Полицията в Хонг Конг забрани бденията по случай годишнината от демократичните протести на площад „Тянанмън“ в китайската столица Пекин през 1989г. Това е прецедент за последните 30г в бившата британска колония, коментира агенция Би Би Си. Решението идва броени дни, след като Китай прие противоречив закон, който постави под въпрос автономния статут на острова.
Като причина за забраната властите в Хонг Конг посочиха опасенията им за общественото здраве, заради епидемията от Ковид-19. Опозицията се опасява, че с този прецедент отбелязването на годишнината от кървавите про-демократични протести на площад „Тянанмън“ ще бъде забранено окончателно. Според китайското законодателство дори самото говорене за събитията от 1989г се смята за престъпление, с изключение на Хонг Комг и Макао.
Отмяната на бденията дойде няколко дни, след като Китай прие проект на закон, според който Пекин може да използва сила за въдворяването на реда в Хонг Конг, който през последната година е обхванат от масови анти-правителствени протести.
Освен в бившата британска колония законът провокира остри реакции и по света. САЩ, Великобритания и ЕС излязоха с критика към Китай, като призоваха Пекин да се придържа към правилото „една държава, две системи“, възприет след като Лондон връща Хонг Конг на Пекин.