Силвия Сиракова
Димитър Илиев
Поддържаме интереса към професията ни и успяваме да вземем най-добрите кандидати при нас, казва бригаден
генерал Борислав Сертов, директор
на служба „Военна полиция“
– Г-н бригаден генерал, динамиката в службата се определя преди всичко от работата по превенция? Кой е най-големият проблем сред военнослужещите, към чието решаване сте насочили усилия?
– Ние сме постоянно в динамика. Ако Министерството на отбраната е една извадка от обществото като цяло, „Военна полиция“ е извадка от МО. Но това, което се развива в обществото като тенденция, съществува и при военните.
В момента имаме проблем с разпространението на наркотични вещества, тази тенденция в обществото нямаше как да не се отрази и на живота сред армейските среди. Сред младите се забелязва подценяване на проблема наркотици, особено ако трябва да говорим за т.нар. меки наркотици. Слава Богу, трайно намаля тенденцията да се употребяват хероин и по-сериозни наркотици. Признавам, че случаите, по които работим в момента и напоследък, се отнасят основно до марихуана и упойващи вещества, но е проблем, по който работим.
– Защо е толкова важно усилията да са насочени към превенцията?
– Усилията ни са насочени към превенцията, защото, ако успеем да предупредим за информация, за нещо, което се подготвя, да го пресечем и то въобще да не се случва – това е най-добрият вариант. Държавата, въпреки че се опитва да създаде необходимите механизми да възстановява нанесени щети, това става много трудно, ако щетата вече е нанесена, грубо казано, ако парите вече са похарчени.
Ако говорим за превенцията, друга основна задача е и контролът по спазване на Закона за движение по пътищата, но също така и противопожарният контрол. За съжаление, някои командири разглеждат службата само като репресивен апарат. Хубаво е командирите от армията да разберат, че ние не сме репресивен орган, а им помагаме да не се случи нещо по-лошо. Затова сме стриктни, когато проверяваме дали са сложени обезопасителните колани във военните превозни средства например.
– Как протича подготовката на военните полицаи, за да бъдат те максимално натренирани? Изпълнявате и различни видове дейности като охрана на държавната граница, както стана с кризата с мигрантите?
– В Ръководството на службата имаме отдел „Операции и подготовка“, който се грижи за планирането и провеждането на занятия по места и за организирането на т. нар. „учебни дни“. Освен това имаме учебен център в София, който периодично осъществява курсове за начална подготовка на млади служители, планира и провежда курсове за следващи военни звания, преподготовка на личния състав и др.
– Изключително важно за мотивацията на служителите е и външното обучение в чужбина като например в САЩ и Полша.
– Няма как да не изразя благодарността си към нашите натовски партньори, които ни осигуряват подготовка зад граница. Много голяма част от служителите минават на специализирани курсове в САЩ. В центъра за усъвършенстване на военните полиции в Полша, Бидгошч, началникът на най-големия и важен отдел е български офицер. България е една от страните, които създадоха този център, и сме сред т. нар. спонсори, обучението за нашите служители е безплатно. Всичко това създава оперативна съвместимост с другите натовски струкури на Военна полиция. Партньорите ни постоянно ни проверяват и сертифицират. Преди две седмици завърши учението „Отвъд хоризонта“, на което ротата „Военна полиция“, която е декларирана като подразделение за незабавен отговор на НАТО, бе сертифицирана. Това включва не само обучение, но и оборудване, както и възможността да отиде в най-кратки срокове във всяка една точка на света. Най-важното дали е способна да изпълни поставените й задачи. Това учение от наше на службата се превърна в международно. Предстои ни и батальонно учение, отново с международно участие – от Северна Македония, Румъния и САЩ. Всичко това дава силна мотивация на служителите ни да изпълняват задачите си. Това вероятно се забеляза и от обществото, защото нямаме проблем, когато има свободни места, да се обяви конкурс и да наберем най-добрите кандидати. Тази година класното „Военна полиция“ в Националния военен университет се запълни най-бързо от кандидатите с най-високите оценки.
– Ако трябва с две изречения да опишете защо е интересна службата във „Военна полиция“?
– Както униформените, така и цивилните от криминалните отдели не знаят с какво ще се сблъскат на следващия ден. Планиране във „Военна полиция“ какво ще се случи е невъзможно. Ежедневието ни сервира постоянно изненади и във всяка една минута трябва да вземеш адекватно решение, да действаш, да носиш отговорност. Всичко това прави професията ни интересна и привлекателна.
– Промени ли фокуса на дейността ви разширяващата се пандемия с COVID-19?
– Пандемията с COVID-19 промени живота като цяло в държавата, промени плановете ни и в службата. Ние пряко участвахме в превенцията на разпространеието на вируса като хора, които се грижат за охраната и осигуряването на сигурността на МО, на структурите на пряко подчинение на министъра и Българската армия, пропускателния режим в стратегическите обекти, българските военни полицаи се справиха отлично с тази задача. Дори и на открито българският военен полицай е винаги с маска, 24/7, знам, че не е лесно. Но стоически си изпълняват служебните задължения.
– Има ли правомощия Военната полиция да се намесва, когато протестиращи замерят с яйца и домати сградата на Министерството на отбраната?
– В закона за Военната полиция в чл. 11 изрично са посочени лицата, по които службата осъществява правомощията си. Уверявам ви, че протестиращите не са от тях. Затова поискахме и получихме солидно подкрепление от колегите от МВР. Лично аз не разбирам какво целяха организаторите на протеста, които уж имат „политически искания”, а демонстрираха пред най-деполитизираната институция в държавата. Благодарение на доброто техническо оборудване бяха разпознати лица, извършващи деяние по чл. 325, ал. 1 от НК, и същите чрез Военноокръжна прокуратура са предадени на Районна прокуратура за отношение по компетентност. Във вечери като тази има два начина за действие – емоционално и професионално.
Благодарен съм, че служители от служба „Военна полиция” постъпиха по втория начин. Предупреждавам обаче, че ако някой се опита да влезе или да извърши противоправно деяние в обект на МО, ще придобие впечатления от професионализма им от „първа ръка”.
– Имате ли възможност постоянно да „мерите“ способностите си и с вашите партньори от други структури в държавата?
– Продължаваме традицията да работим перфектно с МВР, с НСО. Ако изпълняваме контратерористични задачи и тренираме специалните тактически звена за действие, го правим заедно с колегите от СОБТ. Ако трябва да тренираме ескорт на ВИП лице и управление на автомобил със специален режм на движение, го правим с колегите от НСО – заедно, рамо до рамо със съвместни планове за обучение. Взаимодействието с тези институции е на отлично ниво. Отлично взаимодействаме и с ДАНС, с КПКОНПИ, с Военна прокуратура. „Военна полиция“ може да е една малка част от пъзела, наречен национална сигурност и охрана на обществения ред, но сме отвоювали своето място в този пъзел и го отстояваме.