Кризата около конфликта в Нагорни Карабах се задълбочава. Причината – решението на Турция да отхвърли призивите на САЩ, Русия и Франция за незабавно прекратява на насилието между армиите на Армения и Азербайджан, които шести ден водят интензивни боеве в района на планинския анклав.
САЩ, Франция и Русия са съпредседатели на създадената към Организацията за сигурност и сътрудническо в Европа група от Минск, която през 1992 г. беше натоварена със задачата да намери политическо решение на териториалния спор между Армения и Азербайджан за Нагорни Карабах.
В обща декларация трите държави призоваха враждуващите страни незабавно да прекратят насилието и да подновят диалога, без предварителни условия, като се върнат към т.нар Мински мирен процес.
Апелът им обаче беше посрещнат с остра критика от страна на Турция, която стои твърдо зад Азербайджан. В реч пред парламента президент Реджеп Ердоган беше категоричен, че нито САЩ, нито Русия или Франция имат право да участват в мирния процеса в Нагорни Карабах, защото през последните 30 години нищо не са направили за да решат проблема.
Ердоган отиде още по-далеч, като посочи, че дълготрайния мир в региона, минава през незабавната изтегляне на арменската армия от намиращия се в Азербайджан, но населен с етнически арменци регион Нагорни Карабах.
От една страна липсата на общ подход към проблема, в частност между Русия и Турция, които са основните регионални сили в Южен Кавказ, има голяма вероятност да задълбочи кризата, но допълнително да обтегне отношенията в НАТО, където повече страни-членки са категорични, че насилието трябва да бъде прекратено.
В същото време боевете в Нагорни Карабах навлязоха в шестия си ден. Идват съобщения, че арменската армия е свалила четири дрона на Азербайджан в покрайнините на Ереван.