Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Да образоваш безхаберник…

[post-views]
Да образоваш безхаберник…
Favicon_File

Костадин Филипов

Осъденият беглец и политически изгнаник в Будапеща Никола Груевски не заслужава усилията да бъде научаван на истинската история

Orban-i-Grujo-OhridЩе бъда напълно искрен: чудя се на министър Красимир Каракачанов защо се захвана да дава акъл на някогашния премиер на Република Северна Македония и почетен лидер на опозиционната ВМРО–ДПМНЕ Никола Груевски. И да го учи на истинската история на страната му. И тъкмо поради факта, че министър Каракачанов  познава историята отлично, ми се струва само губене на енергия и време „да преподава” реалните исторически факти на човек, който си няма хабер от това. И никога не е имал.
Познавам Груевски, той е толкова далеч от историческото познание, колкото моята скромност от ядрената физика. А това, че пише текстове, в които се опитва да говори като истински „патриот” от Република Северна Македония, представяйки в съкратен вид цялата скопска доктрина, пълна с митология и фалшификации, не е негова заслуга. От момента, в който прочетох полемиката между Груевски и Каракачанов, се опитвам да разбера кой от близките на ВМРО–ДПМНЕ историци готви текстовете, които някогашният премиер в Скопие  приписва на себе си. Ако, разбира се, може да се нарече „полемика” размяната на мнения, в която единият слага на масата доказани исторически факти, а другият им дава „модерно” и дистанцирано във времето тълкуване, което няма нищо общо с въпросните факти. Нещо като работата на Съвместната историческа комисия за история и образование, в която българските учени се опитват да ангажират вниманието с известните на историческата наука доказателства за общата ни история, докато ответната страна ги тълкува, както им повелява поставената политическа задача: 

да тупкат топката 
и да бавят играта

Никола Груевски и история, стига бе! Когато на конгреса на ВМРО–ДПМНЕ в Охрид през 2003 г. след срамни апаратни игри партията бе поднесена на тепсия на Груевски, не без активната роля на Любчо Георгиевски, новият й лидер си нямаше хабер от историята на славната организация. Особено за онова ВМРО, историческото, пред делата и героите на което и днес се прекланяме с почит. Нали си спомняте, през септември 2002 г., на редовните парламентарни избори ВМРО–ДПМНЕ и Любчо Георгиевски претърпяха унизително поражение от СДСМ с лидер Бранко Цървенковски. Нямаше как резултатът да бъде друг, въпреки че Любчо тогава направи уникална кампания из републиката надлъж и нашир в опит да спаси неспасяемото. В последните дни на обиколката, когато дойде в Скопие за последния си предизборен митинг, бе крайно уморен, дори без глас. Загуби, защото колкото и активна да бе кампанията му, тя не можа да преодолее товара от 4-те г. управление. По-скоро на 2 от тях – 1999 с бежанската криза от Косово и 2001 с гражданския въоръжен конфликт между албанската Армия за национално освобождение на Али Ахмети и властите в Скопие, завършил с подписването на Охридския мирен договор на 13 август същата година.  Като достоен човек Георгиевски подаде оставка като лидер на ВМРО–ДПМНЕ, без да е сигурен, че е решил голямата политическа 

задача на всеки отиващ си лидер – да подготви заместник

И досега си мисля, че изборът на Груевски като наследник начело на ВМРО–ДПМНЕ беше решение ад хок, в крачка, само и само да се спре другият основен кандидат, популярният в партията Мариян Гьорчев. Който си стяга куфарите да се връща в Скопие след повече от 5 г. като посланик на страната си в София. Пък и Груевски тогава беше някак друг – най-младият министър в кабинета на Георгиевски: на търговията, после на финансите. Технократски човек от банковите среди, който впечатли с кампанията си „Купувайте македонско”.  А като финансов министър въведе ДДС и започна болезнената денационализация, както в Скопие нарекоха нашата реституция. И когато Георгиевски го предложи за свой заместник в партията, бе ясно, че Груевски нито разбира от партиен живот, нито знае историята на организацията, която пое да ръководи, нито е изкушен от историята като наука, която дава примери на поведение за един политик и държавник. Табула раза, пълна нула, чист и празен откъм историята ум, това беше Груевски, когато застана начело на ВМРО–ДПМНЕ на конгреса в Охрид през 2003 г. Станах свидетел на апаратните трикове, с които Груевски трябваше да победи Гьорчев: очевидни и достатъчно притеснителни.
Е, когато лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов през 2009 г. стана премиер на България, и той не впечатляваше да е „на ти” с историята. Груевски вече бе, след като през 2006 г. победи убедително тогавашният първи човек на социалдемократите Владо Бучковски, голям приятел на България днес. Написах текст, в който търсех допирните точки между Груевски и Борисов, които да им дадат шанса да работят заедно в името на добрите отношения между Скопие и София. Една от тези общи точки, макар и парадоксално, бе тъкмо фактът, че и двамата не са изкушени от историческата  наука и че като прагматици ще им бъде по-лесно  да оставят спорните въпроси от миналото настрани и да гледат общите неща, които ни свързват – инфраструктура, търговия, бизнес, културен обмен. Но отношенията им се развиха, както е известно, по друг начин, който в крайна сметка доведе до това, Борисов гневен да произнася фразата, че не иска с Груевски дори кафе да пие. А пред общи приятели Груевски да казва, че не разбира какво България иска от него.
Колкото повече властта на Груевски укрепваше, толкова ставаше очевиден рискът, че както си е бос в историята, може да се появи фактор или персона, която да го омае с някоя съвременна „Хиляда и една нощ”… И се появи тогавашният директор на Музея в Охрид Паско Кузман, който започва да убеждава Груевски, че днешна съвременна Република Македония е пряка наследница на Александър Велики, а днешните македонци са правоприемници на големия завоевател. Паско е археолог, приятели са го чували да казва, че 

където да копне, 
все българско излиза

Но за да укрепи близостта си с Груевски, започна от време на време да намира в разкопките в републиката „доказателства” на своята теза. Груевски го изтегли в Скопие да бъде по-близо до него и го назначи директор на Института, който се грижи за историческото и културното наследство. Блясъкът на величието на империята на Александър Велики завладя ума не само на Груевски, но и на доста хора в страната, които така преболедуваха комплекса си за малоценност. Намериха дори и някакви наследници на Александър в Хималаите, останали там от войните за завладяването на Индия, докараха принца им в Скопие, дадоха му земя да гледа крави… Роди се и проектът „Скопие 2014”, в който Груевски с практичния си ум на финансист видя повече възможност за отклонение на бюджетни средства към джоба си, отколкото осъвременяване на мита за някогашното величие на днешните македонци. И толкова запленен от проекта, дори пренебрегна политическите рискове за държавата, които той криеше в себе си заради острата реакция на Гърция с нейната болезненост на тема монопол над античността… 
Скопие се превърна в един гранитен и мраморен паноптикум с паметници през 10-ина метра едни от друг. Като най-големият и най-важният за цялата философия на проекта бе този на централния площад на Скопие и на държавата – „Воинът на кон”, както бе наречен 36-метровият монумент на Александър Велики, яхнал своя верен Буцефал… И така, докато хванаха Паско Кузман да злоупотребява с бюджетни средства при разкопките и да продава артефакти на този или онзи. Сега, казват, бил скромен пенсионер в Охрид и живеел със спомена за дните, когато омайваше непосветения Груевски в 

тайните от будоара ,
на великия завоевател

После всичко е ясно: Груевски вече не е премиер, обвинен в  злоупотреби по няколко дела, по най-кокошкарското, разбира се, с присъда от 2 г. затвор. И докато го чакаха да се появи с одеялото в следствения арест в Шуто Оризари, той изчезна. Обади се след дни от Будапеща, където бил прехвърлен в багажника на лека кола с помощта на унгарски дипломати и агенти на тайните служби на Виктор Орбан…
И сега, представете си, този човек ще ни дава уроци по история. Я, стига!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани