България – Унгария 1 : 3

Преди България – Черна Гора

NACIONALI NEWБългария се прости с мечтите си да се върне на голямата футболна сцена, след като претърпя домакинско поражение с 1:3 от Унгария в бараж. Така унгарците продължават на финала в Лига В на плейофите, където ще приемат Исландия на 12-и ноември. За българския отбор се разписа две минути преди края на редовното време дебютантът Георги Йомов. Лошата серия за България обаче продължава и така нашите остават само с 1 победа в последните си 16 мача. Иначе последното участие на България на голям форум остава финалите на Евро 2004 в Португалия или преди повече от 16 години. Нашите могат да имат известни претенции към полския съдия, който подмина три претенции за дузпа, но едва ли само това е причината за поражението от силния физически отбор на Унгария. Двата отбора започнаха доста предпазливо и в първите 15 минути нямаше опасности за двамата вратари. А в 16-ата минута при изпълнение на корнер гостите откриха резултата с доста странен гол. Жолт Калмар центрира от корнер, Орбан с коремч посрещна топката и я вкара в нашата врата- 0:1. Топката не беше пресечена от нито един от българите и тя отиде право у играча на РБ Лайпциг, който вкара четвъртия си гол за Унгария. Веднага след центъра Тодор Неделев с бомбен удар от дъгата затрудни вратаря Гулачи. Последваха три корнера пред вратата на противника, но българите не се възползваха. В 26-ата минута се отвори удобна възможност за Галин Иванов, който получи свалена с глава топка от Краев. Ударът на крилото на ЦСКА 1948 обаче мина в страни. В 37-ата минута България създаде една от двете си чудесни възможности за първото полувреме. Перфектно центриране на Антон Недялков намери Тодор Неделев на задна греда и той от 2 метра с глава прати топката в тялото на вратаря Гулачи. Другата дойде в последната минута на първата част. Прекрасна атака от дясно завърши с центриране на Сисиньо към Краев, който пробва с пета да вкара от 3 метра, но отново вратарят Гулачи имаше късмет и сложи крак. Във втората минута на второто полувреме унгарците вкараха втори гол, отново с доста сериозна доза късмет. Васил Божиков събори Адам Салай на близо 30 метра. От свободния удар Калмар изстреля силно топката, тя се отби в крак на човек от българската стена, която необяснимо се разтвори и влезе плътно до гредата на вратаря Пламен Илиев. В 56-ата минута Божидар Краев се пребори с Адам Ланг, който го събори с ръка. Съдията Шимон Марчиняк отсъди дузпа, но след като получи помощ от колегите си от ВАР-стаичката промени решението на свободен удар на границата на наказателното поле. Ударът на Краев обаче не затрудни изобщо вратаря Гулачи. В следващите минути нашите искаха нова дузпа заради съприкосновение на Йомов, но пък в 65-ата минута отново имаше напрежение пред българската врата. В 73-ата минута нашите имаха нова претенция за дузпа, след като резервата Хандя повали с ръка Кирил Десподов. След нова проверка с ВАР съдията Марчиняк отново остави играта да продължи. Четвърт час преди края Неманя Николич оформи още по-сериозната разлика от 0:3 след удар с глава. Хандя центрира от ляво, а топката намери Николич по най-добрия начин. В 88-ата минута Иса направи чудесно подаване към дебютанта Георги Йомов, който се отскубна от защитата на унгарците и сам срещу вратаря вкара за 1:3.