай пращаше количества медицински средства, но така, че цял свят да научи за това, припомни Борел.
Най-важното е всички ние да проявяваме взаимна подкрепа и международна солидарност, като наред с това избягваме политизирането на спешното оказване на медицинско съдействие.
Борел изрази становището си във в. „Монд“, след като в четвъртък призна, че делегацията на ЕС в Китай се е съгласила в китайските медии да бъде публикувана позиция на европейските посланици в цензуриран от Пекин вид.
Цензурираната статия е била написана по повод 45-ата годишнина на дипломатическите отношения между ЕС и Китай. Тя е публикувана в англоезичния в. „Чайна дейли“ с премахнато изречение, свързано с появата на новия коронавирус в Китай, откъдето той плъзна по цял свят.
Фразата е била заличена по настояване на китайското външно министерство, уточни Борел.
Източник: в.“Монитор“