Механизиран батальон на родната пехота проведе контраатака за унищожаване на вклинил се в отбраната „противник“. Бойните действия се разиграха вчера на полигона край Сливница. Там се проведе тактическо учение „Пирински страж 2020“ със сили и средства на Бригадното командване в Благоевград.
В маневрите участваха 330 души от Трети механизиран батальон в Благоевград с командир подполковник Кирил Спаневиков и придадени формирования от 10-и механизиран батальон във Враца, специалисти от първи разузнавателен батальон в Свобода, националният военен комплекс „Чаралица“ с тренировъчни системи за реални симулации DITS и щабът на бригадното командване.
Механизиран батальон на родната пехота като втори ешелон на механизирана бригада проведе контраатака за унищожаване на вклинил се „противник“ и възстанови целостта на отбраната. Бойните действия се разиграха вчера на армейския полигон край Сливница. Там от 8 до 10 септември се проведе тактическо учение „Пирински страж 2020“ на тема „Механизираният батальон в настъпление“ с бойци от състава на Бригадното командване в Благоевград. В маневрите участваха 330 души от 3-ти механизиран батальон в Благоевград с командир подполковник Кирил Спаневиков и придадени формирования от 10-и механизиран батальон във Враца, специалисти от Първи разузнавателен батальн в Свобода, Националният военен комплекс „Чаралица“ с тренировъчни системи за реални симулации DITS и щабът на бригадното командване. Учението постигна целта си да повиши сглобеността на щаба и формированията на 3-ти батальон при водене на настъпателен бой, командване и управление за изпълнение на задачите. Теренът на района, където бойците и техниката действаха в настъпление, бе пресечен и максимално съобразен с планинския релеф на Пирин, където са дислоцирани част от силите на Бригадното командване в Благоевград. Фактически учението „Пирински страж 2020“ бе крайният етап в подготовката за тази година на 3-ти механизиран батальон. Преди това от 26 август се проведоха тактически учения с роти от състава му, както и учение с механизирана рота от 10-и батальон на Бригадното командване.
„Това учение е един от етапите, където можем да проверим нашата подготовка по организиране и водене на този вид бойни действия в състава на механизираните формирования съвместно с артилерийски формирования, зенитно-ракетни, противотанкови средства, логистика и т.н. През тези два дни отработихме въпроси, които бяха свързани с действия в район за съсредоточаване, извършване на марш, заемане на батальонен район за отбрана, организиране на отбранителни бойни действия, както и подготовка за провеждане на контраатака, където можем да видим какви са полевата натренираност и бойните умения на всеки един от нас“, каза командирът на 3-ти механизиран батальон подполковник Кирил Спаневиков.
На първа бойна линия бе и ефрейтор Гергана Петрова, командир на отделение в първи взвод на втора рота. Нейното отделение зае опорен пункт, след което настъпи в направление запад. Тя оцени като добри действията на нейните бойци. Дамата командва само мъже, обясни, че са много добре натренирани и служи с тях заедно от 14 години. Лейтенант Валентин Методиев има само година и нещо служба, но вече е командир на рота. Това не му е първото учение на този полигон. Младият офицер сподели, че подчинените му бойци са на различна възраст – има и опитни, има и млади, но всички се разбират много добре и са мотивирани да изпълняват задачите бързо и безпроблемно.
На английски – ти си убит
Въпреки че „Пирински страж 2020“ се проведе без стрелби, на практика командирите знаеха какви загуби в техника и жива сила е понесъл противникът и какви са собствените щети. Това стана възможно благодарение на шведската тренировъчна система за реални симулации DITS, управлявана от специалисти на Националния военен комплекс „Чаралица“. Всеки боец както от собствените сили, така и на противника облича специална жилетка със сензори. Такива сензори се слагат и на всяка бойна машина. И когато започне „боят“, всеки стреля към противостоящия с лазерен лъч, който е синхронизиран с мерника и спусъка. Ако боецът, наш или „противников“, бъде уцелен, сензорът веднага подава сигнал и от монтиран в жилетката микрофон прозвучава на английски „ти си убит“. Което означава, че си вън от „играта“. Същото е и с бойната техника. Данните се подават на централния компютър, а оттам се прожектират на екран. Така на практика всеки командир по всяко време знае какви загуби има и на какво може да разчита в боя. Предимството на системата е, че записва цялото учение, въз основа на който накрая се прави анализ на действията и се посочват грешките.
Бригаден генерал Николай Караиванов,
началник-щаб на пехотата:
Всички отложени учения ще бъдат проведени
„Това учение бе от изключително значение за Бригадното командване, за което се готвиха цяла година. То бе планирано за април, но пандемията го отложи и трябваше да бъде преместено на ново място – от полигона „Корен“ на полигон Сливница. Доволен съм от това, което постигна батальонът за краткото време и с този намален състав – както команден, така и редови. И то намален не заради некомплект, а защото са малко по щат. Взводни командири няма, тук взводни командири бяха сержанти. На една от ротите командирът е първа година офицер и е цяло геройство, че успяха да изпълнят задачите. Иска ми се да подчертая, че ни чака огромна работа – това споделих и с новия командир на Бригадното командване, който скоро ще стъпи в длъжност. Всички учения, които отложихме заради коронавируса, ще бъдат проведени до края на годината. Края на септември и особено октомври ще бъдат изключително натоварени. Започва серия от големи учения, от тренировки, лагери, които ще са на „Корен“. Ще има бойни стрелби, ще бъде проведено и бригадно учение, дълго време не сме изкарвали цяла бригада. Ще има лагери с артилерията, с химическите войски. Ще бъде много сгъстено, направена е организация, постарали сме се да няма загуба на време. Амбицията ни е всичко, което беше отложено първото полугодие, да бъде проведено до края на годината. Занятията са осигурени финансово и материално. Чака ни много работа – като започнем от моя командир и свършим с боеца на най-левия фланг“, заяви началник-щабът на Сухопътните войски бригаден генерал Николай Караиванов.
Полковник
Красимир Кръстев:
Бойните стрелби ще са догодина
„Учението се провежда без бойни стрелби, но ефектът от провеждането му е голям. Защото преди да пристъпим към тактическо учение с бойни стрелби, трябва да проведем тактическите учения тук на местността, за да може бойците да се запознаят реално с местността, а самите бойни стрелби вече са венецът на подготовката. През следващата година ще проведем стрелбите. Батальонното тактическо учение е завършекът на подготовката на батальона за тази година. Учението го планирахме и се готвихме за него няколко месеца и мисля, че го проведохме по най-добрия начин“, каза за „Българска армия“ полковник Красимир Кръстев, командир на Бригадното командване и офицер, провеждащ учението.
Полковник
Калин Карадимов:
Епидемията не попречи на провеждането му
„Учението е планирано в рамките на 7 месеца предварителна подготовка. За тази година то е най-важното за Бригадното командване. Предстоят ни още няколко, но те са на по-ниско ниво. Това като ангажираност в него на личен състав и техника е венецът на подготовката за годината. Епидемичната обстановка у нас оказа затруднение в подготовката му. То трябваше да се проведе през април, но тогава беше пикът на епидемията с коронавирус. Но сега при самото провеждане не мисля, че имаше проблеми, защото хората са навън, нямат близка дистанция и не са в затворени помещения“, заяви пък полковник Калин Карадимов, началник-щаб на бригадното командване и директор на учението.