Националната информационна кампания на Министерството на отбраната „Бъди войник“, дял от която се проведе неотдавна и в гр. Тутракан, беше една от успешните възможности младите хора да потърсят и най-важното – да открият за себе си път за своето професионално развитие. По този повод, както и във връзка с модернизацията и новите възможности, които се откриват пред българските Военноморски сили, разговаряхме с началника на щаба на ВМС капитан I ранг Камен Кукуров. В продължение на четири години той е бил началник на отдел „Подготовка и използване на силите“, тоест, всичко, което е свързано с участие на формирования от ВМС в операции в международни учения, мисии и ангажименти към НАТО и ЕС. Този отдел се явява като обединител на дейностите на всички останали отдели. Капитан I ранг Кукуров е от Пловдив и е завършил електротехникум през 1982 г. Постъпва във военноморското училище със специалност „Радиолокация“ и завършва през 1987 г.
Подводници на пазара има, има
и желание за подводно плаване,
твърди началникът на щаба на ВМС
– Г-н капитан I ранг, неотдавна присъствахте на няколко от проявите на националната информационна кампания на Министерството на отбраната „Бъди войник“, какви са Вашите впечатления, ще има ли нови моряци и има ли вече такива?
– Като второ издание на кампанията „Бъди войник“ аз за първи път имах възможността на терен да видя как протича всичко. Трябва да Ви кажа, че от дългогодишния ми опит като командир във Военноморските сили на различни нива още от началото ми като лейтенант съм забелязал, че от хората от по-малките градове и особено пък от вътрешността на страната стават най-добрите моряци.
– Вие също сте от вътрешността на страната, затова ли мислите по този начин?
– Да, аз също съм от вътрешността, от Пловдив съм, може би това е така, защото хората, които са около морето по някакъв начин са свикнали с него или пък имат възможност колегите от морското училище да помагат, да помагат също и родителите на матросите и войниците. Когато обаче дойдеш от вътрешността на страната, трябва сам да се оправяш.
– Защо е така, какво се променя?
Ами това вероятно е така, за- щото предизвикателството е по-голямо, човек иска да се докаже в една морска среда и затова хората, които сме от вътрешността на страната, от сушата, така да се каже, приемаме морската идея с по-голям респект и с повече чувства.
– Какво място е Тутракан за Вас, все пак той е дълбоко свързан с българската история?
– Тутракан за мен е свещено място, тук много български воини са положили своите кости и това място е заредено с много патриотизъм и национални чувства. Затова и очакванията са повече и повече хора да се запалят по възможността да продължат своя живот в редиците на Българската армия.
– Как оценявате кампанията „Бъди войник“ до момента, с какво и как тя допринесе за повишаване на интереса на младите хора към евентуална професионална реализация в Българската армия?
– Мисля, че наистина много хора имат интерес. Има и много обстоятелства, които също променят обстановката. Пандемията доведе до доста загуба на работна ръка и много млади хора изгубиха работата си, а има и много такива, които не могат да си намерят работа. В същото време Законът за отбраната и въоръжените сили претърпя една поправка, която даде възможност на хора на по-висока възраст да кандидатстват за работа в Българската армия.
– Да, как се отразява тази поправка специално за ВМС?
– Последният конкурс, който направихме във Военноморските сили, ярко доказа, че тази поправка е успешна и е била наложителна. Аз съм много тясно свързан с последните пет или дори и шест конкурса, както или като председател на цялата комисия, или като подпредседател. При предишните конкурси кандидатите бяха от порядъка на 120–130 до 140 човека за сто места, през 2020 г. 530 души кандидатстваха за сто места на последния конкурс. Успешно преминалите процедурата бяха назначени в състава на ВМС от 1 октомври тази година.
– Това е хубаво, не само защото има повече кандидати, но вероятно и защото се повишава конкурсното начало, нали така?
– Да, конкурсното начало наистина беше много сериозно и мога спокойно да кажа, че ние имахме възможно да подберем едни от най-добрите момчета и момичета за начало на службата им като матроси в българските Военноморски сили.
– Неотдавна подводницата ни „Слава“ стана музей, но какво все пак според Вас е бъдещето на родния ни подводен флот, ще го бъде ли, кога, как? Заговори се сериозно за придобиването на подводници, кога е възможно това евентуално?
– Не мога да се ангажирам с държава, от която може да бъде придобита подводница или подводници. Процесът е в много начална фаза, но, да, действително и политическото ръководство, а и военното ръководство на Министерството на отбраната активно работят в насока за възстановяване на подводното плаване в Българската армия и във Военноморските ни сили. Аз имах възможността да чуя думите на министър-председателя, който твърдо стои зад идеята за възстановяване на подводното плаване.
– Да, но докъде все пак стигна този процес?
– Започната е вече работа, но всичко е все още в начална фаза и поради това не бих искал да конкретизирам към момента насоките, към които сме се отправили. Подводници на пазара има, има и желание.
За честта на пагона!
По повод на статута на военнослужещите и издигането му в пример за подражание капитан I ранг Камен Кукуров сподели своите спомени: „Аз съм завършил през 1987 г. и никога няма да забравя седмицата, когато правехме походите преди производството и връчването на първите офицерски пагони. Такова посрещане, когато нашата група вървеше в Средна Гора и Стара планина, никъде не съм виждал. Нас ни посрещаха в малките селца, вероятно, както са посрещали освободителите и българските воини преди 1944 г. Това преживяване тогава беше уникално и мисля, че българският народ е напълно заслужил и сега да има своята очаквана среща с Българската армия. Така той ще може да види мъжете и жените от Българската армия, както и… къде отиват техните средства. Защото много често се говори, че в армията се харчат и получават едни пари. Въпросът е какво прави Българската армия. Това, което прави Българската армия, продуктът, който създава, е именно сигурността и стабилността на държавата. Няма държава, която да има силна икономика и здрава политическа система, ако тя няма сигурност и стабилност, а това го прави именно и Българската армия“.
По думите на началника на щаба на ВМС Българската армия има нужда от вяра в нея. Той сподели, че винаги е мечтал да се възвърне статусът на българския воин. Когато се говори за армията, когато ходят офицери или старшини, матроси, войници по улиците, да не ги гледат с пренебрежение, а тези хора да бъдат за пример, като представители на армията ни. И именно кампанията „Бъди войник“ на МО беше и е една прекрасна възможност за осъществяване на това. „Искам да се възвърнат авторитетът и социалният статут на военнослужещия“, сподели още капитан I ранг Кукуров.
„Материалът“ го има и е добър
„Политиката на подводното плаване няма как да се промени, това е механика и физика“, твърди капитан I ранг Камен Кукуров. Според него, ако придобием нови подводници, те ще са ново поколение, техниката, оръжието, системите ще са от ново поколение и ще се наложи твърде много нови неща да се учат.
Все пак психологическата нагласа за това да бъдеш под вода с дни все още съществува у тези хора, които са го правили. „Аз мога спокойно да кажа, че 90% от екипажите на подводниците ни все още са под флага на Военноморските сили, в различни дивизиони. Така че „материалът“ го има и той е много добър“, категоричен беше началникът на щаба на ВМС.
За какво са ни подводници?
„Първо, крайно време е отново да бъде възстановен паритетът на подводното плаване в Черно море. Черно море е затворено и много интересно от стратегическа гледна точка море. България има своето място и под водата в Черно море. Наличието на подводен флот прави една държава и армия изключително силни. Една подводница в морето ангажира вниманието на твърде много надводни кораби и противоподводни сили.“ Това каза началникът на щаба на ВМС капитан I ранг Камен Кукуров.
Според него не са малко възможностите, които дава една собствена подводница в процеса на подготовката на патрулните ни сили и поддържането на тези специализирани способности. „В момента разчитаме единствено на участието на подводница на Турция в ученията от типа „Бриз“ или когато наши кораби участват в Средиземно море в състава на постоянните групи или в операции, където имаме възможност да тренираме със съюзна подводница“, посочи капитан I ранг Кукуров.