]Неотдавна беше отбелязана 50-ата годишнина от създаването на Трети дивизион противоминни кораби, чийто приемник е Отряд противоминни кораби. В обръщението си към военнослужещите от дивизиона началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов отбеляза, че винаги се е възхищавал на лекотата, с която изпълняват задачите си. Той обяви, че в резултат на анализа в рамките на Стратегическия преглед на отбраната Трети дивизион противоминни кораби ще бъде възстановен. По повод на годишнината военнослужещи от Отряд противоминни кораби бяха отличени с награди от министъра на отбраната и началника на отбраната.
По този повод разговаряхме с капитан II ранг Лъчезар Иванов, временно изпълняващ длъжността командир на Трети дивизион противоминни кораби в Пункт за базиране Варна. До юли 2020 г. той е бил капитан III ранг и командир на минен ловец. В момента реалната му длъжност е началник-щаб на Трети дивизион противоминни кораби.
Капитан II ранг Лъчезар Иванов за историята и новите
придобивки
във ВМС
– Г-н капитан II ранг, какво представлява този празник за Вас?
– Тържествено отбелязваме 50 години от създаването на нашия Трети дивизион противоминни кораби. Фактически дивизионът е създаден на 30 септември 1970 г. с получаването на два броя базови миночистачи.
– Как е структуриран дивизионът днес, как е оборудван, какво представлява и какво е мястото му в системата на Военноморските ни сили?
– Дивизионът включва в корабния си състав три минни ловци и шест редови миночистача.
– Каква е спецификата на задачите, които изпълнявате в дивизиона?
– Задачите, които ни се налага да изпълняваме, са многобройни и разнообразни. Основното ни предназначение е борбата с морските мини.
– В какви учения и подготовки участвахте през тази година и напоследък, какво Ви предстои и какви са очакванията Ви?
– Последно участвахме в Националното международно учение „Бриз 2020“ с минен ловец 32. След това той има участие в турското военноморско учение „Нусрет 2020“. Това е минен ловец „Цибър“, който се включи в това противоминно учение на военноморските сили на Република Турция. На 15 октомври корабът напусна пристанище Варна и пое курс към пристанище Измир. След завършване на учението корабът от състава на българските ВМС ще се присъедини към Втората постоянна противоминна група на НАТО (SNMCMG 2). Минен ловец „Цибър“ ще участва и в българско-румънското притовоминно учение „Посейдон“. Очаква се корабът да се завърне на 18 ноември в Пункт за базиране Варна.
– Какво Ви предстои в по-далечна перспектива?
– В по-далечна перспектива основно ни предстои подготвяне на двата новозакупени кораба от Кралство Нидерландия, подготовката им, стиковане на екипажите, обиграването им и подготовка на материалната част за плаване.
– Новопридобитите два кораба са към Вашия дивизион?
– Точно така, към нашия дивизион са зачислени.
– Започна ли вече процесът по окомплектоване на екипажите, как ги подбрахте, подготвени ли са длъжностите, които им предстои да заемат на двата новопридобити кораба?
– Вече беше проведен конкурс и там бяха подбрани военнослужещите на съответните длъжности. В момента окомплектоването с личен състав все още не е 100%, но се надявам в близко бъдеще, до 1 година, да постигнем и 100%.
– Как избрахте командирите на новите кораби, до каква степен и те са подготвени, какво им предстои като обучение, като опит?
– Единият командир в момента се обучава в колеж в САЩ, за да придобие квалификация и да стане командир и съответно капитан III ранг, за да може да заеме съответната позиция.
Кратка и извънредно богата история
Трети дивизион противоминни кораби се явява достоен наследник на миночистачните сили на Военноморския флот на България. Началото на минната дейност е поставено през първата половина на 1884 г. с две миноноски. На 19 април 1898 г. към морската част във Варна се създава минна част на Черноморския флот със задача да организира активна и пасивна отбрана на българското Черноморие.
По време на Балканската и Първата световна война минната част поставя и обезврежда хиляди морски мини. В периода на Втората световна война най-необходимият клас кораби за р. Дунав и Черно море са миночистачните кораби.
Първата военна част, участваща във Втората световна война, е Дунавската минна флотилия. Българските миночистачи „Христо Ботев“, „Искър“, „Цибър“ и други осъществяват самостоятелно миночистене и провеждане зад трал на транспортни и бойни кораби. За периода от септември 1944 г. до октомври 1948 г. са обезвредени 1277 морски мини.
Постигнатите успехи обаче са с висока цена. Загиват редица моряци – миньори, чиито имена са издълбани на паметната плоча в района на дивизиона. Борбата с морските мини продължава и след активните бойни действия. От Втората световна война до днес са открити и унищожени десетки мини по българското черноморско крайбрежие.
На 30 септември 1970 г. с Указ е създаден Трети отделен дивизион базови тралчици. Получени са два кораба. Те са усвоени и влизат в оперативна готовност за изключително кратки срокове. Постепенно до 1984 г. те се попълват до шест кораба.
Корабите от дивизиона получават имената на свои предшественици, участвали във Втората световна война. От 1 септември 1992 г. дивизионът се преименува в Трети дивизион миночистачни кораби. В неговите редици се вливат рейдовите миночистачи.
През април 2009 г. в състава на дивизиона е приет на въоръжение нов тип противоминен кораб – минен ловец „Цибър“. Закупеният от Кралство Белгия кораб предоставя на българските ВМС изцяло нова философия за борба с морското минно оръжие. Пред екипажа на кораба е поставено предизвикателството за овладяване на съвременната материална част и техниката от следващо поколение.
През 2012 г. в рамките на извършваните във ВМС реформи последните базови миночистачи „Искър“ и „Добротич“ са изведени от строя, а формированието преминава от дивизионна към отрядна структура.
За времето от 2012 до 2018 г. Трети отряд противоминни кораби функционира в състава на Шести дивизион противоминни кораби.
През юли 2018 г. Трети отряд противоминни кораби отново е отделен като самостоятелно военно формирование в състава на Флотилия бойни и спомагателни кораби на ВМС.
Настоящият Трети дивизион противоминни корлби е възстановен на 1 юли 2020 г. с нарастване на личния му състав и закупуването на два минни ловци клас „Трипарти“ от Кралство Нидерландия.