България приключи участието си на Световното по самбо с 11 отличия – 1 златен, 2 сребърни и 8 бронзови

MEDALIБългария спечели 11 медала на Световното първенство по самбо, което приключи в Нови Сад, Сърбия. Националите ни се завърнаха с 1 златен, 2 сребърни и 8 бронзови отличия. Единствената титла е на Мария Оряшкова, която стана за шести път световна шампионка:

България приключи участието си на Световното първенство по самбо в Нови Сад, Сърбия с 11 медала. Националите ни се завърнаха с едно златно, 2 сребърни и 8 бронзови отличия. Единствената титла е на Мария Оряшкова, която стана за шести път световна шампионка. В последния ден от световното  националите ни по САМБО спечелиха четири медала – един сребърен и три бронза.

До финалите в категория до 68 кг бойно самбо стигна Емил Незиров. Българинът остана със среброто след поражение с 0:8 точки от световния и европейски шампион за 2018 година Шейх-Мансур Хабибулаев от Русия.

С бронзови отличия се окичиха Габриела Гигова в категория над 80 килограма в спортното самбо при жените, а при 18-годишните медали взеха Ива Иванова в категория до 52 кг. и Георги Коневпри до 81 килограмовите.

На планетарения шампионат България участва с общо 34 състезатели. Групата бе водена от Георги Юсев – председател на Българската Самбо Федерация, а главният селекционер Васил Соколов не пътува заради положинелен тест за COVID-19. Надпреварата в „Арена СПЕНС“ се проведе без публика.

Така България приключи участието си на световния шампионат по САМБО с общо 11 отличия – 1 златен, 2 сребърни и 8 бронзови.

Мария Оряшкова отново написа със златни букви името си в историята на самбо спорта спечелвайки рекордната в  своята кариера шеста световна титла. На финала в категория до 80 килограма Оряшкова победи Светлана Тимашенка от Беларус. 32-годишната българка поведе с 1:0 в началото на срещата и успя да задържи този резултат до края. По пътя си до финала българката постигна още два успеха – срещу Кузанова от Русия и Ковалка от Украйна.В същия ден България спечели още три медала днес при юношите и девойките до 18 години. В категория до 75 кг световна вицешампионка стана Надежда Любенова, която на финала загуби от рускинята Елена Аленова.

При 56-килограмовите Гергана Ангелова завоюва бронзово отличие, а в категория до 56 кг трети се класира Цветан Цветанов.

В Нови Сад президентът на родната федерация по Самбо Георги Юсев беше избран за член на Изпълкома на Европейската  централа. Председателят на Европейската  федерация Сергей Елисеев бе преизбран начело на организацията на отчетно-изборния конгрес, който се проведе непосредствено преди шампионата. В новия Изпълком влизат общо 13 души. Елисеев беше преизбран с пълно мнозинство.

Генерален секретар на европейската федерация е италианеца Роберто Ферарис, а вицепрезиденти станаха Анхел Хименес (Испания) и Патрик Дрид (Сърбия). Президент на световната федерация с нов четири годишен мандат продължава да е Василий Шестаков.