Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Ще преобърне ли факторът COVID-19 изборите в САЩ?

[post-views]
Ще преобърне ли факторът COVID-19 изборите в САЩ?
Favicon_File

Пламен Димитров

Какво е общото между британския премиер Борис Джонсън, президентите на Бразилия Жаир Болсонаро, на Беларус Александър Лукашенко и на САЩ Доналд Тръмп? Това, че всички те омаловажаваха опасността от COVID-19 и пренебрегваха мерките за безопасност, но се заразиха с коронавируса. През пролетта следяхме с тревога драматичната борба на Джонсън с болестта, Болсонаро се отърва по-леко, а Лукашенко дори не намери за нужно да съобщи, че боледува, призна го постфактум. Случаят с Тръмп обаче е доста по-различен – той е най-влиятелният политик в света, а новината за заразяването му дойде в разгара на предизборната кампания, президентският вот в САЩ е на 3 ноември. Веднага тръгнаха анализи и спекулации за това, как факторът „COVID-19” ще повлияе на изхода от изборите. 

Trump Leaves Walter Reed REUTERS 01Една от възможните линии на разсъждение е, че имиджът на Тръмп ще пострада, защото той е станал жертва на собствената си безотговорност, а начело на най-могъщата държава в света не бива да стои безотговорен човек. Поведението на Тръмп като цяло е анекдотично, но що се отнася до темата за COVID-19 и битката с Джо Байдън, сегашният президент бе особено рязък. Той постоянно твърдеше, че съперникът му „се крие в мазето“, и изтъкваше своята активност в срещите с избирателите. „Аз нося маска само когато е необходимо, а не като него (Байдън – б. р.). Винаги, когато го погледнеш, той е с маска. Може да стои на 200 фута от вас и пак идва с най-голямата маска, която аз някога съм виждал“ – присмиваше се Тръмп. 
Наистина, 77-годишният Байдън, който не е в особено добро здраве, взема изключителни мерки, за да не се зарази с вируса Той демонстративно носи маска и спазва физическа дистанция. Всички самолети и автомобили, с които се придвижва, са старателно обработвани с дезинфектанти. Забърсвани са дори папките, които Байдън трябва да вземе, и микрофоните, на които говори. На всички служители в щаба на демократите и на журналистите, общуващи с кандидат-президента, постоянно се мери температурата, а на пода в залите на публичните мероприятия се лепят ленти, които никой не бива да пристъпва. Дори когато самият Байдън случайно се приближи до някого, сътрудниците му започват да го предупреждават: „Шест фута, шест фута!“.
Но на ситуацията може да се погледне и от друг ъгъл – възможно е Тръмп да събере гласовете на хората, които спонтанно съчувстват на човек, изпаднал в беда. Този риск бе отчетен от другия кандидат за Белия дом – Джо Байдън, който побърза да изрази съчувствие към съперника си и да каже, че се моли за неговото здраве. От щаба на Демократическата партия незабавно изтеглиха от телевизиите всички рекламни клипове, атакуващи остро Тръмп, с мотива „от уважение към президента“. Забранени бяха и негативните изказвания по негов адрес. Въобще към края на кампанията демократите се ориентират към по-позитивни послания. 
Социологическите данни показват, че вестта за болестта на Тръмп се е отразила по-скоро негативно на неговите шансове. Той и досега изоставаше от Байдън, но с не повече от 10%, а проучване на Си Ен Ен и агенция SSRS, проведено между 1 и 4 октомври (новината за заразяването на президента е от 2 октомври), показва преднина за кандидата на демократите от цели 16 процентни пункта. Според тези данни за Байдън са склонни да гласуват 57% от избирателите в национален мащаб, а за Тръмп – 41%.
Няма никакво съмнение, че като цяло на вота на 2 ноември Байдън ще събере повече гласове от Тръмп но това не е достатъчно за победа. Преди 4 години за Хилари Клинтън също гласуваха повече хора, но тя не стана президент. Причината е, че изходът от битката зависи от броя на гласовете в електоралния колеж, където различните щати имат различна тежест. По принцип по-голяма част от тях имат ясно „оцветяване“ и традиционно подкрепят една и съща партия – или Демократическата, или Републиканската. Затова съдбата на изборите се решава в т.нар. колебаещи се или люлеещи се щати (swing states) – Флорида, Пенсилвания, Охайо, Мичиган, Северна Каролина, Аризона, Уисконсин, Айова. Социолозите казват, че в повечето от тях Байдън има ясно предимство. Тръмп води с малко само в Айова, а в Охайо ситуацията е „на кантар“. 
Междувременно дори и в болницата Тръмп си остана Тръмп. За ужас на лекарите той се качи в кола и излезе извън района на лечебното заведение, за да приветства свои привърженици. Само три дни, след като бе хоспитализиран, Тръмп напусна болницата и се върна в Белия дом. А от средата на тази седмица вече заявява, че няма никакви болестни симптоми и се връща към нормалната си работа. Това, естествено, даде нов повод на президента да се упражнява в любимия си политически жанр – самохвалството. Излиза, че докато всички американци се страхуват от коронавируса, самият коронавирус се страхува от Доналд Тръмп и затова го пусна бързо. 
Сега въпросът е какво ще се случи от тук нататък в предизборната кампания. За другата седмица имаше насрочен дебат между двамата претенденти, но той едва ли ще се състои. Байдън заяви, че ще се срещне на диспут с Тръмп, само ако президентът покаже отрицателен тест за коронавирус А въпреки хвалбите му, че е супермен, Тръмп едва ли ще може да се изчисти напълно от вируса само за десетина дни. Възможно е оставащите до края на кампанията дебати да се проведат онлайн, но това също не е в полза на Тръмп, който разчита на експресивно присъствие в студиото, където може да прекъсва водещия и опонента си. 
Силно влияние върху изхода от изборите ще окаже и състоянието на американската икономика. Една от основните хвалби на Тръмп е свързана именно с тази тема. През изминалите три години, откакто той е в Белия дом, икономическият ръст е 2,3% за 2017, 3% за 2018 и 2,2% за 2019 г. Но през тази година дойде коронавирусът, имаше временно затваряне на бизнеси и като резултат за второто тримесечие (април–юни) САЩ регистрираха рекорден икономически спад от 30%. 
След като излезе от болницата, Тръмп неочаквано обяви прекратяване на преговорите между републиканци и демократи в Конгреса за удължаване на срока на стимулите за икономиката за справяне с последиците от COVID-19. Президентът нареди на финансовия министър Стивън Мнучин да спре разговорите с председателя на Камарата на представителите Нанси Пелоси до след изборите. 
Изненадващото съобщение на Тръмп бе в рязък контраст с препоръката на ръководителя на Управлението на федералния резерв Джером Пауъл, който заяви в реч броени часове преди това, че са нужни допълнителни икономически стимули за поддържане на възстановяването.
Съобщението на Тръмп, че спира преговорите с демократите по пакета за икономически стимули, доведе до незабавен спад на борсата. Докато борсовите индекси вървяха надолу, Тръмп пишеше съобщения в туитър, с които се хвалеше, че икономиката на САЩ е в чудесно състояние, борсата е на рекордно високи равнища, а заетостта и безработицата също бележат подобрение. 
Въпреки икономическите неблагополучия от тази година Тръмп не е изоставен от твърдото ядро от своите последователи. Тяхната вяра в президента е доста далеч от рационалните аргументи, така че ще се запази. Ако Тръмп успее да удържа политическия дебат в полето на емоциите, той има известни шансове за преизбиране. Но все пак по-вероятно е логиката и разумът да победят и от началото на 2021 г. САЩ да започнат да се връщат към политическата нормалност с нов президент.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани