Европа бележи скок на заразените с КОВИД-19. Две от най-засегнатите страни от пандемията – Испания и Италия, въвеждат редица ограничения за справяне със ситуацията. Междувременно властите във Франция се очаква да наложат карантина на прибиращите се от Великобритания.
Испания оглави класацията с най-висок процент на заразени в Европа. Няколко испански региона започнаха да прилагат серия от мерки. Те включват затваряне на нощните клубове, барове и ресторанти в 1 ч. след полунощ, а тютюнопушенето става забранено на обществени места, където дистанция не е възможна. Новите рестрикции изкараха множество граждани на улицата в испанската столица Мадрид.
Първо възобновяване на ограничителните мерки и в Италия, заради увеличение на случаите с коронавирус, особено сред младите хора. Властите в страната наредиха от днес да бъдат затворени всички нощни клубове и дискотеки в страната, включително се спират и събитията на открито. Въвежда се и задължително носене на маски от 18 до 6 ч. в районите близо до барове и ресторанти и на местата, където има голяма вероятност от събиране на хора. Мерките са обявени до 7 септември.
Междувременно Франция очаква да обяви изискванията си за карантиниране на хора пристигащи от Обединеното кралство. Париж предупреди Лондон за реципрочни мерки миналата седмица, след съобщението на Великобритания, че всеки пътуващ от Франция ще трябва да се подложи на 14-дневна самоизолация.
Мерки и в съседна Гърция. Страната налага задължителни тестове на испанци и други граждани на европейски страни. Гражданите на Испания, Белгия, Чехия, Холандия и Швеция трябва да си осигурят отрицателен тест за КОВИД-19 взет 72 часа, преди да влязат в страната.
И докато Нова Зеландия не беше регистрирала нито един случай на коронавирус за цели 102 дни, ново огнище на заразата в град Окланд. Заради повторната поява на инфекцията страната обяви, че отлага изборите си с девет седмици. Така парламентарните избори се очаква да се проведат на 17 октомври, вместо на 19 септември.
В световен мащаб броят на заразените с коронавирус надхвърлиха 21 милиона и 700 хиляди, потвърдена е смъртта на близо 776 хиляди души.