Демонстранти в Баку поискаха да се обяви война
Арменското министерството на отбраната на съобщи за 10 ранени арменски войници при сблъсъци на границата с Азербайджан. По-рано министерството съобщи, че четирима войници са били убити при обстрел от Азербайджан.
Ситуацията на азербайджанско-арменската граница ескалира на 12 юли, когато Баку съобщи за опит на арменските въоръжени сили да атакуват азерски позиции с помощта на артилерия. Според Баку в тридневни сражения са убити 11 азерски войници, включително генерал Полад Хашимов. От своя страна Армения твърди, че ситуацията на границата е ескалирала след опит за пробив от Азербайджан, убити са били четирима войници, а двама полицаи и трима военнослужещи са леко ранени.
Конфликтът между Азербайджан и Армения за Нагорни Карабах започва през февруари 1988 г., когато Нагорно-Карабахският автономен регион обявява оттеглянето си от Азербайджанския ССР. По време на въоръжения конфликт от 1992-1994 г. Азербайджан загуби контрол над Нагорни Карабах и няколко околни области.
В писмо до българските медии посланичката на Азербайджан у нас Д-р Наргиз Гурбанова заявява, че ескалацията е била предприета на 12 юли от арменска страна, както и посочените по-горе данни за убитите, след които има и загинало цивилно лице на 76 години. „12 семейства са останали без син, брат, съпруг и баща. Децата им са станали сираци за една нощ. Тази провокация от въоръжените сили на Армения представлява акт на агресия и използване на сила и следва да се разглежда като продължение на последните действия и изявления на ръководството на държавата-агресор Армения за увеличаване на напрежението в региона“, заявява д-р Гурбанова. Тя добяви, че на 12-13 юли Армения е нарушила примирието и срещу Нахичеванската автономна република.
Междувременно в Баку се състоя митинг с искане да се обяви война на Армения. По централните улици на азербайджанската столица млади хора развяваха националния флаг и скандираха патриотични лозунги: „Карабах е наш! Войни Слава, войници напред, главнокомандващи, обявете мобилизация!“
Според съобщения в социалните мрежи, група демонстранти се опитаха да пробият в сградата на парламента, полицията спря този опит, използвайки водни оръдия. На няколко централни улици в Баку полицията организира кордони, за да предотврати притока на хора към сградите на парламента, президентската администрация и министерството на отбраната, които са близо една до друга.
Източник: в.“Дума“